Reklama

Pozytywne cechy charakteru – czy warto wpisać je do CV?

Pozytywne cechy charakteru to jeden z najczęściej lekceważonych elementów w CV. Większość osób skupia się tylko na doświadczeniu zawodowym i dobrym opisie zdobytego wykształcenia. Czy faktycznie cechy charakteru są zbędne? A może warto wpisać je w CV?

uśmiechnięta i szczęśliwa kobieta

Często w CV pomijane są kompetencje miękkie. Jest to jednak duży błąd, ponieważ to właśnie one świadczą o tym, czy posiadamy predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Cicha i spokojna osoba sprawdzi się jako programista lub informatyk, jednak ciężko będzie się jej odnaleźć w dziale handlowym, gdzie liczy się przede wszystkim umiejętność nawiązania pozytywnego kontaktu z drugim człowiekiem i przebojowość. Nie ma w tym nic złego — każdy z nas jest inny, a rynek pracy tak samo potrzebuje introwertyków, jak i ekstrawertyków. Warto jednak mieć świadomość swoich cech osobowościowych i pozostawać z nimi w zgodzie, nawet podczas poszukiwania zatrudnienia. Co więcej, można zrobić z nich swoją siłę i z dumą wpisywać je do CV. Jak poprawnie wpisać cechy charakteru do CV? W którym miejscu CV umieścić cechy charakteru? Czy osobowość kandydata ma dla potencjalnego pracodawcy znaczenie? I gdzie zamieścić w CV cechy charakteru?

Pozytywne cechy charakteru — czy warto je wpisywać?

Większość osób słusznie uważa, że najważniejszymi elementami w CV są doświadczenie zawodowe i zdobyte wykształcenie. Jednak nie można zapominać, że pozytywne cechy charakteru dobrze dobrane do stanowiska, o które się ubiegasz, mogą przechylić szalę na Twoją korzyść. W przypadku starań o atrakcyjną pracę staniesz w szranki z setkami kandydatów. Niektórzy z nich będą mogli się pochwalić tak samo dobrymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. To właśnie wtedy warto zastanowić się nad tym, gdzie i jak napisać cechy charakteru wyróżniające Cię na tle innych kandydatów. Kompetencje miękkie to również istotna informacja podczas rekrutacji.

Pozytywne cechy charakteru przydatne w CV to takie, które osoba rekrutująca uzna za wartość dodaną na konkretnym stanowisku. Warto pamiętać, że istnieją zawody, w których brak określonych umiejętności miękkich może kompletnie dyskwalifikować kandydatów bez względu na osiągnięte doświadczenie. Dlatego pamiętaj, że cechy osobowości należy wpisywać w CV zgodnie z prawdą, a ich rodzaj powinno się dopasowywać do stanowiska, o które się ubiegasz. 

Gdzie wpisać pozytywne cechy charakteru w CV?

Ustaliliśmy, że pozytywne cechy osobowości w CV (kompetencje miękkie) są ważne, ale nie powinny górować nad suchymi faktami dotyczącymi doświadczenia zawodowego, wykształcenia i umiejętności dodatkowych. Sekcja cech charakteru z zasady jest widoczna, jednak zlokalizowana niżej niż najważniejsze informacje o pracowniku. Cechy charakteru warto umieścić na dole, zaraz obok umiejętności twardych i zainteresowań.

Życiorys zawodowy musi cechować się odpowiedni ułożeniem poszczególnych sekcji informacyjnych. Jeśli nie jesteś pewny, gdzie umieścić pozytywne umiejętności możesz skorzystać z kreatora CV, który pomoże Ci umieścić w CV mocne strony w odpowiednim miejscu. Układ dokumentów aplikacyjnych w znacznym stopniu wpływa na ich odbiór, dlatego każdy element powinien być odpowiednio zaakcentowany i umieszczony wedle ważności. Twarde umiejętności mimo wszystko powinny górować nad umiejętnościami miękkimi, ponieważ ich przydatność określana jest jako wysoka. Pozytywne cechy charakteru są istotnym elementem CV i pozytywnie wyróżnią Cię na tle innych kandydatów, jednak nie zagwarantują Ci zatrudnienia bez odpowiednich kompetencji zawodowych.

Pozytywne cechy charakteru przydatne w CV — przykłady

Zapoznanie się z przykładami pozytywnych cech osobowości nie powinno być wyznacznikiem, a materiałem poglądowym. Wszelkie pozytywne cechy charakteru w CV i umiejętności interpersonalne należy dobierać do stanowiska, o które się ubiegasz oraz do Twoich prawdziwych cech.

Na co osoby rekrutujące zwracają uwagę bez względu na rodzaj wykonywanej pracy?

