Ratownik wodny – jak nim zostać? Wymagania i obowiązki

Ratownik wodny to osoba stojąca na straży bezpieczeństwa pływających ludzi. Taka praca to wielka odpowiedzialność, dlatego ratownicy muszą przejść odpowiedni egzamin i testy sprawnościowe. Jak zostać ratownikiem wodnym? Ile można zarobić?

ratownik wopr obowiązki i wymagania

Ratownik wodny to według wielu osób łatwa i przyjemna praca, która polega na opalaniu się i rozmowach z przypadkowo spotkanymi ludźmi. Ratownik to jeden z pierwszych wyborów wśród osób, które zastanawiają się, jak znaleźć pracę na wakacje. W praktyce to szalenie odpowiedzialne zajęcie, które wymaga ukończenia odpowiednich kursów i wielu godzin ćwiczeń. Takie osoby muszą zachowywać czujność, nierzadko odpowiadając samodzielnie za kilka tysięcy użytkowników np. plaży. Jak zostać ratownikiem wodnym i jakie są jego obowiązki? Czy zarobki ratownika rekompensują dużą odpowiedzialność? Sprawdź!

Obowiązki ratownika wodnego – czym się zajmuje?

Główne obowiązki ratownika wodnego to szeroko pojęta ochrona ludzkiego życia. Przez większość czasu, osoby dbające o bezpieczeństwo w wodzie, skupiają się na działaniach prewencyjnych, mających nie dopuścić do sytuacji zagrożenia życia – w myśl zasady “dobry ratownik wodny to suchy ratownik”. Osoby wykonujące taką pracę sezonową upominają użytkowników, starają się utrzymać porządek i dbają o tłumienie w zarodku lekkomyślnych zachowań.

Dopiero gdy prewencja zawiedzie, ratownik wodny jest zobowiązany do ratowania ludzkiego życia. Taka osoba pełni służbę na terenie kąpielisk, morskich plaż, jezior i basenów. W razie konieczności musi podjąć decyzję o wskoczeniu do wody i udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu. Co zrobić, aby zdobyć uprawnienia ratownika wodnego

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Aby móc pełnić samodzielną wartę na plaży lub basenie, trzeba spełniać wymagania na ratownika wodnego i ukończyć odpowiedni kurs. Zgodnie z przepisami, ratownikiem wodnym jest osoba pełnoletnia, która ukończyła kurs trwający minimum 63 jednostki dydaktyczne, zakończony egzaminem praktycznym i teoretycznym. Jakie dodatkowe wymagania musi spełnić ratownik wodny?

Ratownik wodny – wymagania dodatkowe

Dodatkowe wymagania na ratownika wodnego to przede wszystkim:

  • posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich;
  • posiadanie patentu sternika motorowodnego, żeglarskiego lub np. instruktora pływania;
  • legitymowanie się zaświadczeniem ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy;
  • pełnienie służby lub zatrudnienie w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego.

Ratownik wodny powinien cechować się dobrą sprawnością fizyczną, dobrym stanem zdrowia, odpornością na stres i doskonałymi umiejętnościami pływackimi.

Kurs na ratownika wodnego – wymagania. Jak szkolą się ratownicy?

Kurs na ratownika wodnego składa się z minimum 63 jednostek dydaktycznych, z czego 20 godzin to teoria, a 43 godziny to ćwiczenia praktyczne. Sam kurs ma przygotować ratownika do zdania ostatecznego egzaminu, który także składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria wieńcząca kurs składa się z 30 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Aby zaliczyć część teoretyczną, przyszły ratownik wodny musi dobrze odpowiedzieć na co najmniej 80% pytań. Co dalej?

Po części teoretycznej czas na praktykę. Ratownik WOPR, starający się o status ratownika wodnego, zostanie poddany kilku testom sprawności fizycznej na basenie, a także wodach otwartych. Co trzeba zrobić, aby zaliczyć egzamin na ratownika wodnego?

Ratownik wodny – egzamin praktyczny i teoretyczny

Jak już wspomnieliśmy, tylko zaliczenie części teoretycznej upoważnia do przystąpienia do egzaminu praktycznego. W tym przypadku przyszły ratownik wodny ma dwa podejścia. Jeżeli nie uda mu się zdać egzaminu, będzie musiał zacząć kurs od nowa. Co z częścią praktyczną? Ostateczny egzamin praktyczny na ratownika wodnego wymaga:

  • przepłynięcia sposobem ratowniczym dystansu 50 metrów w czasie poniżej 55 sekund;
  • przepłynięcia dystansu 400 metrów w czasie krótszym niż 8 minut;
  • przebycia pod wodą dystansu 25 metrów i zdobycie dwóch przedmiotów z dna zbiornika;
  • przeprowadzenia symulowanej akcji ratowniczej z manekinem.

Do tych testów sprawnościowych, które wykonuje się na terenie basenu, dochodzą też egzaminy przeprowadzane na otwartej wodzie. To przede wszystkim:

  • przepłynięcie ratowniczą łodzią wiosłową dystansu 75 metrów z wykorzystaniem dwóch wioseł, mieszcząc się w czasie krótszym niż 2 minuty i 40 sekund (powrót z wykorzystaniem jednego wiosła);
  • wciągnięcie na pokład łodzi osoby poszkodowanej i ułożenie jej w pozycji umożliwiającej udzielenie pierwszej pomocy.

Po zakończeniu kursu na ratownika wodnego i zdaniu egzaminu kandydat otrzymuje specjalne zaświadczenie i kartę członkowską ratownictwa wodnego.

Ile zarabia ratownik wodny?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile zarabia ratownik wodny. W tym przypadku wiele zależy od doświadczenia, dodatkowych patentów i miejsca pracy. W obiegowej opinii zarobki ratownika wodnego w Polsce nie należą do najwyższych. Możliwe, że to dlatego wielu z nich poszukuje pracy w np. Niemczech lub Hiszpanii. Co mówią dane? Z raportu przedstawionego przez stronę wynagrodzenia.pl wynika, że mediana zarobków ratowników wodnych to nieco ponad 3100 złotych brutto.

To znaczy, że dokładnie 50% ratowników wodnych w Polsce zarabia mniej, a 50% więcej. Warto dodać, że 25% wszystkich zatrudnionych otrzymuje powyżej 3700 złotych brutto.

Szukasz pracy? Praca w Gdańsku czeka, aż ją odkryjesz!

Ratownik wodny a ratownik WOPR – jakie różnice?

Wiele osób uważa, że ratownik WOPR i ratownik wodny to dwa jednoznaczne pojęcia. W praktyce różnice są dość duże i wynikają ze zmian wprowadzonych przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 2012 roku. W praktyce odpowiedzi na pytania, jak zostać ratownikiem WOPR, a jak ratownikiem wodnym, będą się od siebie różnić. Dlaczego?

Wszystko przez specjalny kurs na ratownika wodnego, który został podzielony na trzy główne segmenty. Przejście każdego z nich oznacza wejście na wyższy poziom. Pierwsze dwa etapy szkolenia uprawniają do sprawowania funkcji młodszego ratownika WOPR i ratownika WOPR. Dopiero trzeci moduł, zakończony egzaminem, pozwala wykonywać zawód pracownika wodnego. Podsumowując: ratownik WOPR może sprawować pewne funkcje, zanim zdobędzie tytuł ratownika wodnego lub starszego ratownika wodnego.

Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora