Co napisać w mailu z CV? Sprawdź jak zwrócić się do przyszłego pracodawcy

Rozbudowana treść maila z CV może wyróżnić Cię z tłumu kandydatów i zapewnić kilka dodatkowych punktów, podczas ubiegania się o pracę marzeń. Sprawdź, co napisać w mailu z CV i jak wyprzedzić pozostałych konkurentów, jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną!

W dzisiejszych czasach dokumenty aplikacyjne wysyłamy głównie w formie elektronicznej. Treść maila z CV może być jednym z czynników wpływających na pierwsze wrażenie, jakie wywołasz u osoby rekrutującej. Wielu ekspertów zajmujących się dziedziną pozyskiwania nowych pracowników uważa, że dobre pierwsze wrażenie wywiera ogromny wpływ na późniejszą decyzję o zatrudnieniu kandydata. Dlatego popełnianie błędów, takich jak “witam i pozdrawiam”, może obniżyć Twoje notowania jeszcze przed rozmową o pracę! Jeśli chcesz zbudować wizerunek pracownika wychodzącego przed szereg, który dba o każdy detal w komunikacji z przełożonym – koniecznie stwórz profesjonalny wzór maila z CV.

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak unikać błędów w rozmowie online z rekruterem i zaczniesz odpowiadać na oferty pracy sprawnie, jak nigdy! 

Jak napisać maila z CV – 5 zasad, o których trzeba pamiętać

Treść maila z CV może wydawać się błahostką, która nie ma większego znaczenia podczas poszukiwania pracy. Przecież Twój sukces zależy tylko od tego, jak wypadniesz na rozmowie o pracę i co możesz zaprezentować w swoim CV, prawda? Błąd! Badania psychologów sugerują, że aby zrobić dobre wrażenie na naszym rozmówcy mamy raptem 7 sekund. W świecie, w którym zaczynamy komunikację od internetowej wymiany zdań, nie wolno zapominać o budowaniu swojego wizerunku już na etapie maili i rozmów telefonicznych. Poznaj kilka podstawowych zasad tworzenia odpowiedzi na oferty pracy.

Dowiedz się więcej o tworzeniu CV – wskazówki, przykłady i więcej

1. Nie pomijaj treści maila w CV

Znajdujesz wymarzoną ofertę pracy, upewniasz się, że wszystko w Twoim CV jest dopięte na ostatni guzik, a następnie… wysyłasz pustego maila z załącznikiem. To jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez kandydatów na pracownika. Przed wysłaniem maila, sprawdź, czy wysyłasz CV w załączniku. Na każdym etapie starania się o  pracę, warto wykazywać zaangażowanie i kreatywność. Dlatego zaplanuj treściwego maila, wykaż swoje zalety, osiągnięcia i pomysły na rozwój. Spraw, by Twoja kandydatura utkwiła w pamięci osoby rekrutującej i wyróżnij z tłumu pozostałych osób.

2. Pamiętaj o tytule wiadomości

Wyjątkowa treść maila z CV może nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Najbardziej atrakcyjne oferty pracy spotykają się z odzewem nawet kilku tysięcy kandydatów, którzy zasypują wiadomościami skrzynki mailowe osób rekrutujących. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że Twój mail zostanie w ogóle otwarty, jest nadanie mu chwytliwego tytułu. Spraw, aby rekruter otrzymał garść informacji o Tobie w zwięzłym tytule, który wyróżnia się na tle reszty. Jak zatytułować maila? 

Przykład: Imię i nazwisko – rekrutacja na stanowisko księgowej – 5 lat doświadczenia – CV

3. Zadbaj o konstrukcję treści maila z CV

Jeśli chcesz przedstawić się, jako osoba profesjonalna – nie popełniaj błędów w konstrukcji wiadomości e-mail. Każda korespondencja z osobą rekrutującą powinna zaczynać się i kończyć w zgodzie z obowiązującą netykietą:

  • Zacznij wiadomość od “Dzień dobry” lub “Szanowni Państwo” i zapomnij o popularnym “Witam”, które stawia Cię w roli gospodarza przyjmującego gości i często jest źle odbierane przez adresatów. 
  • Maila zakończ zwrotem grzecznościowym dopasowanym do sytuacji. Jeśli zaczynasz wiadomość od “Szanowni Państwo” to na jej końcu powinny znaleźć się “Wyrazy szacunku”.