  • Samodzielność i szybkie odnajdywanie się na nowym stanowisku – każdy pracownik powinien liczyć na wprowadzenie do nowych obowiązków i pomoc od starszych współpracowników z biura. Jednak człowiek, który szybciej zacznie pracować samodzielnie, będzie mógł osiągać lepsze wyniki w krótszym czasie.
  • Brak potrzeby dodatkowej motywacji – motywacja pracownika świadczy o tym, jak dobrze wykonuje swoje obowiązki, jednak nie powinna być konieczna przez cały czas. Samodzielnie motywujący się specjalista będzie wymagał mniej opieki i najprawdopodobniej zacznie osiągać lepsze wyniki w przyszłości, a powierzone zadania będzie wykonywał za każdym razem ze starannością. 
  • Umiejętność pracy w stresie – to kolejna pozytywna cecha charakteru, którą warto wpisać do każdego CV (oczywiście, jeżeli jest zgodna ze stanem faktycznym). Zdecydowana większość zawodów wiąże się ze stresem i sytuacjami awaryjnymi. Pracownik, który nie traci głowy w takich chwilach to skarb. Umiejętność radzenia sobie w nagłych sytuacjach jest bardzo ważna, szczególnie na stanowiskach związanych z pracą z klientem. 
  • Zaangażowanie i kreatywność – osoba kreatywna to taka, która potrafi lepiej od innych znaleźć wyjście z sytuacji podbramkowej. To także świetny nabytek ze względu na wytyczanie nowych ścieżek rozwoju i proponowania nowych pomysłów na rozwój przedsiębiorstwa.
  • Otwartość na wiedzę i nowe kompetencje – pracownik z przyjemnością uczący się nowych rzeczy to osoba, która w niedalekiej przyszłości rozwinie się lepiej od innych i stanie się świetnym specjalistą w swojej dziedzinie.
  • Pozytywne nastawienie – pracownik, który entuzjastycznie podchodzi do swoich obowiązków, ma zbawienne działanie na cały zespół. Nikt nie lubi maruderów, szczególnie nie przepadają za nimi pracodawcy. Nowe wyzwania to część pracy, warto więc szukać pozytywów i podchodzić do obowiązków z uśmiechem. Jest to bardzo mile widziana cecha u potencjalnych pracowników.
  • Umiejętność adaptacji – w przypadku stanowisk wymagających pracy zespołowej niezwykle ważna jest umiejętność szybkiej adaptacji. Usprawnia to pracę całego teamu i wpływa na jego wydajność oraz atmosferę między współpracownikami.

Ważne! Każda z przedstawionych przez Ciebie pozytywnych cech charakteru w CV powinna być szczera i zgodna ze stanem faktycznym. Jeżeli osoba rekrutująca wyczuje, że mijasz się z prawdą — prawdopodobnie nabierze podejrzeń i straci dobre zdanie o Twojej kandydaturze.

Negatywne cechy charakteru

Z pewnością nie wpisuj negatywnych cech charakteru do CV lub nie wymieniaj ich w liście motywacyjnym. Dokumenty aplikacyjne mają być swoistą reklamą Twoich dokonań i zagwarantować Ci zaproszenie do drugiego etapu rekrutacji. Jednak zdarza się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może zapytać Cię o tę negatywną stronę Twojego charakteru. Jak wybrnąć z takiej sytuacji i obrócić ja na swoją korzyść?

Pozytywne cechy charaktery powinny znaleźć się w dokumentach aplikacyjnych oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak jak zachować się w stosunku do negatywnych cech? Warto przekłuć słabe elementy naszego charakteru w mocne strony przydatne na każdym stanowisku pracy. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie o negatywne cechy, możesz posiłkować się tym tokiem myślenia:

  • Zbytnie przywiązanie do szczegółów — jest powszechnie uważane za negatywną cechę wpływającą w życiu prywatnym na relacje międzyludzkie, jednak w pracy może okazać się niezwykle przydatne.
  • Pragmatyzm — osoby pragmatyczne sobą to, co do nich należy, są zadaniowe i nie wykazują się zbytnią inicjatywą. To z pewnością negatywna cecha w zawodach wymagających inwencji, jednak sprawdzi się świetnie na stanowiskach wymagających skupienia, dokładności i wykonywania pracy według szczegółowych instrukcji przełożonego.
  • Niechęć do uczestnictwa w sytuacjach konfliktowych — w życiu ta cecha może przysporzyć nam wielu problemów, jednak w pracy jest ona uznawana za pozytywną. Pracodawcy nie przepadają za rozwiązywaniem koperkowych afer w miejscu pracy, więc osoby niekonfliktowe są zawsze mile widziane.
Oceń artykuł
4.6/5 (5)