Reklama

Headhunter – czym się zajmuje? Praca, zarobki i korzyści

Headhunter to osoba zajmująca się szukaniem najlepszych pracowników na dane stanowisko pracy. Zazwyczaj chodzi o wysoko wykwalifikowanych specjalistów lub managerów wyższego szczebla. Czym zajmuje się headhunter?

Headhunter
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_44933050_biznesmen-z-r%C4%85k-roz%C5%82o%C5%BCone-oddzielnie-patrz%C4%85c-powy%C5%BCej.html

 

Praca headhuntera polega na wyszukiwaniu dla swojego klienta pracowników o najlepszych kwalifikacjach pozwalających na wykonywanie specjalistycznych obowiązków w konkretnym przedsiębiorstwie. Jest to praca w obszarze HR, która charakteryzuje się dużą dynamicznością, kontaktem z innymi ludźmi oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi na stanowiska specjalistyczne. Headhunter obraca się w środowisku ludzi biznesu oraz działa na rynku specjalistów w swojej dziedzinie. Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się zawód headhuntera, a pracodawcy coraz chętniej korzystają z jego usług. Jak konkretnie wygląda praca headhuntera? Jak wyglądają zarobki headhuntera? I jakie wymagania trzeba spełnić, aby dołączyć do tego zacnego grona?

Headhunter – kto to jest?

Headhunter, inaczej łowca głów (zwany także łowcą talentów), to zawód ściśle związany z branżą HR. Ma on za zadanie pomóc firmom w poszukiwaniu najlepszego pracownika na dane stanowisko pracy i jednocześnie wesprzeć wysoko wykwalifikowanych specjalistów w znalezieniu satysfakcjonującego ich zatrudnienia. Zarządzanie zasobami ludzkimi to dla headhuntera bułka z masłem. Potrafi on bowiem nawiązywać relacje, które są niezwykle ważne w procesie rekrutacyjnym. Szczególnie jeśli headhunter nie zajmuje się rekrutacją w tradycyjnym znaczeniu… Na zlecenie klienta wyszukuje on specjalistów na stanowiska wysokiego szczebla i… sprowadza ich do firmy nawet jeśli nie poszukują oni pracy!

Headhunter to wyższy stopień rekrutera. To on poszukuje odpowiednich pracowników, a nie oni poszukują jego. Na zlecenie swojego klienta dokonuje rekrutacji specjalistów i managerów wysokiego szczebla, co czasami wiąże się z „podebraniem” pracownika innej firmie.

Headhunter to zawód polegający na poszukiwaniu najlepszych kandydatów na stanowiska kierownicze w konkretnych firmach. Praca headhuntera obejmuje wiele etapów, takich jak zbieranie informacji, kontaktowanie się z kandydatami, przeprowadzanie wywiadów i negocjacje. Cechy dobrego headhuntera to specjalizacja w danej branży, umiejętności techniczne, wysokie umiejętności interpersonalne, doświadczenie zawodowe i wyrobione kontakty. Wymaga to także mobilności i dobrego stanu zdrowia – źródło Encyklopediazarządzania.pl

Headhunter – na czym polega praca headhuntera?

Do zakresu obowiązków headhuntera należy przede wszystkim wyszukiwanie managerów lub specjalistów wysokiego szczebla, nawiązywanie z nimi kontaktu w celu przekonania ich do zmiany swojego pracodawcy i przyjęcia innej, nawet lepszej, oferty pracy od swojego klienta. Headhunter skupia się więc na budowaniu relacji i dokładnej weryfikacji kandydatów, którzy będą idealnie pasować na dane stanowisko pracy.

