Inwestycja to dosyć uniwersalne słowo i choć budzi przede wszystkim skojarzenia z operowaniem dużymi pieniędzmi. Jednak wcale nie musi odnosić się wyłącznie do tego. Inwestować można także w siebie, swoje umiejętności, pomoc innym i wiele innych obszarów, których rozwój może doprowadzić nas w przyszłości do osiągania zysków finansowych. W co warto inwestować bez pieniędzy?

Inwestowanie ma wiele obliczy, nie zawsze musi wiązać się z dużymi środkami, czy z jakimikolwiek pieniędzmi w ogóle. Oczywiście wówczas mówimy o nieco innej formie inwestowania. Możemy skupić się na własnych możliwościach, rozwoju umiejętności, które pomogą nam zdobyć finanse do inwestycji w mieszkania, czy papiery wartościowe. Jednak niektóre formy inwestycji finansowej także nie wymagają środków na start. Jeśli masz odpowiednie umiejętności przekonania inwestora pasywnego, możesz zacząć inwestować w nieruchomości, by z czasem uniezależnić się od partnera. Poniżej prezentujemy kilka sposobów dążenia do inwestycji mimo ograniczonych możliwości finansowych.
Spis treści
Inwestowanie bez pieniędzy – w co można inwestować?
Inwestycja wiąże się z pomnożeniem zysków. Zatem można się domyślić, że na początku swojej drogi z inwestowaniem większość osób ma stosunkowo mało pieniędzy, a przynajmniej zdecydowanie mniej niż chciałyby. Dopiero z czasem udaje nam się pomnożyć środki. Niezależnie od tego, na jakim etapie swojej kariery inwestora jesteś, jeśli podejmujesz kroki w kierunku pogłębienia swoich możliwości inwestycyjnych, możesz czuć się inwestorem, nawet mimo małych nakładów finansowych.
W Słowniku Języka Polskiego możemy znaleźć definicję słowa inwestycja, która nawiązuje nie tylko do przeznaczenia środków finansowych na ich pomnożenie, lecz także znajdziemy nawiązanie do czasu poświęconego na kształcenie, aby móc w przyszłości odnieść z tego tytułu korzyści.
Ważną cechą inwestowania jest ryzyko, z jakim się ono wiąże. Niektóre rodzaje inwestycji są obarczone większym ryzykiem. Tyczy się to nie tylko pieniędzy. Jeśli mówimy o inwestowaniu w siebie, musimy mieć na uwadze, że nauka, choć może być wartościowa, wcale nie musi przynieść takich korzyści, jakich oczekujemy.
Inwestowanie w nieruchomości
Jeśli przyjrzymy się możliwościom inwestycyjnym osób bez pieniędzy, okazuje się, że szansą na start w tym zakresie może być rynek nieruchomości. Ten rodzaj inwestycji oferuje kilka mechanizmów, które pomogą ci rozpocząć inwestowanie, nawet jeśli nie dysponujesz wysokim kapitałem. Inwestując w nieruchomości, możesz działać na rynku pierwotnym lub rynku wtórnym. Rynek pierwotny jest przeznaczony raczej dla osób, które operują dużymi sumami. Jako inwestor możesz się zainteresować także wyłącznie konkretnego rodzaju nieruchomościami. To mogą być lokale użytkowe, czy mieszkalne. Na start raczej większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania. To od ciebie zależy także, czy skoncentrujesz się na inwestycjach krótko, czy długoterminowych.
Wynajem nieruchomości
Jednym z podstawowych rodzajów inwestycji w nieruchomości bez pieniędzy jest wynajęcie posiadanego mieszkania lub zdolność zakupu nieruchomości na kredyt. Wiele osób bierze kredyty hipoteczne, a następnie spłaca je za czynsz uzyskanego od najemcy. Taka inwestycja z czasem zaczyna się zwracać. Po spłacie kredytu zaczynamy głównie zarabiać. Wynajem krótkoterminowy polega na wynajmowaniu mieszkania tylko na kilka dni lub tygodni. Wówczas za dobę takiego najmu można oczekiwać wyższej zapłaty niż w przypadku najmu długoterminowego. Jednak taki typ wynajmu generuje wyższe koszty, ponieważ trzeba brać pod uwagę konieczność opłacenia usługi sprzątania, czy napraw, które przy tak dużej zmienności najemców mogą się zdarzać częściej niż w przypadku najmu długoterminowego.
