Marynarz – wymagania na stanowisku i zarobki. Jak nim zostać?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, jak zostać marynarzem. Taka praca to bez wątpienia ciekawe zajęcie, będące źródłem wielu niezapomnianych wspomnień. Czy aby zostać marynarzem, trzeba skończyć studia? Ile zarabia marynarz? Jakie minusy ma praca na takim stanowisku?

Jak zostać marynarzem?

Osoby zastanawiające się, jak zostać marynarzem, liczą na dobre zarobki i ciekawą pracę, w której każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Bycie częścią załogi statku wodnego rzeczywiście może stać się źródłem wielu przygód. Nie zapominajmy jednak, że marynarz to wymagający i niebezpieczny zawód, który często wiąże się z wielomiesięczną rozłąką z bliskimi. Podobnie wygląda kwestia zarobków marynarza. Z reguły mówi się o bardzo dobrym wynagrodzeniu, jednak warto pamiętać, że marynarz jest pojęciem ogólnym. Jego zarobki zależą od sprawowanej funkcji, doświadczenia i jednostki, na której pływa. Czy warto zostać marynarzem? Ile zarabia marynarz na statkach pasażerskich?

Co robi marynarz?

Zanim dowiesz się, jak zostać marynarzem, warto przemyśleć, czy to praca dla Ciebie. Praca na morzu stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej wykwalifikowanych osób. Zarówno na pokładzie, jak i pod nim, panują warunki odbiegające od wyobrażeń kandydatów. Zawód marynarza jest ściśle związany z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej i ciągłemu narażeniu na niebezpieczeństwa. Marynarze na statku mają do czynienia z ciężkimi i ruchomymi sprzętami, maszynami pracującymi na pełnych obrotach i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wykonywanie niektórych rejsów na szczególnie niebezpiecznych trasach wiąże się jeszcze z innym popularnym ryzykiem.

Nie wszyscy wiedzą, ale dużym problemem, z którym borykają się statki transportowe, jest piractwo. Załogi dosyć często spotykają się z grożącymi im jednostkami pirackimi, których celem jest porwanie statku dla okupu lub grabież transportowanego towaru. Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda praca marynarza, nie poruszając kwestii rozłąki z bliskimi. 

Praca dla marynarzy – jak długo pozostaje się na morzu?

Wszyscy skuszeni wysokimi zarobkami kapitana statku, czy marynarza powinni przemyśleć, czy są w stanie przetrwać rozłąkę z bliskimi. Marynarz pracuje zazwyczaj na podstawie kontraktu z armatorem (czyli przedsiębiorcą eksploatującym statki, odprowadzającym podatek tonażowy), który może trwać większą część roku. W praktyce doświadczony marynarz może przebywać na morzu nawet 6-8 miesięcy w roku kalendarzowym. Przez cały ten czas musi być zdany na kontakt z bliskimi na odległość.

Czy warto zostać marynarzem mimo trudności?

Mimo wszelkich niebezpieczeństw i rozłąki z bliskimi praca na tym stanowisku to spełnienie marzeń wielu osób. Mnogość zadań do wykonania na pokładzie (i pod pokładem) statku morskiego sprawia, że każdy dzień marynarza może przynieść niezapomnianą przygodę. Nie można pominąć też zarobków marynarzy, którzy wynagrodzeniem za jeden kontrakt mogą przebić roczne zarobki przeciętnie zarabiającego Polaka. 

Ile zarabia marynarz?

W przypadku marynarzy, zarobki to jeden z głównych czynników, przyciągających kandydatów do pracy na morzu. Osoby zatrudnione w tym zawodzie podróżują po całym świecie, a kontrakty często zawiera się z międzynarodowymi podmiotami. To dlatego zarobki marynarza przedstawiane są w dolarach lub euro. Same pensje pracowników wynikają z wielu zmiennych, które znacząco wpływają na wysokość wynagrodzeń. Wiele zależy od indywidualnych zapisów w kontrakcie, rodzaju wykonywanych zadań, lat wysługi, typu statku i wykonywanej trasy. 