Obowiązki headhuntera polegają zazwyczaj na:

  • świadczenie usług executive search
  • sprawdzanie potencjalnych pracowników specjalistycznych na rozmowach kwalifikacyjnych
  • direct search
  • przekonywanie specjalistów do zmiany pracodawcy
  • przeprowadzanie najlepszych kandydatów przez proces rekrutacji
  • komponowanie z klientem ofert „nie do odrzucenia”
  • bezpośredni kontakt z kandydatami i budowanie z nimi długotrwałych relacji

Headhunter to wysoko wyspecjalizowana osoba o szerokiej wiedzy na temat branży, w której realizuje projekty na zlecenia swoich klientów oraz poszukuje pracowników na stanowiska specjalistyczne. Jest tak dlatego, że aby przeprowadzić udaną rekrutację, headhunter musi dobrze zrozumieć oczekiwania swojego klienta i poprawnie zweryfikować kompetencje kandydatów. Do tego przydaje się również znajomość nauk psychologicznych lub socjologicznych.

Headhunterzy korzystają najczęściej z portali networkingowych, takich jak LinkedIn czy GoldenLine. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze swojego profilu zawodowego na jednych z tych portali, radzimy Ci, abyś go założył!

Headhunter – czy warto skorzystać z jego usług?

Jest wiele korzyści płynących ze współpracy z headhunterem. Zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, który np. uzyska profesjonalną pomoc w poszukiwaniu najlepszego dla siebie specjalisty i będzie miał pewność, że zaprezentowana przez headhuntera osoba, idealnie sprawdzi się na danym stanowisku pracy.

Natomiast pracownik otrzyma bezcenną pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, co niekiedy przysparza wiele problemów na konkurencyjnym rynku pracy. Należy jednak pamiętać o tym, aby stworzyć dobre CV i umieć ciekawie zaprezentować się swojemu headhunterowi.

Headhunter – jak go znaleźć?

Jeśli chcesz znaleźć swojego headhuntera, skorzystaj z wyżej wspomnianych portali networkingowych tj. LinkedIn, które w szybki i łatwy sposób pomogą ci się z nim skontaktować. Oprócz tego możesz również posłużyć się wyszukiwarką Google, wpisując frazę taką jak “firmy headhunterskie” lub skorzystać z różnych forów internetowych.

Poszukiwany przez ciebie headhunter powinien działać w branży, z którą ty sam jesteś związany i posiadasz w niej doświadczenie. W mailu do headhuntera wypisz swoje kompetencje twarde tj. wykształcenie i doświadczenie zawodowe i koniecznie dołącz CV lub profil na LinkedIn. Jeśli zaś masz zamiar skontaktować się z nim telefonicznie, koniecznie powołaj się na osobę, od której otrzymałeś do niego kontakt i przygotuj sobie krótki i jasny przekaz o tym, jakiej pracy szukasz, czym się zajmujesz i jak moglibyście nawiązać współpracę.

Jak zostać headhunterem?

Headhunter to osoba, od której nie zawsze wymaga się wykształcenia wyższego. Jest to oczywiście dodatkowy atut, szczególnie jeśli zależy Ci na szybkim awansie, jednak warto pamiętać, że headhunter musi wykazywać szereg kompetencji miękkich, takich jak:

Warto zadbać też o znajomość języków obcych. Otwierają one przed Tobą drzwi do międzynarodowej kariery.

Jeśli zdecydujesz się na podjęcie studiów, mających przybliżyć Cię do spełnienia marzenia o pracy headhuntera warto zwrócić uwagę na nowo powstające kierunki studiów, takie jak, chociażby kierunek psychologia biznesu, w ramach którego poznasz m.in. rolę psychologii w zarządzaniu kadrami kierowniczymi. Możesz też udać się na uczelnie, które oferują kierunki takie jak socjologia lub zarządzanie zasobami ludzkimi.

Swoją drogę zawodową zacznij od stażu lub praktyki w agencji doradztwa personalnego. To okazja, żeby dowiedzieć się wielu praktycznych działań w tym zawodzie. Kolejnym szczeblem kariery możesz rozpocząć od stanowiska researchera. Zdobędziesz wtedy masę potrzebnego doświadczenia, które jest niezbędne w pracy headhuntera.

Headhunter: praca

Zatrudnienie znajdziesz nie tylko w agencjach rekrutacyjnych. Na headhunterów czeka także wiele firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w executive search. Pamiętaj, że headhunterów nie szukają w agencji zatrudnienia ani w urzędzie pracy. Osoba na tym stanowisku zajmuje się poszukiwaniem pracowników ściśle wykwalifikowanych na określonym stanowisku. Agencje doradztwa personalnego działają wyłącznie na rynku pracy specjalistów i często kojarzone są z direct search, które pracują na kontraktach w firmach zewnętrznych.

Szukając pracy jako headhunter, warto przejrzeć ogłoszenia o wakatach zamieszczanych w Internecie przez firmy, o których wspominaliśmy wyżej. Zatrudnienie headhuntera to poważna sprawa, dlatego warto, abyś zaprezentował się podczas procesów rekrutacyjnych z jak najlepszej strony. Nie zapomnij o perfekcyjnie przygotowanych dokumentach aplikacyjnych (skuteczne CV, czyli życiorys zawodowy oraz list motywacyjny). Tworząc te dokumenty, przygotuj je pod konkretne oferty pracy. Dzięki temu pracodawca uzna, że podchodzisz do sprawy profesjonalnie i nie wysyłasz tego samego CV na różne stanowiska. Pamiętaj, że starając się o pracę headhuntera, musisz prezentować się nienagannie — w końcu to Ty masz być odpowiedzialny za przeprowadzanie specjalistycznych rekrutacji na zlecenie pracodawcy lub klienta.

Nie zapomnij o dołączeniu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb rekrutacyjnych.

Headhunter — zarobki

Zarobki headhuntera zależą w dużej mierze od wielkości firmy, dla której pracuje, jego doświadczenia oraz skuteczności. Nie bez znaczenia ma także miejsce zatrudnienia. Headhunter pracujący w Warszawie ma szanse na znacznie większe zarobki niż osoby na tym samym stanowisku, jednak pracującej w mniejszym mieście.

Wykonywanie pracy headhuntera wiąże się zazwyczaj z pensją podstawową oraz z prowizją. Jak podaje portal Praca.pl średnie zarobki szeregowego headhuntera to około 5 tys. brutto. Jednak warto mieć na uwadze, że wynagrodzenie headhuntera znacząco wzrasta wraz z rangą pracowników, których rekrutuje. Jego praca, szczególnie na dalszych etapach kariery, wiąże się ze sprowadzaniem specjalistów światowego poziomu dla międzynarodowych klientów.

Wady i zalety: headhunter

Praca headhuntera ma swoje zalety, ale również możemy wyszczególnić kilka wad, które dla niektórych kandydatów mogą okazać się nie do przejścia. Zacznijmy jednak od pozytywów. Do głównych plusów zaliczyć możemy dynamiczną pracę, często w międzynarodowym środowisku w branży wysoko wyspecjalizowanych specjalistów z wielu ciekawych branż. W ostatnim czasie wzrasta także popularność headhuntingu w Polsce, dlatego obranie tej ścieżki kariery może zagwarantować pewną pracę. Dodatkowo, jeśli jesteś dobry w tym co robisz, możesz liczyć na wysokie zarobki podbijane przez okazałe prowizje. To także idealna praca dla wszystkich, którzy uwielbiają kontakt z ludźmi i potrafią się dogadać z każdym, nawet jeśli nike pałają do niego sympatią. Częścią headhuntingu są także podróże służbowe, związane ze spotkaniami z potencjalnymi pracownikami na terenie całej Polski lub nawet całej Europy.

Do wad tego zawodu możemy zaliczyć, to co niektórzy uznają za zalety. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na tym stanowisku, nie licz na zbyt wysokie zarobki. Dopóki nie wypracujesz sobie pozycji na rynku (sieć kontaktów), może być Ci ciężko zapracować na prowizje. Dodatkowo, jeśli nie jesteś typem „duszy towarzystwa” to jednak warto pomyśleć nad pracą w innych dziedzinach HR-u. Często headhunter pracuje w korporacjach, dlatego jeśli nie odnajdujesz się w korpoświecie i nie pasuje Ci ten styl pracy na najwyższych obrotach, to raczej nie masz co liczyć na to, że zawód headhuntera jest dla Ciebie.

Oceń artykuł
2.9/5 (7)