Informatyka- co robić po studiach?

Co robić po studiach z informatyki? Kandydaci mogą przebierać w ofertach. Jeśli mają odpowiednie zaplecze wiedzy, pracodawcy chętnie przyjmują absolwentów kierunku. Studia zapewniają dobry start na rynku pracy i korzystne zarobki. Edukacja to jednak nie wszystko. Kluczowa jest wiedza i umiejętności.

Informatyka- co robić po studiach - programista pracujący przy dwóch komputerach

W ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie studiami z informatyki. Jest duże zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku. Pracodawcy potrzebują programistów, pracowników, którzy znają się na komputerach od technicznej strony, analityków danych i innych zawodów związanych z dużą wiedzą z zakresu informatyki i technologii. Studia informatyczne są gwarancją wysokich zarobków. W szczególności, jeśli kandydat wybiera taką gałąź informatyki, która wiąże się z programowaniem, czy analizą danych. Wysokie zarobki spowodowały, że w ostatnich latach wiele osób zdecydowało się nawet przebranżowić z innych zawodów właśnie na te związane z informatyką. Co robić po studiach z informatyki? Jest wiele możliwości.

Czego uczą studia z informatyki?

Informatyka to dosyć ogólne pojęcie. Oczywiście możemy znaleźć oferty pracy poszukujące po prostu informatyków, jednak zawody, jakie absolwenci studiów informatycznych mogą wykonywać, są bardziej sprecyzowane. Informatyka to nauka polegająca na przetwarzaniu informacji, technologii, wytwarzaniu systemów informacyjnych. Jest to nauka ścisła i techniczna, która wymaga od kandydatów logicznego myślenia i umiejętności matematycznych. Specjaliści informatyki są potrzebni w wielu przedsiębiorstwach. Obecnie firmy bazują na infrastrukturach informatycznych, do których utrzymania potrzebny jest człowiek.

Informatycy dbają o działanie sprzętów i urządzeń, poprawiają pracę całego przedsiębiorstwa, tworzą systemy firmowe i strony internetowe. Jednak informatyk informatykowi nierówny. Przykładowo pracownik helpdesku nie napisze kodu, a programista niekoniecznie będzie umiał naprawić komputer. Mimo że obaj pracownicy mogą być po tym samym kierunku studiów. Zapotrzebowanie na informatyków jest na tyle duże, że mimo rosnącej każdego roku liczby absolwentów kierunku, nie mają oni problemu ze znalezieniem pracy. Absolwenci informatyki potrafią projektować infrastruktury informatyczne, wykonywać konfiguracje urządzeń sieciowych, mają wiedzę z zakresu technologii internetowych, baz danych.

Absolwenci są gotowi do podjęcia pracy i zdobycia pierwszego doświadczenia. Dysponują umiejętnościami technicznymi, mają podstawy programowania, znają zasady budowy komputerów od podszewki, wiedzą co to jest sztuczna inteligencja, a także dobrze znają język angielski.

Informatyka – jaka praca po studiach?

Obecnie większość firm wykorzystuje systemy informatyczne w swoich strukturach. Informatycy mogą więc znaleźć pracę praktycznie w każdej firmie i instytucjach państwowych. To mogą być prywatne przedsiębiorstwa, jak i administracja rządowa. Kim można być po studiach informatycznych? Kandydat ma szansę na zatrudnienie w poniższych zawodach.

