CIT estoński: dla kogo? Warunki, stawka estońskiego CIT-u w Polsce

CIT estoński to rewolucyjny sposób rozliczania podatku od osób prawnych. Estoński CIT w Polsce to pomysł, który zrodził się w wyniku inspiracji zasadami, na których opiera się prowadzenie spółki w Estonii. Tamtejsze warunki w ostatnich latach przyciągnęły wielu przedsiębiorców, więc rząd postanowił wprowadzić konkurencyjny podatek estoński w Polsce.

estoński cit - pod lupą

Estoński CIT wprowadził projekt ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Co to jest CIT estoński? Jest to forma podatku dochodowego od osób prawnych. CIT estoński w Polsce wzorowany jest na rozwiązaniu działającym z powodzeniem w Estonii. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania w Polsce, przedsiębiorstwo musi spełnić kilka określonych kryteriów. 

CIT estoński. Na czym polega?

Podatek dochodowy od osób prawnych w klasyczny sposób spółki rozliczają pod koniec roku podatkowego. CIT estoński natomiast odracza moment odprowadzenia podatku. Podobnie jak działa firma w Estonii. Estoński CIT pozwala na odprowadzenie podatku w późniejszym terminie, dopiero wówczas gdy następuje wypłata dywidend na rzecz akcjonariuszy. Podatku od osób prawnych nie trzeba płacić tak długo, jak zyski nie opuszczają przedsiębiorstwa lub są inwestowane wyłącznie w jego rozwój. Estoński CIT jest w pełni dobrowolny, aby z niego skorzystać, konieczne jest złożenie wniosku. Chcecie wiedzieć więcej? Estoński CIT i objaśnienia znajdziecie poniżej. 

Estoński CIT: uzasadnienie

Jak głosi uzasadnienie projektu estońskiego CIT-u w Polsce: „rozwiązania adresowane do grupy przedsiębiorców, która z uwagi na słabszą pozycję konkurencyjną i związane z tym m.in. mniejsze możliwości pozyskiwania finansowania zewnętrznego oraz towarzyszący temu niedobór środków pieniężnych na realizację inwestycji, nie może rozwijać się zgodnie ze swoim potencjałem”. CIT estoński ma pomóc w szczególności małym i średnim firmom. Możliwość przekazywania na rozwój firmy zysków nieobjętych podatkiem ma pomóc zburzyć barierę rozwojową dla wielu przedsiębiorstw. Aby jednak móc skorzystać z rozwiązania, należy spełnić określone warunki. 


Dowiedz się także jak zarejestrować firmę w Czechach


Estoński CIT – dla kogo? Warunki

Jakie konkretnie warunki musi spełnić firma starająca się o skorzystanie z planowanego estońskiego CIT-u w Polsce? Najważniejsze aspekty prezentujemy poniżej.

 • Estoński CIT to coś, na czym nie skorzysta spółka komandytowa, czy na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza. Rozwiązanie jest możliwe wyłącznie dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych.
 • Dla spółek, w których udziałowcami i akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne. 
 • CIT estoński nie należy się spółkom działającym w branży finansowej, czy beneficjentom Polskiej Strefy Inwestycji oraz firmom pożyczkowym, czy spółkom będącym w trakcie upadłości. 
 • Aby móc skorzystać z rozwiązania, należy wykazać przychody nie większe niż 100 mln rocznie. 
 • Dla spółek, których przychodów z działalności nie przewyższają przychody pasywne. 
 • Estoński CIT reguluje zatrudnienie. By móc skorzystać z CIT-u estońskiego, firma musi zatrudniać minimum trzy osoby, które nie są wspólnikami spółki. Ważne, aby zatrudnienie opierało się na zasadach umowy o pracę. 
 • Rozliczający spółkę przedsiębiorca nie może posiadać akcji i udziałów w innych spółkach ani nie mieć założonego w nich kapitału. 
 • Podatnik musi prowadzić księgi rachunkowe i sprawozdania finansowe. 