4. Wykorzystaj treść maila jako krótki list motywacyjny

Jeśli pracodawca nie wymaga dostarczenia maila wraz z listem motywacyjnym, wykorzystaj do tego wiadomość. Wiele osób wysyłających życiorys do pracodawcy marnuje potencjał treści maila z CV. Warto wykorzystać fakt, że ktoś, kto podejmie decyzję o zatrudnieniu, czyta Twojego maila. Postaraj się przedstawić swoje mocne strony, opisać pokrótce zainteresowania i wyrazić chęć rozwoju w szeregach firmy. Pokaż, że nawet na tym etapie dokładasz wszelkich starań do zapewnienia najlepszych wrażeń ze współpracy i jesteś w stanie wykazać się inicjatywą.

5. Stwórz oficjalny adres mailowy

Na pewno znajdzie się pracodawca, któremu nie będzie przeszkadzało otrzymanie CV z adresu “sandrabuziaczki92@pl”. Niestety wielu z nich, może uznać Cię za lekkoducha, który nie zna podstawowych zasad komunikacji na stopie zawodowej. Dlatego warto stworzyć “nudny” adres mailowy, który zawierać będzie Twoje imię i nazwisko.

Co napisać w mailu z CV bez ogłoszenia?

Co napisać w mailu z CV, jeśli firma nie przeprowadza rekrutacji? Nawet jeśli pracodawca Twoich marzeń nie szuka nowych pracowników, warto zwrócić na siebie uwagę i spróbować wysłać swoją aplikację. Czasami zdarza się, że tak silna chęć pracy w konkretnej firmie skutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. 

W treści maila z CV bez ogłoszenia poinformuj, dlaczego decydujesz się na kontakt mimo zamkniętej rekrutacji. Wykaż, że jesteś idealnym pracownikiem, który od dawna wiąże swoją przyszłość zawodową właśnie z tym pracodawcą. Może się okazać, że firma ma stanowiska do obsadzenia lub skusi się na zatrudnienie tak zmotywowanego kandydata.

Ważne! W ostatnim akapicie wiadomości podaj wszelkie dane kontaktowe. Pracodawca doceni, że nie musi ich szukać w CV i łatwiej mu będzie zaprosić Cię na spotkanie rekrutacyjne.

Darmowy wzór maila z CV

Mnóstwo zasad i pułapek, na które trzeba uważać, tworząc treść wiadomość mailową z CV, może przyprawić o zawrót głowy. Wielu specjalistów twierdzi, że najlepiej uczymy się na przykładach, dlatego sprawdź, jak powinien wyglądać wzór maila z CV dla pracodawcy:

Tytuł wiadomości: Jan Nowak – rekrutacja na stanowisko doradcy klienta – 5 lat doświadczenia | CV w załączniku


Szanowni Państwo,

piszę do Państwa w sprawie ogłoszenia o pracę o numerze 1234. Jestem doświadczonym doradcą klienta, który od 5 lat rozwija swoje kompetencje zawodowe. Chciałbym pracować dla jednego z liderów w branży, który pozwoli mi rozwinąć skrzydła i stać się wartościową częścią jego zespołu. Państwa oferta pracy spełnia moje wszystkie oczekiwania, dlatego przesyłam CV w załączniku.

Dlaczego ja? Od kilku lat osiągam jedne z najlepszych wyników sprzedażowych w firmie, przekraczając średnią o 20%. Dzięki mojej pracy wyniki całego zespołu uległy poprawie, a wypracowanie nowego schematu rozmów sprawiło, że mogliśmy sprawniej odpowiadać na reklamacje. 

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub przez telefon (500-000-0006).

Z wyrazami szacunku

Jan Nowak


Pamiętaj, by w e-mailu wspomnieć o załączonych dokumentach aplikacyjnych. Dzięki temu rekruter wie, czego powinien szukać w wiadomości i w razie braków poprosi Cię o dosłanie dokumentów.

Oceń artykuł
5/5 (3)