 • Administrator sieci komputerowychzajmuje się budowaniem i zarządzaniem siecią komputerową w firmie. Dba o to, by działania były płynne, sprawuje opiekę nad systemem poczty elektronicznej i serwerami. Kontroluje problemy sieciowe, dba o zapory antywirusowe. Zarządza bazą użytkowników, konfiguruje sieci i urządzenia sieciowe, a także archiwizuje dane i udziela porad użytkownikom sieci.
 • Administrator systemów komputerowych – pracownik zarządza systemem informatycznym w firmie. Nadzoruje prace systemowe, administruje konta użytkowników i nadaje im uprawnienia. Dba o to, by korzystanie z systemu było bezpieczne i płynne. Wykrywa i eliminuje nieprawidłowości.
 • Tester oprogramowaniasprawuje nadzór nad prawidłowym działaniem oprogramowania. Przeprowadza testy funkcjonalności, które mają wykryć błędy. Raportuje te błędy do dalszej naprawy. Tester oprogramowania musi mieć wiedzę informatyczną i znać przynajmniej podstawy programowania. Testuje aplikacje webowe, mobilne czy gry komputerowe.
 • SAP – zintegrowane systemy informatyczne – zawód przydatny w kontekście optymalizacji procesów biznesowych korporacji. Specjalista za pomocą systemu SAP zarządza projektem informatycznym, potrafi konfigurować system, przeprowadza analizy biznesowe.
 • Grafik komputerowy – osoby, które mają zmysł estetyczny często myślą o podjęciu studiów na kierunku grafika komputerowa. Jednak mogą pełnić ten zawód również po studiach informatycznych. W trakcie studiów poznają zagadnienia techniczne w zakresie obsługi programów komputerowych, zdobywają wiedzę na temat algorytmów grafiki, technik multimedialnych, animacji 2D i 3D.
 • Projektant gier – jest to osoba, która zajmuje się projektowaniem gier komputerowych, od szaty graficznej, poprzez samą fabułę, koncepcje i mechanizmy gry. Użytkownicy gier są bardzo wyczuleni na błędy pojawiające się w trakcie rozgrywki. Do projektanta gier komputerowych należy kontrola tego, by cała gra działa spójnie.
 • Inżynier systemów informatycznych – opracowuje nowe systemy i sieci. Administruje nimi, potrafi planować i budować systemy analityczne i metody eksploracji danych. Ma wiedzę na temat architektury komputerów i budowy systemów operacyjnych.
 • Programista – programista zajmuje się tworzeniem aplikacji webowych i stron internetowych. Tworzy w wybranych językach programowania. Nie tylko tworzy oprogramowanie, lecz zajmuje się jego optymalizacją i utrzymaniem. Może zajmować się backendem, czyli częścią odpowiedzialną za działanie oprogramowania, lub frontendem, czyli tym, co wchodzi w interakcje z odbiorcą.
 • Administrator baz danych – tworzy bazy danych i zarządza nimi. Dba o aktualność danych w bazie, archiwizuje ja i utrzymuje ich prawidłowe działanie. Ma dostęp tam, gdzie nie mają inni użytkownicy. Zapewnia bezpieczeństwo danych i ich integralność. Tworzy kopie zapasowe i porządkuje dane.
 • Sata Scientist – specjalista od Data Science zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem danych. Analizuje je i przedstawia za pomocą algorytmów. Opracowuje dane, magazynuje je i wyciąga wnioski kluczowe dla danego projektu. Przy opracowaniu danych wykorzystuje narzędzia informatyczne MS SQL czy Python.
 • Big Data engineer– do jego obowiązków należy tworzenie hurtowni danych, wspiera procesy przetwarzające dane, projektuje bazy danych, poszukuje nowych źródeł informacji, przechowuje i przetwarza dane.
 • Pracownik do spraw cyberbezpieczeństwa – obecnie stale jesteśmy narażeni na kradzieże informacji. Podajemy dane swoich kart płatniczych, personalia, w bankach, czy innych systemach informatycznych. Pracownik do spraw cyberbezpieczeństwa ma więc bardzo odpowiedzialny zawód, który polega na zapewnieniu bezpieczeństwa tych danych. Prowadzi audyty bezpieczeństwa, projektuje zabezpieczenia i ocenia ryzyko kradzieży danych.
 • Pracownik helpdesku – to bardzo potrzebny pracownik w firmie, który jest odpowiedzialny za zapewnienie sprawności technicznej urządzeń przedsiębiorstwa. Ma wiedzę informatyczną, którą wykorzystuje do pomocy pracownikom zespołów odrębnych, niż technologiczne. Zapewnia ciągłość pełnienia obowiązków innych osób, udziela informacji, pomaga rozwiązać problemy. Działa nie tylko w wewnętrznych strukturach przedsiębiorstw, lecz także w call center, niosąc pomoc klientom.
 • Architekt ITarchitekt IT bierze udział w opracowaniu projektu. Określa wymagania, cele projektu i działania programistów. Architekt planuje strukturę projektu, prezentuje ją osobom odpowiedzialnym za programowanie, którzy implementują sugerowane zmiany.

Praca po studiach z informatyki – jak zacząć?