Estoński CIT: stawka

CIT estoński w Polsce ma stosunkowo wysokie stawki. Na jego korzyść przemawia jednak możliwość odliczenia przez wspólnika we własnym rozliczeniu PIT wpłaconego na rzecz spółki podatku CIT. W takiej sytuacji wspólnik może więc liczyć ostatecznie na niższe oprocentowanie niż w przypadku klasycznego podatku od osób prawnych. W przypadku małych podatników stawka CIT-u estońskiego wyniesie 15%, dla reszty stawka wyniesie 25%. Jeśli podatnik wykaże dokonanie dużych nakładów inwestycyjnych, to w niektórych przypadkach będzie mógł liczyć na redukcję stawki o 5%.

Estoński CIT a nakłady inwestycyjne

Aby estoński CIT w ogóle spełniał swoje zadanie, spółka musi wykazywać tzw. nakłady inwestycyjne. Estoński CIT to rozwiązanie dostępne dla firm osiągających 15% wartości początkowej dwóch następujących po sobie lat podatkowych w wysokości nie mniejszej niż 20 tys. zł. 

Jeśli realizowane inwestycje poprawiają status firmy, nakłady należy powiększyć do 33% w kontekście 4 lat w wysokości minimum 50 tys. zł. Mowa o inwestycji w urządzenia i maszyny. Jakich nakładów nie zalicza się do inwestycji? Są to: nieruchomości, urządzenia infrastruktury wodnej, opłaty leasingowe, samochody osobowe. Nakłady inwestycyjne można zastąpić wykazem wzrostu wynagrodzeń pracowników. Wydatki powinny wówczas wzrosnąć o minimum 20%, jednak nie więcej niż 30 tysięcy w stosunku do wysokości wydatków w roku przed dwuletnim okresem opodatkowania na nowych warunkach. 

Od kiedy estoński CIT?

Przejście na estoński CIT w Polsce może się odbyć w dowolnym momencie pod warunkiem, że firma zakończyła prowadzenie odrębnej ewidencji podatkowej. Należy więc wnioskować o to tuż po zamknięciu roku podatkowego. Spółkę należy zgłosić do urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca korzystania z estońskiego CIT. Do kiedy zgłosić rozliczenie z estoński CIT? Przykłady: 

 • Do 20 dnia siódmego miesiąca roku podatkowego należy odprowadzić podatek z tytułu podziału zysku. 
 • Do końca 3 miesiąca roku podatkowego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem z tytułu zysku netto.
 • Nieujawnione operacje gospodarcze należy opodatkować i opłacić do końca 3 miesiąca roku po roku, w którym je wyliczono. 
 • Do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym wypłacono lub wydano ukryte zyski i dochody niezwiązane z działalnością. 
 • Do 20 dnia miesiąca po miesiącu przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego z tytułu zmiany wartości składników. 

CIT estoński 2021 – ile firm się zdecydowało? 

Według danych na rok 2021 na Estoński CIT stanowiący w 2020 nowe rozwiązanie zdecydowało się zaledwie 360 spółek. O ile estoński CIT stanowi świetne rozwiązanie w Estonii, jego wprowadzenie może budzić liczne wątpliwości w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ zdecydowanie większa liczba firma działa na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej, podczas gdy w Estonii dominują właśnie spółki. 


Praca w Krakowie czeka na Ciebie. Aplikuj już dziś na GoWork.pl!


Estoński CIT to dobre rozwiązanie dla spółek, które są mocno nastawione na inwestycje w rozwój firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo może poszerzać swoje kompetencje bez obaw o poniesienie z tego tytułu dodatkowych kosztów. Jeśli zarząd spółki nie jest nastawiony na własny zysk i potrzeby, a zamiast tego woli wciąż poprawiać pozycję firmy, to estoński CIT w Polsce z pewnością przypadnie im do gustu. Eksperci jednak twierdzą, że estoński CIT w Polsce może i wzoruje się na bardzo korzystnym rozwiązaniu, jednak jest mu daleki ze względu na skomplikowane warunki. W Estonii taki system podatkowy dotyczy większości spółek.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora