Ile zarabia informatyk? Gdzie szukać pracy?

Zarobki informatyka zależą od stażu pracy, miasta i wielkości firmy, w której pracuje. Informatyk to rozwojowa praca, która polega na administrowaniu wewnętrzną siecią firmową i dbaniu o sprzęt komputerowy innych pracowników. Ile zarabia informatyk? Jak zostać informatykiem?

Ile zarabia informatyk - praca na laptopie

Informatyk to coraz częściej wybierany zawód. Branża IT od lat kojarzona jest z wysokimi zarobkami i łatwością w znalezieniu pracy. Każda firma potrzebuje w swoich szeregach osoby, która zna się na konfiguracji sprzętu i szeroko pojętym IT. Dzięki temu ilość ofert pracy dla specjalistów IT rośnie z roku na rok. Ile zarabia informatyk? Różnie. Od czego to zależy? Jego pensja będzie się różnić w zależności od wielkości firmy, specjalizacji i miasta. Informatykiem może być zarówno sieciowiec, jak i grafik komputerowy, choć ich zadania są zupełnie inne. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wysokość zarobków (mediana) ogólnego informatyka to około 5210 złotych brutto. To znaczy, że 50% osób na tym stanowisku zarabia mniej, a 50% więcej niż wyżej wymieniona kwota. Warto pamiętać, że doświadczeni administratorzy IT w firmach otrzymują dużo wyższe wynagrodzenie. Jak obliczyć ich zarobki netto? 

Ile zarabia informatyk? Brutto i netto

Warto wspomnieć, że kwota 5210 złotych brutto bierze pod uwagę zarówno najlepszych specjalistów, jak i początkujących informatyków pracujących w małych firmach. Nie od dziś wiadomo, że zarobki w IT należą do najwyższych w Polsce. Dobry informatyk z wieloletnim doświadczeniem może zarobić nawet 15 000 złotych brutto. Ile to netto?

Dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń z łatwością obliczysz wynagrodzenie informatyka “na rękę”:

 • mediana wynagrodzeń 5210 brutto oznacza, że początkujący informatycy mogą liczyć na 3 794 złotych netto pracując na podstawie umowy o pracę,
 • zarobki najlepszych w swoim fachu to aż 15 000 złotych brutto, czyli ponad 10 045 złotych netto na umowie o pracę.

Stawka informatyka za granicą

Zarobki informatyków w Polsce jak widać są wysokie, jednak za granicą przedstawiciele branży IT mogą zarobić znacznie więcej, bo nawet:

 • Ponad 40 tys. funtów rocznie w Wielkiej Brytanii;
 • Ponad 45 tys. euro rocznie w Niemczech;
 • Ok. 40 tys. euro rocznie we Francji;
 • Ponad 125 tys. dolarów rocznie w USA. 

Zarobki informatyków – różne stanowiska

Słowa informatyk często używa się zamiennie na wiele zawodów, które mają coś wspólnego z komputerami. Tymczasem warto pamiętać, że choć przykładowo każdy programista jest informatykiem, to w drugą stronę to już nie działa, Pracodawca nie powinien od przedstawiciela zespołu helpdesk IT oczekiwać zaprogramowania aplikacji. Tak samo nie powinien oczekiwać od programisty naprawy komputera. Każdy z zawodów informatycznych obejmuje inny zakres zadań i oferuje inne, wciąż dobre zarobki. Może się zdarzyć, że początkujący programiści zarobią więcej niż inni informatycy z doświadczeniem. Który informatyk zarobi najwięcej? Zgodnie z badaniem portalu Wynagrodzenia.pl:

 • mediana zarobków architekta IT wynosi 16 270 zł brutto, 
 • mediana zarobków data Scientist wynosi 9 650 zł brutto,
 • mediana zarobków programisty ogólnego wynosi 8 360 zł brutto,
 • mediana zarobków specjalisty wsparcia IT 5 450 zł brutto,
 • mediana zarobków inżyniera bezpieczeństwa wynosi 5 230 zł brutto.

Jak zostać informatykiem?

Zawód informatyka należy zacząć od odpowiedniego wykształcenia. Najczęściej wybierane ścieżki edukacji to technika informatyczne, szkoły policealne i studia wyższe. Warto pamiętać, że kariera informatyka jest uzależniona od dynamicznie rozwijających się nowych technologii. Dlatego, aby odnieść sukcesy w tym zawodzie, nie można przestać się rozwijać. Ciągłe dokształcanie i ćwiczenie po godzinach pracy oznaczają, że osoba zajmująca się informatyką powinna lubić to, co robi.

Oferty pracy dla informatyka

Ze względu na rozwój technologii informatyk może przebierać w wielu ofertach pracy na rynku IT. Jeżeli chce pracować w biurze, może sprawdzać oferty pracy zamieszczane na najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami. Coraz bardziej popularną formą wykonywania tego zawodu, jest praca zdalna. Dzięki temu informatyk nie jest ograniczony swoim miejscem zamieszkania i może wybierać spośród ofert z całej Polski, może także pracować zdalnie dla przedsiębiorcy z innego kraju. 

Podwyżki dla informatyków 2021-2022

Informatycy to grupa zawodowa, która może liczyć na duże podwyżki. Technologia stale idzie do przodu i z tego powodu przedstawicieli branży IT brakuje. Potrzebni są w większości firm, ponieważ obecnie, aby przedsiębiorstwo było wiarygodne, powinno mieć swoją własną stronę internetową. Komputery pomagają również w transformacji cyfrowej wielu podstawowych systemów poszczególnych firm. Stąd tak duże zapotrzebowanie na ich wiedzę. Niestety nie każdy ma wysokie kompetencje cyfrowe, dlatego bez specjalisty nie da się w pełni zapewnić zaplecza technologicznego, gdyż potrzebne jest do tego zrozumienie wielu mechanizmów. Zapotrzebowanie na informatyków zatem stale rośnie, a kandydatów nie jest wystarczająco dużo, dlatego firmy konkurują między sobą, oferując coraz to wyższe zarobki. Ponadto rosną również oczekiwania przedstawicieli branży informatycznej, ponieważ w wyniku popularyzacji pracy zdalnej kandydaci otrzymują oferty od zagranicznych pracodawców, którzy oferują im wysokie zarobki – znacznie wyższe niż polscy przedsiębiorcy. To sprawia, że pracodawcy w Polsce starają się sprostać wygórowanym oczekiwaniom. 

Dlaczego zarobki w branży IT są powyżej średniej krajowej wynagrodzeń?

Nie jest tajemnicą, że obecnie technologia zaczyna dominować w każdej branży. Aby:

 • sprzedać produkt, trzeba mieć sprawną stronę internetową, 
 • by udzielić pracownikom urlopu, warto mieć do tego wewnętrzny system, 
 • w produkcji np. urządzeń AGD/RTV istotne jest ich skonfigurowanie z aplikacją,
 • w przypadku firm zajmujących się usługami, należy mieć bezpieczne formularze dla klientów zamawiających usługi, 
 • w każdej firmie ponadto komputery są wykorzystywane do pracy, kontaktu z klientami, czy archiwizacji dokumentów. 

To tylko część obszarów, w jakich niezbędna jest wiedza informatyczna. Tak naprawdę ciężko jest znaleźć branżę, w której informatyk nie jest potrzebny. Dlatego, tak istotna jest jego obecność w firmie. Choć kandydatów jest wielu, to nie są w stanie jednak zaspokoić rynku pracy. Dlatego zarobki są tak wysokie w porównaniu do innych branż – ciężej znaleźć kandydata.

Oceń artykuł
3.4/5 (5)