Reklama

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Czy pracownik może spędzić cały okres wypowiedzenia w domu?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to coś, z czym najczęściej spotykają się pracownicy będący w trakcie okresu wypowiedzenia. Może się zdarzyć, że jeśli złożysz wypowiedzenie, pracodawca po prostu wyśle Cię do domu. Co z wynagrodzeniem za pozostały czas? Dowiedz się wszystkiego o przedwczesnym zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy! 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy - kobieta wypoczywająca na kanapie

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to sytuacja, do której dochodzi, gdy nadciąga czas rozstania z obecnym pracodawcą. Najczęściej, złożenie lub otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę to moment, w którym rozpoczynasz tzw. okres wypowiedzenia. Kodeks pracy chroni interesy pracowników, nie dopuszczając do nagłej utraty środków do życia. W świetle obowiązującego prawa, każdy pracownik (nawet podczas okresu wypowiedzenia) powinien kontynuować pracę aż do momentu wygaśnięcia umowy. Jednak, jak się okazuje, istnieją pewne wyjątki. Jednym z nich jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Co to znaczy? Czy pracodawca może wysłać Cię do domu bez Twojej zgody? Co z wynagrodzeniem i pozostałym urlopem? Sprawdź!

Szukasz pracy? „Praca Sosnowiec” jest na wyciągnięcie ręki! 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Przepisy dotyczące zatrudnienia dopuszczają kilka sposobów na zakończenie współpracy między pracownikiem a pracodawcą. Wypowiedzenie umowy o pracę może zajść w związku z karą dyscyplinarną, wypowiedzeniem złożonym przez pracownika lub zwolnieniem przez pracodawcę. Często dochodzi również do rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy następuje najczęściej podczas okresu wypowiedzenia, który może trwać nawet trzy miesiące. Jeśli z różnych powodów pracodawca nie chce, aby pracownik wykonywał obowiązki w jego firmie, może odesłać go do domu i zwolnić z ustawowego obowiązku. 

Czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy bez wypowiedzenia jest możliwe? Wydaje się, że przepisy zawarte w Kodeksie pracy temu zaprzeczają. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest bezpośrednio związane z wypowiedzeniem umowy. Podstawę prawną stanowi art. 36 2 k.p. :

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia.

Warto wiedzieć, że aby zastosować zwolnienie z obowiązków, nie trzeba być zwolnionym z pracy z inicjatywy pracodawcy. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron również umożliwia odesłanie pracownika do domu w trakcie okresu wypowiedzenia.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – zgoda pracownika jest potrzebna?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jest jednostronną decyzją, którą ostatecznie podejmuje pracodawca. Od 2016 roku wysłanie do domu pracownika będącego na wypowiedzeniu, jest ustawowym prawem każdego zatrudniającego. Warto wiedzieć, że jeśli nie zgadzasz się z taką decyzją, pracodawca może (ale nie musi) Cię posłuchać. Bez względu na to, z czyjej inicjatywy doszło do rozwiązania umowy i czy pracownik wyraził zgodę – pracodawca może zwolnić go z wykonywania pracy w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. 

W niektórych sytuacjach osobą, która wnosi o natychmiastowy powrót do domu, jest sam pracownik. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy na wniosek pracownika jest możliwe, jednak również w tym przypadku decyzja należy to przełożonego. 

Wniosek o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Poniżej znajduje się przykładowy wniosek o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy (PDF).