Cena najmu jest uzależniona od wielu czynników, wielkości mieszkania, standardu wyposażenia, ale w szczególności lokalizacji. W dużych miastach jesteśmy w stanie więcej zarobić na mieszkaniu. Jeśli nie masz mieszkania nabytego na przykład w drodze dziedziczenia ustawowego, możesz poszukać inwestora, który zechce współpracować z tobą, lub możesz także wziąć kredyt. Na rynku pojawiają się różne okazje. Warto je śledzić wraz z informacjami rynkowymi. Ceny na rynku nieruchomości mogą się zmieniać w zależności od np. cen materiałów budowlanych, czy zmian geopolitycznych.
Inwestowanie poprzez flipping nieruchomości
Jednym ze sposobów na inwestowanie jest flipping nieruchomości, w którym to osoba poszukuje okazji inwestycyjnych (lokali w niskiej cenie). Zwykle jest to mieszkanie, które wymaga generalnego remontu, którego wartość można podnieść, niewiele w nie inwestując. Flipping w najlepszej sytuacji oferuje zarobek z inwestycji do maksymalnie 30%, jednak rzadko jest to aż tyle. Jeśli masz wiedzę na temat rynku nieruchomości, potrafisz ocenić, jakie mieszkanie ma potencjał, możesz znaleźć dobrego inwestora, który zechce wziąć udział w twoim planie za ustalony procent z zysku.
Podnajem nieruchomości
Jedną z możliwości inwestowania w nieruchomości jest także podnajem. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego art. 668 jest to działanie legalne.
Art. 668. [Podnajem, bezpłatne używanie]
§ 1. Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.
Możesz sam wynająć mieszkanie, które będziesz opłacać ze środków własnej pracy na etacie, a następnie podnająć je komuś innemu za wyższą cenę. Zarobisz wówczas na różnicy. Jednak pamiętaj, by najpierw omówić tę kwestię z właścicielem nieruchomości, ponieważ potrzebujesz jego zgody. Niejednokrotnie w umowach najmu znajdziemy adnotację na temat zakazu podnajmowania lokalu.
Jak inwestować bez pieniędzy?
Oprócz kredytu (który wymaga wkładu własnego) innym sposobem na zdobycie źródła inwestycyjnego jest znalezienie doświadczonych inwestorów, którzy potrzebują wsparcia. Z jednej strony mamy osobę, która ma pieniądze i chce je zainwestować, a z drugiej osobę, która chce się w tym kierunku rozwinąć i angażuje się w przygotowywanie gotowców inwestycyjnych. To także świetna szansa do nauki. Osoba nieposiadająca pieniędzy może zająć się całą obsługą nieruchomości, znalezieniem najemców, przygotowywać lokal, czy dopełniać innych formalności za odpowiedni procent zysku z najmu. To praktycznie praca jako pośrednik nieruchomości.
Zainwestuj w rozwój osobisty
Jeśli nie masz odpowiednich środków do tego, aby zacząć inwestycje finansowe, możesz zainwestować w rozwój osobisty. Biorąc udział w kursach i szkoleniach masz szansę na zdobycie kompetencji niezbędnych w pracy inwestora. Zdobywaj certyfikaty, bierz udział w warsztatach.
Jest to rodzaj inwestycji w siebie, który przynosi w przyszłości korzyści w postaci dobrze płatnej pracy czy podniesienia swojej wartości na rynku pracy jako kandydata. Istnieje wiele kursów online, za które nie zapłacisz ani złotówki. Jeśli nie wybrałeś swojej ścieżki kariery, wykonaj test psychologiczny, który podpowie ci, w jakim zawodzie się sprawdzisz. Swoje kwalifikacje możesz poszerzyć w zakresie języków obcych, możesz pielęgnować umiejętności miękkie, a nawet nauczyć się programowania, czy rękodzieła.
Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, lecz nie zapominaj o książkach. Warto przejść się do biblioteki i zobaczyć, jakie poradniki i książki edukacyjne możemy wypożyczyć. Śledź na bieżąco artykuły naukowe, podczas podróży słuchaj ebooków. Monitoruj swoje postępy, aby wiedzieć, czy zmierzasz w dobrą stronę. Pamiętaj, że rozwój osobisty wymaga czasu i zaangażowania. Także bez systematyczności może ci się nie udać zrealizować planów. Uzbrój się więc w cierpliwość i determinację.
Zainwestuj w relacje z innymi ludźmi
Taka inwestycja przynosi pozytywne rezultaty w postaci nie tylko grona znajomych, ale i większych szans zawodowych. Świat „jest mały”, o czym przekonujemy się wraz z wiekiem. Ktoś, na kogo przypadkiem wpadniemy w pociągu, może w przyszłości okazać się naszym szefem. Dlatego odchodząc z jakiejkolwiek firmy, staraj się nie palić mostów, lecz zachować pełen profesjonalizm. Kontakty to prawdziwa skarbnica możliwości biznesowych, osobistych i zawodowych. Staraj się więc budować Prawdziwe relacje z ludźmi, bądź otwarty i szczery. Nie próbuj na siłę uchodzić za osobę sympatyczną.
Szanuj innych ludzi, słuchaj ich. Utrzymywanie relacji wymaga także kontaktów, dlatego, jeśli jesteś zapraszany na jakieś wydarzenie, staraj się nie odmawiać. Nawiązując z ludźmi relacje, możesz liczyć na to, że będą się z tobą dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, co może okazać się dla ciebie inspirujące i rozwojowe. Umiejętności komunikacyjne są niezbędne praktycznie w każdym obszarze życia. Jeśli będziesz je odpowiednio pielęgnować, możesz w życiu osiągnąć sukces nawet bez szczególnych kwalifikacji.
Działalność charytatywna
Możesz także zainwestować swój czas w pomoc w wolontariacie. Jest to nie tylko dobry uczynek, w którym będziesz mógł pomóc ludziom, czy zwierzętom znajdującym się w trudnej sytuacji, lecz także sposób na zdobycie kontaktów, rozwój swoich kompetencji miękkich i naukę nowych rzeczy. Możesz poznać od podszewki działalność pomocową, nauczyć się działalności edukacyjnej, czy podstaw opieki zdrowotnej i higieniczne. To również szansa do uczestnictwa w organizowaniu różnych wydarzeń charytatywnych i akcji promocyjnych. Możesz także uświadamiać społeczeństwo na temat problemów, z jakimi borykają się niektóre grupy osób, brać udział w pozyskiwaniu funduszy oraz poznać aspekty prawne wolontariatu.
Zalety inwestowania we własne pasje
Czas możesz także poświęcić na rozwój własnych pasje. Często nie doceniamy swoich zainteresowań, ponieważ pracując na etacie, całą energię poświęcamy pracy. Warto znaleźć w tygodniu kilka chwil na pielęgnowanie własnych zainteresowań, ponieważ mogą one stanowić szansę zawodową na przyszłość. Jeśli dobrze rozwiniesz swoje umiejętności, na przykład w zakresie szydełkowania, możesz w ten sposób zyskać dodatkowe źródło dochodu. Jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, poszukaj nowych zainteresowań, które można w przyszłości przekłuć zarobek. W sieci dostępnych jest wiele tutoriali, które pomogą ci zdobyć nowe umiejętności. Wiele osób jest samoukami, np. w zakresie programowania, czy grafiki komputerowej.