Ekwiwalent za urlop 2020 – jak go obliczyć i kiedy przysługuje?

Ekwiwalent za urlop to zwrot pieniędzy za godziny, które przepracowałeś, a mogłeś w tym czasie wypoczywać na plaży. Kiedy otrzymuje się zwrot za niewykorzystany urlop?

książka na wakacje

 

Czym jest ekwiwalent za urlop?

Ekwiwalent za urlop to nic innego jak zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop z powodu zakończenia stosunku pracy. Co oznacza, że jeśli otrzymałeś wypowiedzenie i do tej pory nie udało Ci się wziąć całego urlopu, otrzymasz zwrot za każdy wolny dzień pozostający do wykorzystania.

Jako pracownik zatrudniony na umowę o pracę, nie możesz zrezygnować z przysługujących dni urlopowych. Albo wykorzystasz całą pulę, albo otrzymasz za nią zwrot pieniędzy.

Wyjątkiem są urlopy okolicznościowe i szkoleniowe, które przepadają, jeśli pracownik nie zdecyduje się z nich skorzystać.

Urlop okolicznościowy. Komu i kiedy przysługuje?

Urlop na żądanie. Ile dni nam przysługuje i czy pracodawca może odmówić?

Kiedy możesz otrzymać zwrot?

Zapłatę za niewykorzystane dni urlopowe otrzymasz bez względu na to, z jakiego powodu stosunek pracy został zakończony. Nieważnym jest też czy umowa została zerwana za porozumieniem stron, czy nastąpiło zwolnienie dyscyplinarne.

W przypadku śmierci osoby uprawnionej do otrzymania ekwiwalentu należną kwotę otrzymuje małżonek zmarłego albo inne osoby, którym należy się z tego tytułu renta.

Jeśli chodzi termin otrzymania zwrotu, to jest to najczęściej ostatni dzień obowiązywania umowy. Dlaczego? Aby była pewność, że pracownik otrzymał pieniądze za urlop niemożliwy do wykorzystania.

Współczynnik ekwiwalentu 2020

Żeby obliczyć współczynnik, należy od wszystkich dni w roku odjąć te wolne od pracy, a następnie podzielić je przez 12 miesięcy. W roku 2020 współczynnik ekwiwalentu to 21,08. Jak to obliczyć?

Od 366 trzeba odjąć 52 niedziele, 52 soboty i 9 dni świątecznych. Uzyskane 253 dni trzeba podzielić na 12 miesięcy. Dzięki prostym obliczeniom uzyskujemy 21,08, czyli współczynnik dla roku 2020.

Ekwiwalent za urlop 2020 – jak obliczyć?

  1. Aby obliczyć kwotę należnego zwrotu, musisz znać współczynnik za dany rok
  2. Następnym krokiem jest podzielenie twojego wynagrodzenia przez uzyskany współczynnik. Dzięki temu otrzymasz wysokość wynagrodzenia za jeden dzień pracy
  3. Wynagrodzenie dzienne trzeba podzielić przez ilość godzin przepracowanych w ciągu jednego dnia (zazwyczaj 8). Tak poznasz ekwiwalent za jedną godzinę pracy.
  4. Uzyskany ekwiwalent za godzinę pracy mnożysz przez ilość godzin urlopu pozostałego do wykorzystania.

Dzięki tym obliczeniom dowiesz się jaki ekwiwalent przysługuje ci za niewykorzystane dni urlopowe. Wygląda na skomplikowane?

Zobacz jak obliczyć zwrot na przykładzie pensji 3500 brutto i 7 dni urlopowych do wykorzystania:

  1. Współczynnik za rok 2020 to 21,08
  2. 3500 złotych brutto dzielimy przez 21,08 – co daje 166,03
  3. Wynagrodzenie dzienne 166,03 podziel przez 8 godzin – 20,75
  4. 7 dni pracy pomnożone przez 8 godzin każdego dnia to 56 godzin
  5. Ostatnim krokiem jest mnożenie ekwiwalentu godzinowego 20,75 x 56 godzin

Zgodnie z przykładem pracownik zatrudniony na pełen etat, na umowę o pracę, zarabiający 3500 złotych brutto otrzyma 1162 złote brutto za 7 dni niewykorzystanego urlopu.

Kiedy nie przysługuje ekwiwalent za urlop?

Pracownik nie otrzyma zwrotu pieniędzy za niewykorzystany urlop w sytuacji, w której od razu po wygaśnięciu umowy podpisał następną, z tym samym pracodawcą. Wtedy uznaje się, że stosunek pracy nie ustał, a więc zatrudniony może wykorzystać pozostałe dni wolne po podpisaniu nowej umowy.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora