Reklama

Przywrócenie pracownika do pracy. Kto może złożyć pozew? Czy pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika?

Czy wiesz, że w niektórych przypadkach zwolniony pracownik może wnioskować o przywrócenie do pracy? To możliwe zwłaszcza wtedy, gdy otrzyma wypowiedzenie niespełniające wymogów Kodeksu pracy. Jak doprowadzić do przywrócenia do pracy? Czy pozew do sądu o przywrócenie do pracy jest jedynym rozwiązaniem?

Przywrócenie do pracy

Nieprawidłowości podczas wręczania wypowiedzenia mogą przenieść dyskusję między pracownikiem a pracodawcą do sali sądowej. Część osób na pewno zastanawia się, czy w takiej sytuacji przywrócenie do pracy ma sens. Przecież odwołanie od rozwiązania umowy o pracę i ewentualne zasądzenie powrotu do pracy, tylko zaogni konflikt między dwiema stronami. W tym przypadku najważniejsze jest to, że jeśli wypowiedzenie umowy złamało przepisy Kodeksu pracy – osoba zwolniona może dociekać swoich praw na sali sądowej. Jeżeli sprawa zostanie rozstrzygnięta na korzyść pracownika, przysługuje mu przywrócenie do pracy i (lub) odszkodowanie adekwatne do poniesionych strat. Kiedy można złożyć pozew o przywrócenie do pracy? Co z wynagrodzeniem i urlopem za czas pozostawania bez pracy? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca we Wrocławiu czeka, aż ją odkryjesz!

Przywrócenie do pracy – zasady

Zasądzone przywrócenie do pracy to specyficzna sytuacja wynikająca z nieprawidłowości, jakich dopuścił się pracodawca. Umowa o pracę jest szczególnie chronionym stosunkiem służbowym, który w myśl zasad Kodeksu pracy ma chronić interesy pracowników. W związku z tym, każde wypowiedzenie umowy powinno się odbywać zgodnie z literą prawa pracy. Jeśli pracodawca rozwiązał stosunek pracy bezprawnie, osoba zatrudniona może odwołać się od jego decyzji i wnieść o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. 

Pierwszą sytuacją, która uprawnia pracownika do wniesienia pozwu, jest nieprawidłowe argumentowanie zwolnienia z pracy bez wypowiedzenia (tj. np. zwolnienie dyscyplinarne). Kodeks pracy odnosi się do takiego przypadku w artykule 56.

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd.

Ten sam kodeks określa też, że przywrócenie do pracy i odszkodowanie jest możliwe, gdy pracodawca złamie warunki wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa już uległa rozwiązaniu – o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Przywrócenie do pracy a wypowiedzenie

Gdy w grę wchodzi przywrócenie do pracy poparte wyrokiem sądu pracy, nie sposób nie poruszyć tematu bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pracownikowi przysługuje odszkodowanie lub powrót do pracy na tych samych warunkach, jeśli sąd potwierdzi nieprawidłowości w zakończeniu stosunku służbowego. 

Wręczając pracownikowi zwolnienie bez wypowiedzenia, lub wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony – pracodawca musi podać zatrudnionemu uzasadnienie takiej decyzji. Zgodnie z wyrokiem SN z 13 października 1999 roku (I PKN 304/99):

Przyczyna powinna być podana najpóźniej w dniu wręczenia wypowiedzenia, a jej treść musi pozostać zgodna z prawdą, konkretna i zrozumiała dla pracownika. Podanie przyczyny ogólnikowej lub niezwiązanej z samym pracownikiem – powinna być potraktowana jako jej brak. 

Warto też dodać, że pozew do sądu pracy o przywrócenie do pracy będzie rozpatrzony na korzyść pracownika, jeśli pracodawca zwolni go dyscyplinarnie, nie spełniając wymogów zawartych w Kodeksie pracy. Istnieją jasno określone przepisy, które wymieniają wszelkie sytuacje uprawniające pracodawcę do wręczenia zwolnienia dyscyplinarnego. Jeśli pracownik zostanie zwolniony bez wypowiedzenia z innego powodu – może dociekać swoich praw w sądzie. 

Przywrócenie do pracy i odszkodowanie a inne formy umowy

W tym przypadku warto pamiętać o tym, że pracownik, który pracuje na podstawie umowy na czas określony lub próbny – nie może ubiegać się o przywrócenie do pracy na tych samych warunkach. Osobie zatrudnionej terminowo należy się jednak prawo do odszkodowania. 

Przywrócenie do pracy a urlop wypoczynkowy

Teoretycznie przywrócenie do pracy oznacza, że zachowana została ciągłość pracy osoby zatrudnionej. Niestety w przypadku nabywania prawa do urlopu, ciągłość zatrudnienia nie ma zastosowania. To znaczy, że w okresie między zwolnieniem a przywróceniem do pracy, nie naliczają się dni urlopowe do wykorzystania.  

Przywrócenie pracownika do pracy – wzór pisma

Jeśli chcesz skonstruować pozew o przywrócenie do pracy, nie możesz zapomnieć o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze należy konstruować pismo w zgodzie z ogólnie przyjętymi zasadami. To znaczy, że na samej górze powinna widnieć data i miejscowość określająca czas i miejsce stworzenia dokumentu. Następnie należy zatytułować pismo oraz podać dane osobowe powoda i pozwanego (wraz z adresem zamieszkania lub firmą). Dokument powinien przedstawiać szczegółowe uzasadnienie decyzji o wniesieniu pozwu, a także załączniki pomocne w rozstrzygnięciu sprawy. Najczęściej jest to kopia umowy o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę i kopia pozwu dla strony pozwanej.

Oceń artykuł
5/5 (2)