Długoterminowy wynajem samochodów – co to? Czym różni się od leasingu?

Wynajem długoterminowy samochodów to ciesząca się coraz większą popularnością alternatywa dla leasingu i kredytu. Jakie wady i zalety ma długoterminowy wynajem samochodów? Czym się różni od wciąż najbardziej popularnego leasingu? Czy wynajmowany samochód można wykupić?

Długoterminowy wynajem samochodów

Wynajem długoterminowy samochodów to nieco inne podejście do tematu tworzenia firmowej floty. Stanowi alternatywę dla kupna i wzięcia auta w leasing. Długoterminowy wynajem samochodów to pewnego rodzaju subskrypcja. Użytkownik płaci udostępniającej firmie z góry ustalony abonament, który uprawnia go do korzystania z wynajmowanego auta. Na pierwszy rzut oka wynajem auta wygląda tak samo, jak leasing. Jednak te formy “subskrypcji” samochodów różnią się od siebie w kilku istotnych kwestiach. Co to jest wynajem samochodów długoterminowy i czy warto zastąpić nim leasing? Dlaczego coraz więcej firm się na niego decyduje? Sprawdź!

Wynajem długoterminowy samochodów – co to jest?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad zaletami takiego wynajmu, warto opisać dokładnie, co to jest wynajem długoterminowy samochodów. Tego typu użytkowanie polega na odpłatnym wydzierżawieniu auta, które udostępnia się użytkownikowi na określony w umowie okres. Użytkownik zobowiązuje się do płacenia comiesięcznego abonamentu, który pokrywa koszt utrzymania auta i postępujący spadek wartości. Warto dodać, że użytkownik decydujący się na długoterminowy wynajem samochodów nie staje się właścicielem pojazdu. Może wykupić auto wraz z końcem trwania umowy lub podpisać nowe zobowiązanie i wymienić samochód na inny model.

Długoterminowy wynajem samochodów staje się alternatywą dla zakupu samochodu na firmę. Dlaczego? Właściciele przedsiębiorstw korzystają z możliwości, jakie daje częsta wymiana firmowej floty. Taki wynajem to najczęściej minimum formalności i dowolność w ustalaniu wkładu własnego. Przedsiębiorcy, których fundusze nie pozwalają na zakup auta, decydują się na długoterminowy wynajem samochodów ciężarowych i osobowych, aby rozłożyć płatności w czasie. Firmy oferujące takie usługi kuszą bogatymi pakietami serwisowymi i wykupem obowiązkowych ubezpieczeń. 

Długoterminowy wynajem samochodów a leasing – jakie są różnice?

Wielu potencjalnych użytkowników zastanawia się, jakie istnieją różnice między wynajmem samochodów długoterminowym a leasingiem. W teorii obie usługi polegają na udostępnieniu auta użytkownikowi, który nie jest jego właścicielem i płaci za możliwość wykorzystywania środka lokomocji. Jakie są między nimi różnice? Wbrew pozorom bardzo istotne!

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm i osób prywatnych najczęściej nie wymaga żadnego wkładu własnego. Potencjalny klient może podpisać umowę i wyjechać z salonu nowym autem bez przekazania nawet złotówki. Oczywiście na koszty przyjdzie pora, jednak są one rozłożone w czasie. W przypadku leasingu częściej oczekuje się wpłacenia wkładu własnego, który wymaga posiadania określonej kwoty “na już”. Co jeszcze?

Podpisanie umowy wynajmu długoterminowego samochodów wiąże się zazwyczaj z wyższą ratą, limitem kilometrów w ciągu roku i stosunkowo wysokim kosztem wykupu. Najczęściej do umowy długotrwałego najmu samochodu dołącza się pakiet usług serwisowych, które pokrywają raty płacone przez użytkownika. W przypadku tradycyjnego leasingu użytkownik będzie zobowiązany do zapłaty części zobowiązania z góry, jednak pozostałe raty będą zdecydowanie niższe. Umowy leasingowe najczęściej nie mają ustalonego limitu kilometrów, a po zakończeniu zobowiązania – można wykupić leasingowany samochód za symboliczną złotówkę. 

Umowy wynajmu długoterminowego samochodów zawiera się najczęściej na okres od 3 do 5 lat. Po tym czasie użytkownik może wykupić auto za cenę rynkową (lub wyższą) albo podpisać nową umowę i wymienić środek lokomocji na nowy. Leasing z kolei pozwala na rozłożenie spłaty na znacznie więcej rat. Długi okres użytkowania pozwala na wykup samochodu, a sam leasing można wykorzystywać także w stosunku do samochodów używanych.

Szukasz pracy? Praca we Wrocławiu czeka, aż ją odkryjesz!

Wynajem długoterminowy samochodów – czy się opłaca?

Czy wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych lub firm, może stanowić alternatywę dla leasingu? Usługa wynajmu jest często znacznie droższa, jednak i taka forma użytkowania ma swoje zalety:

  • Wynajem długoterminowy nie jest traktowany jako pożyczka, dlatego nie wpływa na zdolność kredytową konsumenta.
  • Można podpisać umowę bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym, który jest znacznie niższy niż w przypadku leasingu lub umowy kredytowej.
  • Rata w wynajmie długoterminowym samochodów pokrywa też jego koszty utrzymania i prowadzenia usług serwisowych.
  • Podpisanie umowy jest najczęściej bardzo proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu.
  • Korzystanie z auta na zasadzie wynajmu jest bezproblemowe. Użytkownik nie musi zajmować się większością czynności serwisowych, a także interesować się spadkiem wartości auta. Po zakończeniu umowy, samochód często wymienia się na inny model.

Wynajem długoterminowy samochodów – wady

Mimo niewątpliwych zalet, wielu użytkowników wciąż preferuje leasing lub kupno auta na kredyt. Usługa długoterminowego wynajmu samochodów jest po prostu droższa, a ich wykup po zakończeniu umowy rzadko się opłaca. Jakie wady ma wynajem długoterminowy samochodów?

  • Umowy wynajmu długoterminowego pojazdów często zawierają roczny limit kilometrów. Po jego przekroczeniu nalicza się dodatkową opłatę, która zwiększa i tak już wysoką ratę.
  • Osoba wynajmująca pojazd, nie jest jego właścicielem. Po zakończeniu umowy, samochód wraca do floty osoby udostępniającej pojazd, a jego ewentualny wykup jest stosunkowo drogi.
  • Wynajem długoterminowy samochodu to też kilka ograniczeń. W zależności od podpisanej umowy, właściciel auta może wprowadzić zakaz opuszczania granic Polski, przewozu zwierząt, a także palenia papierosów.
  • Uszkodzenia wynajmowanego samochodu (w zależności od umowy) mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Użytkownik może zostać zmuszony do zapłaty w związku z większym spadkiem wartości auta, niż przewidywała umowa.
  • Wcześniejsze zakończenie umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami, bliźniaczo podobnymi do często spotykanej kary umownej.
Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora