Czy czcionka w CV może pomóc znaleźć pracę?

Czcionka w CV to jeden ze szczegółów, który część osób mogłaby uznać za nieistotne. Okazuje się jednak, że powinna ona spełniać określone kryteria, aby cała aplikacja była bez zastrzeżeń. Dowiedz się, jaką czcionką pisać CV i jaki rozmiar wybrać, aby rekruter dłużej zatrzymał się przy naszych dokumentach.

przykładowa czcionka w CV

 

Czcionka w CV – czy jest ważna?

Rekruterzy otrzymują setki dokumentów aplikacyjnych. Tak jak każdy czytelnik, najczęściej skanują tekst, przeskakując wzrokiem od sekcji do sekcji. Żeby zwiększyć szanse na powodzenie, należy im to ułatwić. Czcionka w CV powinna być przede wszystkim czytelna. Dlatego warto postawić na bardziej minimalistyczne czcionki, które nie posiadają zbyt wielu ozdobników zaburzających sprawne czytanie. Dodatkowe porady na temat tego, jak napisać CV znajdziesz w innych artykułach na Poradniku GoWork.pl.

Jaka czcionka do CV?

Pamiętaj, że w CV czcionka odgrywa bardzo dużą rolę. Najważniejsza w doborze dobrej czcionki biznesowej jest jej przejrzystość. Powinna ułatwiać czytanie i podkreślać schludny charakter dokumentów aplikacyjnych. Warto też zadbać o odstępy między znakami, ponieważ zbyt ścisłe i zlane czcionki, mimo profesjonalnego wyglądu utrudniają sprawne prześlizgiwanie się przez treść dokumentu. Sprawdź, jaka czcionka do CV będzie najbardziej odpowiednia.

Czcionka w CV – Verdana

To jedna z najczęściej proponowanych czcionek do CV ze względu na klasyczny i formalny charakter. Mimo to wyróżnia się nieco na tle tych najczęściej stosowanych takich jak Arial czy Calibri.

Helvetica

Helvetica to prosta czcionka bezszeryfowa, czyli pozbawiona ozdobników. W odróżnieniu od czcionek szeryfowych, nie męczy wzroku, więc rekruter nie odłoży naszych dokumentów aplikacyjnych po krótkim czasie. Helvetica nie bez powodu uchodzi za najlepszą czcionkę do CV. Użyj jej jeśli nie chcesz, żeby wymarzona praca przeszła Ci koło nosa.

Calibri

To oficjalna czcionka oferowana w pakiecie Windows Office. Jest bardzo czytelna, profesjonalna i można jej bezpiecznie używać. Pytanie tylko, czy ze względu na popularność nie okaże się zbyt pospolita.

Jaką czcionką pisać CV? Arial

Tej czcionki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest bardzo uniwersalna i można ją stosować zarówno w CV bardziej, jak i mniej oficjalnych. Można znaleźć ją we wszystkich komputerach, dlatego rekruter na pewno nie będzie miał problemów z poprawnym wyświetleniem naszych dokumentów aplikacyjnych.

Czcionki do CV – jakich lepiej nie używać?

Warto pamiętać, że niektóre czcionki w CV mogą uchodzić za bardzo nieprofesjonalne i stawiać nas w złym świetle. Mowa na przykład o Comic Sans, Papyrus czy Impact. W grę nie wchodzą również te stylizowane na odręczne lub bardzo ozdobne.

Wielu rekruterów zwraca uwagę, że Times New Roman również należy do grona czcionek, które nie powinny znaleźć się w dobrym CV. Po pierwsze, to typowa czcionka szeryfowa, a po drugie – jest przestarzała i nudna.

Jaki rozmiar czcionki do CV wybrać?

Wybór odpowiedniej czcionki do CV nie kończy się na jej typie. Popularnym błędem, którego powinno się unikać, jest zmienianie rozmiaru czcionki tak, aby tekst wypełnił dokładnie jedną stronę A4. Przyjmuje się, że dobre CV nie powinno być dłuższe niż 2-3 strony A4. Dlatego, jeśli kandydat ma duże doświadczenie zawodowe, nie ma sensu zmniejszać liter do mikroskopijnych rozmiarów. Szczególnie, że wielkość czcionki w CV również ma znaczenie. Ogromna czcionka mająca na celu wypełnić puste przestrzenie wygląda nieprofesjonalnie i nie zrobi dobrego wrażenia na osobie rekrutującej. Idealny rozmiar czcionki do CV to 10-12. Wtedy pismo jest wystarczająco czytelne i jednocześnie nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Zobacz również: Czy w CV musi być zdjęcie?

Oceń artykuł
5/5 (3)