Reklama

Rodzaje formularzy PIT w Polsce – który PIT dla kogo? Do kiedy się rozliczyć?

Najpopularniejsze rodzaje PIT-ów w Polsce to oczywiście PIT-37 i PIT-36. Jednak w zależności od źródła zarobków, polski system podatkowy przewiduje jeszcze inne rodzaje deklaracji PIT, które trzeba złożyć w określonych terminach. Jakie są podstawowe rodzaje PIT-ów w Polsce? Co z terminami?

rodzaje formularzy PIT w Polsce

Polski system podatkowy nie należy do najprostszych, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że w związku z postępującą cyfryzacją – jest zdecydowanie łatwiej, niż jeszcze kilka lat temu. Rodzaje PIT-ów, które znają wszyscy Polacy to przede wszystkim PIT-11 od pracodawcy w przesyłce pocztowej i deklaracja PIT-37, którą rozliczamy jako zatrudnieni na etacie pracownicy. Jednak rodzaje zeznań podatkowych dzielą się na wiele innych formularzy do wypełnienia. Właściwie wszystko zależy od sposobu na zarabianie pieniędzy. Warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje formularzy PIT mają ten sam termin rozliczenia. Jaki formularz PIT wypełnić? Do kiedy masz na to czas? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Białymstoku czeka, aż ją odkryjesz!

Jak ustalić, które rodzaje PIT-ów Cię obowiązują?

Rodzaje PIT-ów rocznych różnią się od siebie terminami składania. Dlatego, jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju formularza użyć – nie czekaj z rozliczeniem na ostatnią chwilę. To pierwsza zasada, do której warto się stosować w takiej sytuacji. Niektóre rodzaje PIT-ów trzeba złożyć dwa miesiące wcześniej niż typowy PIT-37. Jeśli poradniki tego typu wciąż nie rozwiewają Twoich wątpliwości, ponieważ nie wiesz, kiedy można rozliczyć się z małżonkiem lub obawiasz się, że zrobisz coś nie tak – zadzwoń do urzędu lub skontaktuj się z doradcą podatkowym. Tak jak wspomnieliśmy, rodzaje formularzy PIT różnią się od siebie terminami i zależą od źródła finansowania. Jakie powinien poznać każdy podatnik? 

Rodzaje formularzy podatkowych – który PIT dla kogo?

Jeśli nie wiesz, czy musisz rozliczyć PIT-36, czy inny i mniej popularny rodzaj zeznania podatkowego – sprawdź naszą listę najpopularniejszych formularzy:

  • PIT-37, który dotyczy osób osiągających przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika składek. To najbardziej odpowiedni rodzaj zeznania podatkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Przyda się też podatnikom osiągającym przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności (np. kontrakt menadżerski, zasiadanie w radzie nadzorczej, działalność sportowa), emerytom i rencistom, osobom pobierającym zasiłek, stypendystom, a także ludziom objętym umową aktywizacyjną.
  • PIT-36, czyli jeden z rodzajów PIT-ów przeznaczonych głównie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na zasadach skali podatkowej. Ten rodzaj formularzu podatkowego dotyczy także osób, które uzyskały dochody z tytułu najmu, ze źródeł znajdujących się poza granicami kraju, a także (opodatkowanymi w ten sam sposób) specjalnymi działami produkcji rolnej. W formularzu PIT-36 można rozliczyć zarówno przychody z działalności, jak i umowy o pracę.
  • PIT-36L również dotyczy przedsiębiorców, jednak ten rodzaj formularza, należy się właścicielom działalności gospodarczej, którzy nie rozliczają się za pomocą skali podatkowej, a podatku liniowego. W przeciwieństwie do rozliczenia PIT-36, w formularzu PIT-36L można zawrzeć tylko dochody z działalności gospodarczej. Jeśli podatnik wykonuje też umowę o pracę – powinien dodatkowo wypełnić PIT-37.
  • PIT-28/28A – taki rodzaj formularza wybiorą osoby, które osiągnęły przychód opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych z tytułu umowy najmu, podnajmu dzierżawy i pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej na zasadach ryczałtu).

Jakie inne rodzaje deklaracji PIT można wymienić?

  • PIT-19A, czyli deklaracja dla osób duchownych. Mimo rozliczenia na podstawie ryczałtu, w formularzu 19A powinni wykazać wysokość odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
  • PIT-6, to oddzielny rodzaj PIT-ów dla osób zajmujących się produkcją rolną. Dla szczególnych działów produkcji należy rozliczać się z rodzajów i rozmiarów zamierzonej produkcji rolnej w roku podatkowym. 
  • PIT-38, to jeden z rodzajów PIT-ów do rozliczenia, którym muszą się zainteresować osoby osiągające zyski (lub straty) z tytułu obrotu papierami wartościowymi, udziałów w spółkach mających osobowość prawną lub wkładu w spółdzielniach.
  • PIT-39, to formularz, który muszą złożyć osoby generujące zyski z pozagospodarczej sprzedaży nieruchomości lub przychody z tytułu zamiany nieruchomości. 

Rodzaje deklaracji PIT – terminem nie zawsze 30 kwietnia?

Do kiedy trzeba rozliczyć każdy z wyżej wymienionych rodzajów PIT-ów? Oczywiście w najlepszej sytuacji są podatnicy, którzy rozliczają się z formularzem PIT-37. W takiej sytuacji wystarczy zalogować się na platformę podatkową i zaakceptować przygotowany już dokument. Można w nim dokonać pewnych korekt lub nie wykonywać żadnej czynności. Co z terminami pozostałych deklaracji?

  • 20 stycznia 2021 – PIT-6
  • 1 lutego 2021 – PIT-16A, a także PIT-19A;
  • 1 marca 2021 – PIT-40A i PIT-28;
  • 30 kwietnia 2021 – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39
Oceń artykuł
3/5 (2)