Reklama

Polska jednym z najbiedniejszych krajów Europy. Sprawdź wyniki Eurostatu

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polska jest jednym z najbiedniejszych krajów w Unii Europejskiej. W niechlubnym zestawieniu zaleźliśmy się obok m.in. Łotwy i Rumunii. Jako kraj odnieśliśmy jednak pewien sukces. Sprawdź jaki!

Bogactwo Polski

Z danych Eurostatu wynika, że aktywa finansowe Polaków przekroczyły w ubiegłym roku 2,5 biliona złotych. Zasoby finansowe w Polsce pod koniec 2020 roku stanowiły równowartość 108 procent PKB. Aktywa nie obejmują mienia z na przykład wyposażenia mieszkań, nieruchomości czy samochodów. Składają się one głównie z gotówki, depozytów, akcji, udziałów, polis ubezpieczeniowych, środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych i innych należności. Z tego wynika, że bogactwo Polski na tle Europy jest na dość niskim poziomie. Mamy jednak jeden sukces. Jaki? O tym piszemy poniżej.

Polska jednym z najbiedniejszych krajów Europy

Wyniki Eurostatu wskazują, że zasoby finansowe Polski w ubiegłym roku stanowiły równowartość 108 procent PKB. To znaczy, że wraz z Łotwą, Słowacją i Rumunią jesteśmy najbiedniejszymi krajami w Unii Europejskiej. Bogactwo Polski na tle Europy jest bardzo niskie. Według Eurostatu aktywa finansowe w 2020 roku w większości krajów europejskich gwałtownie wzrosły. Mało to związek głównie z recesją obniżającą wielkość produktu krajowego oraz ze sporymi oszczędnościami mieszkańców danego kraju.


Szukasz pracy w Warszawie? Aplikuj na nasze oferty praca Warszawa


Bogactwo Polski na tle Europy: mamy największy przyrost gotówki

Pod koniec 2020 roku Polacy trzymali gotówkę w wysokości 13 procent PKB. To znaczy, że mamy największy na tle Unii Europejskiej przyrost pieniądza gotówkowego. Bogactwo Polski na tle Europy w tej kwestii przedstawia się więc nie najgorzej. Tuż za nami są Węgry (12,2 procent PKB), Grecja (11,3 procent PKB) i Słowenia (11,2 procent PKB). Ponadto w ubiegłym roku saldo kupna i sprzedaży gospodarstw domowych wyniosło 8,3 miliona złotych. Według Eurostatu jest to najlepszy wynik od ostatnich trzynastu lat. Z kolei najbardziej popularne inwestycje gospodarstw domowych w akcje zanotowano w Skandynawii.

Oceń artykuł
0/5 (0)