……………………………………….
(miejscowość i data)

.…………………………………
.…………………………………
.…………………………………
(oznaczenie pracownika)

.…………………………………
.…………………………………
.…………………………………
(oznaczenie pracodawcy)

Wniosek o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Nawiązując do wypowiedzenia umowy o pracę z dnia ………… na podstawie art. 362. K.p. Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. zwracam się z prośbą o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w wymiarze ……… dni od ………… do ………… z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Powodem mojej prośby jest: ………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………..
(podpis pracownika)


Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop

Co, jeśli otrzymasz zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, a nie udało Ci się wykorzystać urlopu wypoczynkowego? W tej sytuacji istnieją dwie możliwości. Po pierwsze Kodeks pracy nie przewiduje, aby podczas omawianego zwolnienia z obowiązku, można było wysłać pracownika na przymusowy urlop. Jeśli pracodawca wyśle Cię do domu, a Ty nadal masz kilka dni urlopu do wykorzystania – musi wypłacić ekwiwalent za każdy niewykorzystany dzień wolny. Warto pamiętać, że istnieje sposób, aby pracodawca tego uniknął. 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop wypoczynkowy to zagadnienie, o którym nie można zapomnieć. Pracodawca nie może Cię wysłać na przymusowy urlop po zwolnieniu z obowiązku pracy, jednak może rozbić okres wypowiedzenia na kilka części. Aby uniknąć wypłaty ekwiwalentu urlopowego – pracodawca może najpierw wysłać Cię na przymusowy urlop, a potem zwolnić z obowiązku świadczenia pracy aż do końca okresu wypowiedzenia. W tym przypadku kolejność jest bardzo ważna!

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

Wiesz już, że pracodawca może zwolnić Cię z obowiązku wykonywania zadań służbowych podczas okresu wypowiedzenia. Wtedy wysyła Cię do domu, a Ty jesteś pracownikiem tylko formalnie. Czy w okresie niewykonywania pracy pracodawca jest zwolniony z obowiązku wysyłania Ci pensji? Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie to kolejna ważna kwestia!

W tym przypadku pracodawca ma obowiązek rozliczać wynagrodzenie tak samo, jak za czas urlopu wypoczynkowego. To znaczy, że w okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a świadectwo pracy

Wiele osób zastanawia się, czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy zostanie przedstawione nowemu pracodawcy. Do takiej sytuacji nie musi dojść z winy pracownika i nie jest to absolutnie tożsame z dyscyplinarnym zwolnieniem pracownika. Pracodawca nie ma prawa umieszczać informacji o zwolnieniu z obowiązków w świadectwie pracy. Taki przypadek jest traktowany, jako usprawiedliwiona i płatna nieobecność w pracy. 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a nowa praca

Pracodawca zwolnił Cię z obowiązku świadczenia pracy, ale formalnie wciąż jesteś jego pracownikiem. Czy w tej sytuacji można poszukać sobie nowego zatrudnienia? Co, jeśli podpiszesz nową umowę z inną firmą, a pracodawca zmieni zdanie i zaprosi Cię do biura? 

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

W 2016 roku Kodeks pracy został zaktualizowany. Wtedy stwierdzono, że pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jednak jest to decyzja ostateczna. Teoretycznie pracodawca nie może zmienić zdania i przywrócić Cię do obowiązków wbrew Twojej woli. Jako pracownik, który został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy – masz prawo szukać sobie nowego zatrudnienia i podpisać umowę z inną firmą. Jednak orzecznictwo traktuje inaczej. W orzecznictwie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zwykle nie postrzega się w kontekście oświadczenia woli, a polecenia służbowego, które można odwołać w czasie trwającego wypowiedzenia. Lepiej więc dokładnie porozumieć się w tym zakresie z pracodawcą, gdyż po zwolnieniu pracownika pracodawca może go przywrócić do pracy. 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – wzór (PDF)

Pracownik, który został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, musi otrzymać decyzję pracodawcy na piśmie. Jak wygląda taki dokument?


……………………………………….
(miejscowość i data)

……………………………………….
……………………………………….
(dane pracodawcy)

……………………………………….
(dane pracownika)

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, które miało miejsce w dniu  …………………………………….., na podstawie art. 362 Kodeksu pracy zwalniam Panią/Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od ……………………………………………. do …………………………………… .

 

 

 

…………………………………….
(podpis pracodawcy)


Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – wzór do pobrania w formacie PDF

Oceń artykuł
3/5 (4)