Informatycy często zmieniają pracę. Stale poszerzają swoje kompetencje, wspinając się po szczeblach kariery. Najpierw trzeba jednak zdobyć jakieś doświadczenie. Sama wiedza ze studiów nie wystarcza w prawdziwej pracy. Warto próbować swoich sił na własnych projektach i przede wszystkim chwalić się w CV wiedzą techniczną wynikającą z własnych zainteresowań. Warto śledzić nowinki techniczne, brać udział w webinariach, czytać książki z zakresu informatyki. Dobrze przygotować swoje własne portfolio. Programiści mogą udostępniać swoje projekty na GitHubie. Przed wysłaniem CV warto zapoznać się z wymaganiami pracodawców, sprawdzić jakich narzędzi używają, nauczyć się ich i dopiero potem wysłać dobrze przygotowane i interesujące CV. Warto wziąć udział w certyfikowanych kursach.

Gdzie studiować informatykę?

Studiowanie informatyki jest możliwe na terenie całego kraju. Kierunek jest dostępny na wielu polskich uczelniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Przykłady uczelni to:

 • Politechnika Wrocławska,
 • Politechnika Opolska,
 • Politechnika Lubelska,
 • Politechnika Częstochowska,
 • Uniwersytet Warszawski,
 • Uniwersytet Wrocławski,
 • Uniwersytet Łódzki,
 • Uniwersytet Gdański,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Ile trwają studia z informatyki?

Studia z informatyki mogą odbywać się na dwa sposoby.

 • 3,5-letnie studia inżynierskie, następnie 1,5 roku studiów magisterskich,
 • 3-letnie studia licencjackie, następnie 2-letnie studia magisterskie.

Głównie jednak w przypadku informatyki kształceni są inżynierowie.

Studia informatyczne są dostępne na ponad 100 uczelniach w kraju. Mają charakter studiów stacjonarnych lub zaocznych. Studia niestacjonarne to dobre rozwiązanie w tym zawodzie, ponieważ zwykle kandydaci mają już jakąś wiedzę informatyczną i mogą zdobywać doświadczenia, jednocześnie starając się o formalne wykształcenie. Jako że informatyka to kierunek ścisły kandydaci na studia powinni radzić sobie z matematyką, informatyką, fizyką, czy chemią. Na uczelniach liczy się także język polski. Dobrze jest zdawać te przedmioty na poziomie rozszerzonym.

Kierunek informatyka – program studiów

Program studiów niezależnie od uczelni obejmuje przedmioty ścisłe. Różne uczelnie oferują między innymi, takie przedmioty, jak:

 • algebra z teorią liczb,
 • logika i teoria mnogości,
 • historia informatyki,
 • podstawy programowania,
 • podstawy baz danych,
 • programowanie obiektowe,
 • wstęp do systemów sztucznej inteligencji,
 • sztuczne układy neuropodobne,
 • języki i paradygmaty programowania,
 • routing w sieciach komputerowych,
 • analiza matematyczna,
 • matematyka dyskretna.

Wiele uczelni oferuje także specjalności. Przykładowe to:

 • inżynieria oprogramowania,
 • inżynieria i bezpieczeństwo sieci komputerowych,
 • sztuczna inteligencja,
 • eksploracja danych,
 • grafika komputerowa i aplikacje internetowe,
 • inżynieria tworzenia gier komputerowych,
 • sztuczna inteligencja w e-biznesie,
 • technologie sieciowe,
 • informatyka morska,
 • bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni,
 • aplikacje internetowe,
 • mobilne data science.

Informatyka – wymagania

Mogłoby się wydawać, że informatyka to kierunek studiów oferujący spokojną pracę z dala od ludzi. Nie jest to jednak prawda, ponieważ informatycy często pracują z klientami lub wieloma współpracownikami. Szczególnie w przypadku stanowiska helpdesk cenna jest komunikatywność i cierpliwość. Programiści natomiast współpracują z klientami, dlatego przydają im się umiejętności negocjacyjne. Czasem klient ma oczekiwania, które nie do końca są właściwe lub niemożliwe do realizacji, wówczas programista musi użyć dobrych argumentów, by skierować współpracę na odpowiednie tory. Informatycy muszą także dobrze znać język angielski z naciskiem na słownictwo z branży IT. Wiele materiałów kształcących w zakresie informatyki i publikacji o nowych technologiach jest w języku angielskim.

Ile zarabia informatyk po studiach?

To, ile zarabia informatyk, jest uzależnione od wielu czynników, pełnionego stanowiska, stażu pracy, województwa. Zarobki po informatyce są jednymi z najwyższych. Sekcja komunikacji i informacji we wszystkich województwach kraju jest najlepiej opłacana. Zarobki informatyków już na starcie są wysokie, a wzrastają wraz z czasem do kwot przekraczających nawet 10, czy 15 tys. zł brutto.

Oceń artykuł
0/5 (0)