Rolnictwo – co robić po studiach?

Rolnictwo jest niezbędnym elementem życia człowieka. To najstarsza dziedzina gospodarki, która umożliwiła rozwój naszego gatunku. Uprawianie ziemi i hodowla bydła to podstawa funkcjonowania każdego społeczeństwa. Jak współcześnie wygląda rolnictwo? Czy w zawodzie tym przydadzą się studia?

Rolnictwo - rolnik na tle swojego pastwiska z krowami

Współcześnie zawód rolnika znacznie różni się od tego, jak tę pracę wykonywano kiedyś. Mimo że w większości przypadków nadal jest to profesja przekazywana z dziada pradziada wraz z majątkiem rodzinnym, to jednak wielu młodych ludzi decyduje się podejść do ojcowizny na innych zasadach niż kiedyś. Obecnie rolnictwo może być dobrym biznesem, jeśli gospodarstwo zostanie poprowadzone przez osobę, która nie tylko zna się na rzeczy i ma fach w ręku, ale i zna podstawy ekonomii, marketingu oraz posiada rozbudowaną wiedzę z zakresu hodowli roślin lub bydła.  Jak wyglądają studia rolnicze? Czy praca po studiach rolniczych związana jest tylko z prowadzeniem własnego gospodarstwa?

Rolnictwo

Jest to dziedzina gospodarki, która odpowiedzialna jest za zaspokajanie podstawowej  potrzeby człowieka, jaką jest jedzenie. To właśnie rolnicy, wykorzystując plony ziemi, gwarantują nam ciągłą  dostawę żywności oraz produktów, które możemy określić mianem surowców przemysłowych.

Jako nieodłączny element naszego przeżycia i rozwoju dziedzina ta musiała i nadal musi się rozwijać i udoskonalać. Udogodnienia i innowacje, które rolnicy wprowadzają do swojej pracy, mają za zadanie zwiększenie wydajności środowiska naturalnego oraz maksymalizację plonów. Niestety do tej pory nie udało się w pełni uniezależnić od czynników środowiskowych, czyli od pogody, która ma znaczący wpływ na jakość oraz ilość zbiorów.

Rolnicy zajmują się uprawą ziemi, czyli sianiem, hodowlą oraz zbiorami pszenicy, żyta, kukurydzy i rzepaku lub innych roślin rolniczych. Plony wykorzystuje się do produkcji półproduktów służących do produkcji większości żywności, która znajduje się w sklepach. Część rolników zajmuje się także hodowlą bydła, czyli krów lub trzody chlewnej, czyli świń. Oprócz tego do zwierząt hodowlanych zaliczamy także owce, konie, kury, kaczki, gęsi i indyki. Niektóre gospodarstwa nastawione są na produkcję mięsną, natomiast inne skupiają się na produkcji półproduktów odzwierzęcych, takich jak wełna, mleko lub jajka.

Studia rolnicze

Podejście do tematu rolnictwa w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Ludzie na nowo zaczynają doceniać pracę rolników, a gospodarstwa trafiają w ręce młodych, zmotywowanych osób, które właśnie skończyły… studia rolnicze! Na czym dokładnie polegają takie studia? I czy praca po studiach rolniczych jest łatwiejsza?

Studia rolnicze podejmiesz zarówno na uczelniach państwowych jak i na uczelniach prywatnych. W zależności od tego, czy są to studia inżynierskie, czy magisterskie program zajmuje od 3,5 do 4 lat, a następnie 1,5 lub 2 lata na uzyskanie stopnia magistra inżyniera, lub magistra. Możesz także skorzystać z oferty przygotowanej przez studia podyplomowe (rolnictwo). Wrocław oferuje jedne z najpopularniejszych w Polsce uczelni studiów podyplomowych, dlatego jeśli chcesz się dokształcić, warto zainteresować się tą formą podnoszenia kwalifikacji. Należy jednak wiedzieć, że studia podyplomowe nie dają tytułu naukowego.

