Reklama

Ładne pismo – co mówi o charakterze pracownika?

Ładne pismo może mieć związek z osobowością danego człowieka, co potwierdzają badania grafologów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co mówi o tobie Twój charakter pisma. Sprawdź również, jak się nauczyć ładnie pisać.

Ładne pismo

 

Wygląd pisma to ważna sprawa, chociaż wiele osób marginalizuje ten aspekt. Oczywiście każdy z nas chciałby pisać ładnie, czyli estetycznie i w sposób, który pozwoli innym bez problemu odczytać nasze zapiski. Ważna jest również estetyka podpisu – w końcu znacznie lepiej wygląda podpis, który jest zamaszysty, równy i po prostu miły dla oka. I choć dla wielu osób jest to tylko kwestia estetyczna, to okazuje się, że charakter pisma to coś więcej i może dostarczyć adresatowi wielu informacji o nadawcy. Co ciekawe wielu ekspertów twierdzi, że charakter pisma może przekazywać informacje o usposobieniu osoby piszącej. Zatem co Twoje pismo mówi o Tobie? Czy można nauczyć się pięknego pisania?

Ładne pisanie a grafologia

Grafologia to w skrócie nauka zajmująca się analizą różnych charakterów pisma. Przede wszystkim traktuje kaligrafię tak samo, jak odcisk palca. Osoby zajmujące się grafologią twierdzą, że dzięki badaniu charakteru pisma, są w stanie określić chwilowy stan psychiczny oraz cechy osobowości autora. W Słowniku Języka Polskiego możemy znaleźć dwie definicje tego terminu:

1. «metoda analizy pisma ręcznego»

2. «określanie cech psychicznych człowieka na podstawie charakterystycznych cech jego pisma ręcznego»

Czy naprawdę ładne pisanie może podpowiedzieć, jakim ktoś jest człowiekiem? Grafolodzy twierdzą, że są w stanie stwierdzić, czy w chwili pisania tekstu autor był spokojny, wzburzony, pewny siebie bądź wystraszony. Dodatkowo badanie charakteru pisma miałoby określić, czy jego właściciel jest introwertykiem, ekstrawertykiem, kimś skłonnym do agresji lub osobą zdolną do spontanicznego podejmowania decyzji.

Psychologiczne badania charakteru pisma wzbudzają wiele kontrowersji. Grafologia jest bardzo przydatna w przypadku porównywania pisma i ustaleniu, kto jest jego faktycznym autorem. Jednak wykorzystywanie jej do określenia, czy ktoś jest introwertykiem bądź osobą skłonną do agresji, często stawiane jest na równi z wróżeniem z fusów.

Zobacz również: Cechy charakteru w CV a rozmowa o pracę

Ładne pismo – czy może określać charakter człowieka?

Badacze charakteru pisma skupiają się na wszystkich, nawet najmniej widocznych elementach kaligrafii. To może być pochyłość liter, nacisk długopisu, odstępy między słowami, zamaszystość pisma i wiele innych rzeczy, na które nigdy byśmy nie wpadli.

Część grafologów twierdzi, że po charakterze pisma są w stanie ocenić, czy ktoś jest w trakcie leczenia choroby alkoholowej, przykłada się do pracy, jest nieśmiały lub ma skłonności do przejmowania inicjatywy w grupach społecznych. Piękne pismo może zatem powiedzieć bardzo wiele o człowieku. Znaczenie mają nie tylko całe fragmenty i styl ich zapisu, ale także poszczególne litery.

Istnieje wiele ciekawych przykładów ukazujących szczegóły, na jakich skupiają się grafolodzy:

Wielkość i kształt liter

  • małe litery to człowiek skrupulatny i skoncentrowany, nieśmiały i zamknięty w sobie
  • wielkie litery – osoba lubiąca być w centrum uwagi, pewna siebie i przejmująca inicjatywę
  • szerokich liter używa człowiek towarzyski, szukający wyzwań i otwarty na otoczenie
  • normalne litery oznaczają kogoś, kto potrafi się dostosować do zmiennych warunków życia

Margines

  • równy lewy margines – używany przez osobę zdyscyplinowaną o silnym charakterze
  • wąski lewy margines – osoba żyjąca oszczędnie, planująca wszystkie następne ruchy
  • falujący lewy margines – człowiek rozchwiany emocjonalnie
  • lewy margines rozszerzający się ku dołowi stosuje impulsywny autor skłonny do nadmiernego wydawania pieniędzy
  • szeroki prawy margines – autor jest niepewny siebie, nieśmiały i skłonny do ucieczki
  • wąski prawy margines – marzyciel

Pochyłość pisma

  • pochylone w lewo może oznaczać postawę obronną i podchodzenie do środowiska w sposób nieufny
  • pochyłe w kierunku prawym może świadczyć o skłonnościach przywódczych, ekstrawertyzmie oraz wychodzeniu z inicjatywą
  • proste pismo oznacza logiczne myślenie, życie w zgodzie z panującymi zasadami i postępowanie pragmatyczne

Odstępy między słowami

  • duże – osoba ceniąca sobie wolność, która niespecjalnie lubi przebywać w tłumie ludzi
  • małe oznaczają, że autor cechuje się empatią oraz przyjaznym nastawieniem do otoczenia

Kropka nad i

  • brak kropki nad i – może oznaczać, że charakter pisma należy do osoby chaotycznej i roztargnionej
  • równo postawiona kropka to człowiek lubiący panować nad swoim życiem, skrupulatny i ceniący otaczający go porządek
  • kropka zastąpiona przez okrąg – może świadczyć o artystycznym charakterze autora

Sprawdź: Jak poprawić charakter pisma?

Ładne pismo: co oznacza?

Przyjmijmy, że jesteś osobą rekrutującą i otrzymujesz własnoręcznie napisane podanie o pracę. Czyste, pięknie przedstawione, stworzone przez autora cechującego się bardzo ładnym charakterem pisma. Czy możesz wyciągnąć jakieś wnioski, które nie wynikają z samej treści?

Psychografologia określa osoby posługujące się ładnym pismem, jako ludzi, których charakter nie należy do najsilniejszych. Najprawdopodobniej taki kandydat okaże się pracownikiem przywiązującym wagę do szczegółów, dbającym o terminy, sprawdzającym pismo pod kątem błędów nawet kilka razy i łatwo dostosowującym się do wymogów przełożonego. Jednolity wygląd pisma, czy nawet ozdobne pismo to znak, że dla nadawcy liczą się również wartości estetyczne. Jeśli natomiast pismo jest mało czytelne, papier jest pomiętolony lub zabrudzony a tusz przebija na drugą stronę kartki, można przypuszczać, że kandydat jest niechlujny i nie dokładny.

Bez wątpienia nie są to cechy przywódcy stada tylko człowieka dbającego o zaplecze działań. To może być ktoś świetnie sprawdzający się w szeroko pojętej administracji lub księgowości. Oczywiście to treść podania, charakter człowieka i kwalifikacje są najważniejsze. Natomiast zwrócenie uwagi na sposób pisania, może stanowić ciekawy dodatek do praktyk rekrutowania nowych pracowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ładnie pisać, przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad.

Zobacz: Podanie o pracę – kiedy może się przydać?

Jak nauczyć się ładnie pisać?

Wiele osób zastanawia się, jak ładnie pisać. Kaligrafia nie należy do najprostszych rzeczy do nauki, jednak warto spróbować i zobaczyć, na czym polega piękne pisanie, które przez wielu uznawane jest za dziedzinę sztuki. Do jej opanowania niezbędne są czas, cierpliwość, a także kilka podstawowych narzędzi: długopis lub pióro oraz  kartka w linie lub kratkę. Możesz również kupić specjalne zeszyty ćwiczeń do kaligrafii tradycyjnej lub nowoczesnej (brush letteringu). Dzięki nim dowiesz się, jak ładnie pisać litery oraz znacznie sprawniej opanujesz nowy charakter pisma. Nie wolno pomijać regularnych ćwiczeń, ponieważ liczy się przede wszystkim tzw. „wyrobienie ręki”. Poszukaj inspiracji w internecie – w końcu możesz zastosować niektóre rozwiązania propagowane przez specjalistów w tej dziedzinie, którzy często działają właśnie w sieci i promują swoją pracę.

Warto przyjrzeć się również kwestii odpowiedniego uchwytu i narzędzia. Jak trzymać długopis, żeby ładnie pisać? Przede wszystkim niezbyt mocno, ponieważ mięśnie dłoni nie powinni być nadmiernie napięte. Nadgarstek również powinien być rozluźniony – w przeciwnym wypadku pismo będzie wyglądało nieestetycznie. Długopis lub pióro należy trzymać między kciukiem, palcem środkowym i wskazującym. To jedyny prawidłowy chwyt.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ładnie pisać w zeszycie, wybierz brulion w kratkę lub taki z wąskimi liniami. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci utrzymać proste litery. Najpierw zacznij od alfabetu, a dopiero później przechodź do słów i całych zdań. Pamiętaj, że proces nauki pięknego pisania jest długi. Jeśli chcesz ładniej pisać, musisz znaleźć czas na codzienne ćwiczenia. Powodzenia!

Pismo lekarskie

Co ciekawe sporą popularnością cieszy się… pismo lekarskie! Jednak chodzi tutaj o aspekt bardziej humorystyczny, ponieważ lekarze znani są z bardzo niechlujnego, wręcz niemożliwego do odczytania pisma. Obecnie przychodnie wystawiają e-recepty, jednak jeszcze kilka lat temu problem nieczytelnych recept dotyczył większości lekarzy. Dochodziło do sytuacji, w których receptę można było realizować tylko w jednej aptece, która już od lat miała do czynienia z nieczytelnym pismem lekarza.

Przypadek lekarskiego pisma jest bardzo ciekawy z punktu widzenia grafologii. W końcu zawody medyczne cieszą się prestiżem społecznym i kojarzą się z ogromną wiedzą, doświadczeniem oraz skrupulatnością. Na ten moment nie udało się jednak rozwiązać zagadki, dlaczego lekarze piszą tak brzydko jeśli wszystkie okoliczności wskazują na to, że powinni dbać o jakość własnoręcznych notatek.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)