Aby odpowiedzieć, ile zarabia marynarz na statku, można powołać się na zarządzenie Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu. Zgodnie z nim, marynarz nie powinien zarabiać mniej niż 1100 dolarów. Realne zarobki marynarzy można ująć w przedziale od 1100 do nawet 8 000 dolarów. Starszy marynarz zarabia więcej niż początkujący. Na najwyższym kapitańskim stanowisku, można się spodziewać aż 10 000 dolarów miesięcznie.

Jak zostać marynarzem? Czy studia są potrzebne?

Aby zostać marynarzem, trzeba ukończyć szereg kursów i spełniać pewne wymagania. Kto może zostać marynarzem? Przede wszystkim, osoby marzące o tym zawodzie, powinny skończyć kursy przygotowujące je do pracy na pokładzie. Są to m.in.:

  • kurs indywidualnych technik ratunkowych;
  • kurs pożarowy;
  • podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy;
  • kurs odpowiedzialności wspólnej i bezpieczeństwa własnego;

Ukończone kursy można też uzupełnić wykształceniem kierunkowym. W Polsce funkcjonuje kilka placówek, które umożliwiają zdobycie tytułu np. technika nawigacji. Oprócz wykształcenia średniego przyszły marynarz może uzupełnić wiedzę, kierując się na jedną z uczelni wyższych. Akademia Morska w Gdyni i Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie, oferują kierunki studiów przygotowujących do zawodu. To jeszcze nie wszystko. Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jak zostać marynarzem, nie można pominąć kwestii książeczki żeglarskiej.

Jak zostać marynarzem bez studiów? Kursy to nie wszystko

Zawód marynarz to wymagające zajęcie, które wiąże się z koniecznością potwierdzenia dobrego stanu zdrowia. Marynarz powinien przejść badania lekarskie, które dopuszczą go do pracy na morzu. Po ukończeniu szkoły i wymaganych kursów należy postarać się o wydanie książeczki żeglarskiej. Kandydaci na marynarza powinni zgłosić się do Urzędu Morskiego, a następnie wyrobić książeczkę i świadectwo określające ich młodszym marynarzem.

Szukasz pracy? Praca w Gdyni czeka, aż ją odkryjesz!

Marynarz – cechy kandydata

Ze względu na ciężkie prace wymagane na statku marynarz powinien być osobą wysportowaną, która nie ma problemu z wykonywaniem prac fizycznych. Natomiast mając na uwadze zjawiska atmosferyczne występujące na morzu, istotna cecha to wytrwałość kandydata. Warto pamiętać o tym, że marynarz przede wszystkim podróżuje, ma kontakty z ludźmi różnych kultur. Międzynarodowe środowisko pracy wymaga więc od kandydata znajomości języków obcych. Oczywiście język angielski to podstawa, ale im więcej marynarz zna języków, tym lepiej. Inna ważna cecha to odporność na stres i radzenie sobie z odległością od domu.

Ulga abolicyjna – marynarze

Ulga abolicyjna umożliwia zmniejszenie różnic dwóch systemów rozliczeń. Jest to ulga podatkowa obowiązująca w polskim systemie prawa. Ma ona zastosowanie w przypadku podatników uzyskujących przychód za granicą Polski, w państwie stosującym metody proporcjonalnego odliczenia w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania. Z ulgi abolicyjnej mogą korzystać marynarze. Kwestie ulgi reguluje artykuł 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega to na tym, że marynarz, który uzyskał dochody za granicą, może odliczyć je od podatku dochodowego. Ulga nie ma zastosowania w przypadku dochodów osiągniętych w krajach ujętych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik w ten sposób zmniejsza swój podatek o kwotę różnicy pomiędzy podatkiem wyliczonym na dwa sposoby. Od 2021 roku ulga abolicyjna jest ograniczona do kwoty 1360 zł. Jednak nie ma ona limitu w przypadku marynarzy wykonujących pracę najemną poza terytorium lądowym państw.

Oceń artykuł
3.6/5 (5)