Możesz uczęszczać na zajęcie w dwóch trybach — stacjonarnym i niestacjonarnym. Tryb stacjonarny charakteryzuje się zajęciami prowadzonymi od poniedziałku do piątku w czasie rozciągniętym zazwyczaj na cały dzień. Studia dzienne (stacjonarne) są bezpłatne i dostępne na uczelniach państwowych. Natomiast studia zaoczne, czyli niestacjonarne odbywają się zazwyczaj w weekendy, a nauka jest płatna. Ta opcja jest szczególnie popularna wśród osób studiujących dwa kierunki lub pracujących na pełen etat.

Studia rolnicze otwierają przed studentami wiele możliwości specjalizacyjnych, takich jak:

 • agrobiologia
 • agronomia
 • agrobiznes
 • agroturystyka
 • doradztwo rolnicze
 • kształtowanie środowiska
 • agroekonomia

Przedmioty, które znajdziesz na podstawowym bloku nauczania to między innymi:

 • botanika
 • genetyka
 • geografia
 • rolnictwo
 • chemia
 • ekonomia
 • hodowla roślin
 • nasiennictwo
 • technika rolnicza
 • ekonomika rolnictwa
 • produkcja zwierzęca

Rolnictwo — co robić po studiach?

Praca po studiach rolniczych z automatu kojarzy się z pracą na własnym gospodarstwie rolnym. Większość absolwentów idzie właśnie w tę stronę, a studia są dla nich uaktualnieniem wiedzy przekazanej przez ojca lub dziadka. Prowadzenie gospodarstwa wymaga ogromnego zaangażowania i nakładu czasu oraz pracy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to praca łatwa, nieobarczona deadlinami czy krzywym spojrzeniem szefa. Jednak nic bardziej mylnego. Pracodawcą rolnika jest natura i właśnie pod nią musi on dostosować cały swój rytm pracy. Co więcej, limity czasowe określa kalendarz — kiedy zbierać, kiedy siać, kiedy orać, kiedy nawozić — to wszystko zapisane jest w kalendarzu i dostosowane do zmieniających się pór roku.

Oprócz tego rolnicy po studiach mogą liczyć także na zatrudnienie u kogoś w gospodarstwie jako zarządca gospodarstwa rolniczego. Takie stanowisko zazwyczaj dostępne jest w dużych gospodarstwach, które noszą już znamiona zakładu przemysłowego. Dodatkowo pracę możesz też znaleźć w instytucjach administracji rządowej lub samorządowej, firmach specjalizujących się w doradztwie rolniczym oraz przedsiębiorstwach zajmujących się skupem produktów roślinnych.

Rolnictwo: praca

Praca rolnika nie jest łatwa. Specyfika tego zajęcia polega w dużej mierze na pracy fizycznej, często w niesprzyjających warunkach. Mimo braku ustalonych godzin rolnik musi wstawać wcześnie rano, aby oporządzić całe gospodarstwo. Mówi się, że dobry właściciel wstaje razem z kurami, a kładzie się spać razem z krowami. Oznacza to, że powinien być obecny w gospodarstwie przez cały dzień, siedem dni w tygodniu.

W zawodzie tym ciężko też o urlop lub o dni wolne. Jeśli decydujesz się sam prowadzić gospodarstwo, w przypadku urlopu zmuszony jesteś znaleźć zastępstwo. Krowy i świnie same się nie nakarmią. Nie jest to takie proste, chyba że gospodarstwo jest rodzinne.

Aby zostać dobrym rolnikiem, należy cechować się samodyscypliną oraz zapałem do pracy. Bez tego łatwo popaść w pułapkę stwierdzenia, że „mogę to zrobić później”. Na gospodarstwie większość rzeczy musi być zrobiona od razu, ponieważ może ona zachwiać inne procesy. Warto także, aby rolnik szanował zarówno zwierzęta, które hoduje jak i ziemię, którą uprawia. Zawód ten jest połączony z naturą, dlatego poszanowanie jej praw, to droga do zawodowego sukcesu.

Oceń artykuł
0/5 (0)