Reklama

Wniosek o urlop macierzyński – jak napisać? Pobierz wzór

Wniosek o urlop macierzyński jest kluczowym dokumentem, który należy złożyć, aby skorzystać z przysługującego urlopu po urodzeniu dziecka. Warto go przygotować starannie, uwzględniając wszelkie wymagane informacje, takie jak przewidywaną datę porodu i dane pracodawcy. Złożenie wniosku zapewnia pracownicy prawo do korzystania z urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednak, czy wniosek jest obowiązkowy?

Wniosek o urlop macierzyński - kobieta całująca dziecko
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_112329881_matka-z-dzieckiem-na-%C5%82%C3%B3%C5%BCku-dobrze-si%C4%99-bawi%C4%85c.html

Wniosek o urlop macierzyński – kiedy należy go złożyć?

Urlop macierzyński to kluczowe uprawnienie każdej pracownicy, która właśnie została matką. Urlop macierzyński przysługuje na podstawie Kodeksu pracy i obejmuje zarówno czas przed, jak i po porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka, urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, z czego 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może zostać wykorzystanych jeszcze przed przewidywaną datą porodu pracownica. Warto także wspomnieć o urlopie rodzicielskim, który jest przedłużeniem macierzyńskiego i trwa do 32 tygodni w przypadku jednego dziecka.

Razem daje to możliwość przebywania na urlopie nawet przez 52 tygodnie. Zasiłek macierzyński przysługuje przez cały ten okres. Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kto może złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Każda pracownica, która urodziła dziecko, ma prawo do złożenia wniosku o urlop macierzyński. Ważne jest jednak, aby spełniała odpowiednie warunki, takie jak zatrudnienie na umowę o pracę. W przypadku adopcji dziecka, prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również rodzicom adopcyjnym.

W sytuacji, gdy matka nie może korzystać z urlopu macierzyńskiego (np. z powodu śmierci), prawo to przechodzi na ojca dziecka lub innego członka najbliższej rodziny. Ważne jest, aby pracownica złożyła wniosek o urlop macierzyński z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoli na przygotowanie pracodawcy do jej nieobecności. Warto także zaznaczyć, że urlop macierzyński przysługuje niezależnie od stażu pracy, a pracodawca jest zobowiązany do jego udzielenia w wymiarze przewidzianym prawem.

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski?

Nie ma konkretnego wymogu co do liczby dni, z jakim wyprzedzeniem należy złożyć taki wniosek. Zazwyczaj wniosek o urlop macierzyński składa się tuż przed planowanym terminem porodu lub po urodzeniu dziecka, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu od dnia porodu. W razie pytań lub wątpliwości, najlepiej jest bezpośrednio skonsultować się z działem kadr.

Jeśli pracownica chce skorzystać zarówno z urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego, powinna to uwzględnić we wniosku, zaznaczając, że wnioskuje o oba urlopy jednocześnie. Taki wniosek należy złożyć najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu pracownica będzie mogła skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze przez cały okres urlopu.

Złożenie wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem jest kluczowe, aby pracodawca miał czas na zorganizowanie zastępstwa na czas nieobecności pracownicy. Wcześniejsze złożenie wniosku jest niezbędne nie tylko dla ustalenia zastępstwa, ale przede wszystkim dla ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński i rodzicielski

Urlop macierzyński i urlop rodzicielski mogą być podzielone między rodziców. Matka może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego, a następnie przekazać pozostałą część ojcu dziecka. W przypadku urlopu rodzicielskiego, oboje rodzice mogą korzystać z niego naprzemiennie, jednak całkowity okres urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 32 tygodni. Ważnym aspektem jest także zasiłek macierzyński, który przysługuje przez cały okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Warto zaznaczyć, że jeśli matka zdecyduje się wrócić do pracy wcześniej, może złożyć wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w skróconym wymiarze. Urlop macierzyński niewykorzystany może przejąć ojciec. Istnieje również możliwość, aby rodzice wykorzystali urlop macierzyński i urlop rodzicielski w innym wymiarze, jeśli zdecydują się na taki podział.

Ile wynosi zasiłek za czas urlopu macierzyńskiego?

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru świadczenia, czyli średniej z ostatniego roku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w razie wykorzystania dwóch urlopów bezpośrednio po sobie. Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu 21 dni, pracownik otrzyma zasiłek w wysokości 81,5% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem.

Należy jednak pamiętać, że 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługującego drugiemu z rodziców, nie jest objęte zasiłkiem w wysokości 81,5%. Dla tej części zasiłek zawsze wynosi 70% podstawy wymiaru.

Jeżeli pracownica nie skorzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 81,5% w pierwszym roku życia dziecka, może złożyć wniosek o jednorazowe wyrównanie zasiłku do 100% podstawy wymiaru zasiłku. W takim przypadku, zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Jak napisać wniosek o urlop macierzyński?

Wniosek o urlop macierzyński powinien zawierać kilka kluczowych elementów, takich jak:

  • miejscowość i datę złożenia wniosku,
  • dane pracodawcy,
  • dane pracownicy,
  • przewidywaną datę porodu pracownicy,
  • datę początkową i końcową urlopu,
  • imię i nazwisko dziecka oraz datę urodzenia dziecka;
  • podpis pracownika.

Wniosek o urlop macierzyński – wzór

Pobierz: wniosek o urlop macierzyński (wzór)


…………………………..
(data i miejscowość)

…………………………….

…………………………….
(imię i nazwisko pracownika)

……………………………

……………………………
(dane pracodawcy)

 

 

WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI

 

 

Z powodu urodzenia dziecka/dzieci ………………………… (imię i nazwisko dziecka/dzieci) w dniu ……………………. (data urodzenia dziecka/dzieci) proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze ………………… tygodni od dnia …………………….. do …………………………..

 

Łączę wyrazy szacunku:

……………………………
(podpis pracownika i data)


Czy trzeba złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Złożenie wniosku nie jest obowiązkowe, jednak zaleca się jego złożenie, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień z pracodawcą. Warto również dodać, że w przypadku skorzystania z obu urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego), można złożyć jeden wspólny wniosek. Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, a pracodawca jest zobowiązany do jego rozpatrzenia.

Od 1 stycznia 2023 roku pracownica, która planuje skorzystać z urlopu macierzyńskiego, nie musi składać formalnego wniosku. Wystarczy, że poinformuje pracodawcę o przewidywanej dacie porodu. Jeśli jednak pracownica nie dokona takiego zgłoszenia, pracodawca automatycznie udziela urlopu z dniem porodu, bazując na dokumencie potwierdzającym narodziny dziecka. Dokument ten jest niezbędny do uzyskania zasiłku macierzyńskiego z ZUS-u.

Oceń artykuł
0/5 (0)