Reklama

Kompendium wiedzy: pierwszy krok na rynku pracy – napisz profesjonalne CV!

Rynek pracy potrafi być nieprzewidywalnym środowiskiem. To jednak nie oznacza, że w tym chaosie nie ma metody. Jest i wystarczy nieco ją poznać, aby bez problemu odnaleźć swoje miejsce i cel w karierze zawodowej. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy – podpowiadamy jak odnaleźć swoją drogę na rynku   pracy. Od czego więc zacząć? Stwórz profesjonalne CV!

Profesjonalne CV

Skuteczne CV jest w stanie znacząco zwiększyć Twoje szanse związane z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną oraz ewentualne zatrudnienie. Dlaczego? Ponieważ dokument, jakim jest CV to podstawą każdej rekrutacji. To właśnie przeglądając CV, rekruterzy podejmują decyzję, komu warto dać szansę, ponieważ może sprawdzić się na tym stanowisku, a kto raczej nie nadaje się do tego rodzaju pracy. Tak naprawdę każdy element zawarty w CV ma znaczenie, szczególnie jeśli aplikujesz na bardziej wymagające stanowiska, które wiążą się z większą konkurencją wśród kandydatów. Może okazać się, że czcionka w CV lub nie ten rodzaj układu tekstu będzie przyczyną wykluczenia Twojej kandydatury. W takich sytuacjach może się okazać, że tak naprawdę byłeś/aś bardzo blisko przejścia do kolejnego etapu, jednak w Twoim CV zabrało najważniejszych informacji lub zostało ono wykonane nieprofesjonalnie. Jak zatem zabrać się za tworzenie skutecznego CV, z którym podbijesz rynek pracy?

Jak napisać CV – wymagania formalne

CV to oficjalny dokument, który jest związany z całym procesem rekrutacji. To właśnie na nim opiera się każdy rekruter lub pracodawca, który chce zatrudnić nowego pracownika. Informacje zawarte w CV są niezwykle ważne, tak samo, jak cały układ dokumentu, podział na sekcje i układ poszczególnych elementów. Często rekruter otrzymuje tony tego rodzaju materiałów, dlatego masz tylko kilka sekund, aby swoim CV przykuć jego uwagę i zaciekawić go na tyle, żeby chciał poświęcić czas na przeczytanie całości. Jak to zrobić? Po pierwsze musisz zachować odpowiedni układ dokumentu i jasny podział na sekcje. W innym wypadku możliwe jest, że Twoje CV zostanie odrzucone z automatu, nawet bez czytania. Drugą ważną rzeczą są informacje, które zamieszczasz w poszczególnych sekcjach. Muszą być treściwe i zwięzłe, a także nawiązywać do stanowiska, o które się starasz. Ostatecznie najlepiej, aby całe CV było dopasowane do zawodu, w którym chcesz się rozwijać. Zamieszczaj więc informacje wyselekcjonowane, które pokazują Cię jako najlepszego istniejącego kandydata. Jak dokładnie powinny wyglądać poszczególne elementy CV i co powinno się w nich znaleźć?

Dane osobowe

Dane osobowe w CV mogą wydawać się mało znaczącym  elementem, jednak jeśli zostaną podane nieprawne, z błędem lub gdzieś na końcu dokumentu małym drukiem, może okazać się, że nawet jeśli rekruter chciałby porozmawiać z Tobą na rozmowie rekrutacyjnej, nie będzie miał jak. Po prostu nie będzie mógł nawiązać z Tobą kontaktu. Jeśli okaże się, że w słuchawce telefonu zabrzmi “nie ma takiego numeru”, raczej osoba odpowiedzialna za rekrutację nie podejmie próby kolejnego kontaktu, wykorzystując inny środek komunikacji. Dlaczego? Jeśli robisz błąd w swoim numerze lub mailu, to nie prezentujesz się zachęcająco jako pracownik. Pamiętaj więc, aby dokładnie sprawdzić rubryczkę z danymi osobowymi i odpowiednio wyeksponować ją w górnej części dokumentu.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to ciekawy sposób na przyciągnięcie uwagi rekrutera i zachęcenie go do przeczytania reszty CV. Co to dokładnie jest? Podsumowanie to kilka krótkich zdań umieszczonych na samej górze CV, w których informujesz pracodawcę, kim jesteś, jakie masz doświadczenie, umiejętności oraz jakie masz plany związane z karierą zawodową. Wszystkie te informacje musisz zmieścić w 3-4 zdaniach. Skup się więc na najważniejszych elementach świadczących o Twojej wartości pracowniczej na rynku pracy. To taki dłuższy slogan reklamowy.

