Wynagrodzenie chorobowe – komu przysługuje i ile się należy?

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to zgodnie z Art. 92 Kodeksu Pracy przysługuje ci pełnomocne prawo do uzyskania zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego. Takie świadczenie wypłacane jest przez Twojego pracodawcę lub przez ZUS. Sprawdź, ile ci się należy.

wynagrodzenie chorobowe

Wynagrodzenie chorobowe – co to jest?

Według Art. 92 Kodeksu pracy wynagrodzenie chorobowe przysługuje każdej osobie, która zatrudniona jest na umowę o pracę z racji ubezpieczenia chorobowego. Takie wynagrodzenie wynosi 80% pensji pracownika.

W przypadku, gdy pracownik:

  • miał wypadek przy pracy lub w drodze do/z pracy
  • przeszedł zabieg oddawania narządów, tkanek lub komórek
  • jest w ciąży

Należy mu się 100 % pensji.

Komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Według strony zus.pl składka wynagrodzenia chorobowego wynosi 2,45% pensji brutto, pobieranej z wypłaty pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, a okres oczekiwania na przyznanie zasiłku trwa 30 dni lub 90 dni przy ubezpieczeniu dobrowolnym.

Osoby, które:

  • są zatrudnione na podstawie umowy o pracę
  • odbywają służbę zastępczą
  • są członkami spółdzielni kółek rolniczych lub rolniczych spółdzielni produkcyjnych

Mają obowiązek podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Jednak w przypadku osób, które wykonują pracę nakładczą lub pracują na podstawie umowy zlecenie, o dzieło lub innej umowy świadczenia różnych usług, ubezpieczenie zdrowotne jest przyznawane dobrowolnie.

Ważne! Według informacji zamieszczonych na stronie Psz.praca.gov.pl, jeśli umowa o pracę wygasła lub została rozwiązana, pracownikowi nadal przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Uzależnione jest jedynie od tego, czy jego niezdolność do pracy trwała przynajmniej 30 dni bez dnia przerwy, nie później niż 14 dni lub 3 miesiące od wygaśnięcia ubezpieczenia chorobowego (w ostatnim przypadku osoba ta nadal wykazuje objawy choroby po 14 dniach od zakończenia ubezpieczenia).

Wynagrodzenie chorobowe 2020 – wysokość

Wysokość wynagrodzenia chorobowego wypłacane jest ze środków finansowych pracodawcy. To znaczy, że to on, a nie ZUS (tak jak jest to w przypadku zasiłku chorobowego) wypłaca wynagrodzenie z tytułu choroby.

Ważne! Jeśli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, pracownik już od pierwszego dnia ma pełne prawo do zasiłku chorobowego. Przysługuje on nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał 33 lub 14 dni okresu, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Sprawdź w naszym poradniku GoWork!

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Tak jak wyżej wspomnieliśmy, wynagrodzenie z tytułu choroby wypłacane przez pracodawcę, natomiast zasiłek chorobowy ze środków ZUS (chyba że pracodawca przejął wypłatę zasiłków i wyręcza Zakład Ubezpieczeń Społecznych w naliczaniu i wypłacaniu zasiłku dla pracownika).

Jeżeli niezdolność do pracy pracownika się przedłuża, to automatycznie po 33 dniach choroby zaczyna przysługiwać mu zasiłek chorobowy. To samo dotyczy osób po 50. roku życia, którzy już po 14 dniach zwolnienia lekarskiego (wynagrodzenia chorobowego) mogą pobierać przysługujący im zasiłek.

Wynagrodzenie chorobowe: ile dni?

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 roku przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby osoby, która zatrudniona jest na umowę o pracę. Wyjątkiem są osoby po 50. roku życia – 14 dni. Dłuższy czas choroby zobowiązuje do zasiłku chorobowego.

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora