Reklama

Powrót do rynku pracownika w pandemii? Pracodawcy chcą zatrudniać

Wraca rynek pracownika? Pensje rosną, a pracodawcy szukają nowych specjalistów za konkurencyjne stawki. Ile teraz może zarobić osoba po filologii? Czego pracodawcy aktualnie nie oferują? Sprawdź!

kobieta czyta o powrocie rynku pracownika po pandemii

Pandemia COVID-19 spowodowała ogromny kryzys na rynku pracy. Firmy masowo zwalniały pracowników lub obcinały im pensje. Teraz, kiedy koronawirus jest w odwrocie, pracodawcy znowu chcą zatrudniać i oferują wysokie stawki. Powrót do rynku pracownika po pandemii COVID-19 to szansa na mniejsze bezrobocie i polepszenie sytuacji finansowej wielu osób. Jak wskazują eksperci z „Rzeczpospolitej”, w najlepszej sytuacji są teraz osoby pracujące przy komputerze, gdzie praca zdalna nie stanowi żadnego problemu.

Sprawdź wysokość średniej krajowej 2021 oraz stawki godzinowej netto.

Powrót do rynku pracownika w pandemii COVID-19

Na rynku pracy najbardziej poszukiwani są specjaliści i menedżerowi z branży IT, finansów oraz HR. Firmy są skłonne płacić wyższe wynagrodzenia osobom z dużym doświadczeniem i wykształceniem. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” o powrocie do rynku pracownika po pandemii COVID-19 Sylwia Moskwa, starszy konsultant w firmie rekrutacyjnej Antal, wyjaśnia, że firmy pracujące zdalnie muszą stworzyć inną formę przekonywania potencjalnych kandydatów do pracy. Nie może być to już jedynie dobra atmosfera czy owocowe czwartki. Dla pracowników zdalnych najbardziej liczy się teraz wynagrodzenie.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Białymstoku

Powrót do rynku pracownika w pandemii COVID-19: wyższe wynagrodzenia

Pracodawcy już nie tylko częściej szukają pracowników, ale też oferują im wyższe stawki. Na przykład świeży absolwent filologii niemieckiej lub francuskiej może liczyć na wynagrodzenie w kwocie 5 tysięcy złotych na start. Osoba z większym stażem pracy otrzyma nawet 7,7 tysiąca złotych na miesiąc – relacjonuje w „Rzeczpospolitej” Gabriela Wcześniak z firmy rekrutacyjnej Antal.

Osoby pracujące w przemyśle (na przykład inżynier projektu lub specjalista do spraw e-commerce) mogą liczyć na o nawet 20 procent wyższe stawki. Skąd wziął się powrót do rynku pracownika w Polsce? Według oceny Sylwii Moskwy jest to efekt zwiększonej rotacji specjalistów.

Oceń artykuł
5/5 (1)