Zdjęcie

W Polsce przyjmuje się, że zawsze wysyłamy CV ze zdjęciem. Jest to na tyle częsta praktyka, że część pracodawców w ogóle nie wyszczególnia zapotrzebowania na zdjęcie. Wygląd jest również bardzo ważną częścią pracownika, szczególnie jeśli ma on pracować z klientami. Dlatego profesjonalne, uśmiechnięte zdjęcie zamieszczone w CV może podnieść zainteresowanie Twoją kandydaturą. Fotografię zazwyczaj umieszczamy na górze dokumentu – po prawej lub po lewej stronie. 

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to tak naprawdę najważniejszy element CV. Współcześnie doświadczenie często jest nawet istotniejsze niż wykształcenie. Dla pracodawców to jasny znak, że znasz się na tym, co robisz i wiesz, jak podejść do konkretnych obowiązków zawodowych. Dodatkowo to także pewność, że posiadasz, choć podstawowe umiejętności związane z pracą na danym stanowisku. Opisując doświadczenie najlepiej wykorzystaj listę punktową – określ miejsce zatrudnienia, stanowisko, orientacyjny czas zatrudnienia oraz wymień najważniejsze obowiązki. Nawet jeśli nie posiadasz konkretnego doświadczenia zawodowego, postaraj się wyciągnąć ze swoich praktyk, staży, wolontariatów oraz prac dodatkowych wszystko to, co może być przydatne na stanowisku, na które aplikujesz.

Wykształcenie

Wykształcenie w CV jest ważne przede wszystkim, gdy aplikujesz na stanowiska, które tego wykształcenia potrzebują. Istnieją zawody, które są nieosiągalne dla osób nieposiadających wyższego, kierunkowego wykształcenia. Dlatego, jeśli starasz się o taką posadę, warto wyeksponować tę informację i umiejscowić ja niedaleko doświadczenia zawodowego. Jeszcze kilka lat temu, to właśnie wykształcenie umieszczało się na szczycie CV, jednak obecnie praktykuje się wyższość doświadczenia nad edukacją kierunkową. W przypadku, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, za to masz solidne wykształcenie, to warto podkreślić swoje mocne strony, czyli umieścić tę sekcję nad wszystkimi innymi zaraz obok lub pod zdjęciem. Zazwyczaj podczas wpisywania edukacji korzystamy z chronologii odwróconej oraz pomijamy szkoły podstawowe i gimnazja. To nie jest informacja potrzeba pracodawcy. Liczy się przede wszystkim szkoła średnia oraz oczywiście studia. Pamiętaj także, aby nie kłamać w CV w żadnej sprawie, a już szczególnie w sprawie wykształcenia. Taki przekręt prędzej czy później wyjdzie na jaw, a ty nie tylko najesz się wstydu, ale najprawdopodobniej stracisz pracę.

Kompetencje twarde i miękkie

Umiejętności, czyli inaczej kompetencje to przede wszystkim autoreklama na rynku pracy. Im więcej posiadasz kompetencji twardych, tym jesteś bardziej atrakcyjnym kandydatem. W tym wypadku umiejętności te mogą wiązać się z poziomem znajomości angielskiego lub innego języka obcego, umiejętnością obsługi branżowych programów lub maszyn. Natomiast kompetencje miękkie, to zdolności, których nie da się nabyć, ponieważ są naturalnymi predyspozycjami do danego zawodu. Mogą być to np. umiejętność abstrakcyjnego myślenia, zdolności przywódcze lub duża odporność na stres. Niektóre kompetencje miękkie można wyćwiczyć, jednak większość z nich to przede wszystkim cechy naszej osobowości. Ciężko być introwertykiem i próbować zostać dusza towarzystwa i liderem dużego działu sprzedażowego. Choć oczywiście nie jest to niewykonalne. W końcu “sky is the limit”. 

Czasami w kompetencjach miękkich wpisuje się również pozytywne cechy charakteru. Tutaj jednak dużo zależy od tego, czy mają one znaczenie dla pracy na konkretnym stanowisku i czy odpowiadają na zapotrzebowanie pracodawcy.

Klauzula 

Aby CV mogło brać udział w procesie rekrutacji, konieczne jest zamieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Najlepiej umieścić ją na samym dole dokumentu – możesz wykorzystać do tego nawet najmniejszą czcionkę. Ważne, aby klauzula a jakiejkolwiek formie pojawiła się w Twoim CV. Aktualny zapis klauzuli ze zgoda to:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Rodzaje CV

Istnieją także różne rodzaje CV. Warto wybrać takie, które najbardziej pasuje do Twojej sytuacji oraz do branży, w której chcesz się rozwijać. Jako przyszły prawnik nie możesz sobie pozwolić na szalone CV z grafikami w tle i różnymi odcieniami zielonego w tytule. Znacznie lepiej będzie prezentował się stonowany dokument, który w treściwy i profesjonalny sposób przekaże rekruterowi najważniejsze informacje. Tak samo CV dla osób nieposiadających doświadczenia lub dla osób niepełnoletnich będzie wyglądało inaczej, niż dla pracowników z 15-letnim doświadczeniem w swoim zawodzie. Inne są bowiem informacje, na których powinniście się skupić i które powinniście podkreślać jako najbardziej znaczące. Zatem jakie są rodzaje CV?

CV bez doświadczenia

Brak doświadczenia to największa bolączka absolwentów szkół średnich oraz wyższych. W końcu, kiedy mieliście zdobyć doświadczenie, skoro dotychczasowy czas poświęcaliście na edukację? Praca dodatkowa na wakacje to nie najlepsza pozycja w CV programisty lub filologa. Ale czy na pewno? CV bez doświadczenia również może być atrakcyjne dla rekrutera, należy tylko wiedzieć, jak napisać je w sposób przystępny, a zarazem ukazujący wszystkie Twoje mocne strony. Skup się na wolontariatach, projektach grupowych na uczelni bądź w szkole i pracach dorywczych, w których nauczyłeś się między innymi pracy zespołowej, zarządzania grupą, punktualności, kontaktu z klientem, rozliczania rachunków, czy wystawiania faktur. Nie są to umiejętności specjalistyczne, jednak one również mają znaczenie na rynku pracy. Warto o nich wspomnieć.

CV funkcjonalne

CV funkcjonale skupia się przede wszystkim na innym układzie poszczególnych treści, niż ma to miejsce w CV chronologicznym. Taki rodzaj CV polecany jest przede wszystkim osobom bez doświadczenia lub takim, które często zmieniały pracę bądź posiadają długie przerwy w zawodowym życiorysie. W CV funkcjonalnym skupiasz się przede wszystkim na kompetencjach twardych i miękkich, które łączą się z pracą na danym stanowisku. Doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie to informacje, które przekazujesz dopiero pod koniec.

CV po angielsku

Jeśli chcesz rozpocząć karierę za granicą, koniecznie musisz stworzyć CV po angielsku. Zagraniczna forma tego dokumentu różni się nieco od tego, z czym mamy do czynienia na rodzimym rynku. Jedną z bardziej znaczących różnic jest między innymi brak zdjęcia. CV w języku angielskim to tak naprawdę pierwszy krok do budowania swojej kariery zawodowej za granicą.

CV dla ucznia

Pracy szukają nie tylko osoby po studiach, ale także młodzież, która nie zakończyła edukacji. Młodzi ludzie z zapałem do pracy już od najmłodszych lat budują swoją przyszłość. Nawet proste, dorywcze prace to niezwykle ważna szkoła życia, która w późniejszym czasie z pewnością zaowocuje. CV dla osoby niepełnoletniej rządzi się nieco innymi prawami niż tradycyjne CV. 

W wielu branżach kreatywnych coraz częściej wykorzystuje się CV w formie wideoprezentacji. Jest to krótki filmik, w którym przedstawiasz siebie i swoje zawodowe dokonania. Taki rodzaj CV to przede wszystkim szansa na pokazanie swojej osoby w bardziej prawdziwy i naturalny sposób. Wielu pracodawców z firm zajmujących się działalnością artystyczną bądź kreatywną oczekuje od kandydatów mocno rozwiniętych umiejętności miękkich i wyrazistej osobowości. Takie kreatywne CV to szansa, na to, aby pokazać swoją osobowość i pomysłowość.

Oceń artykuł
0/5 (0)