Reklama

Kwota netto i brutto. Czym się różnią? Jak policzyć swoje wynagrodzenie?

Jaka jest różnica między netto i brutto? To pytanie często zadają sobie osoby starające się o pracę lub wyliczające swoje wynagrodzenie. Która kwota wpływa na konto i stanowi ostatecznie nasze wynagrodzenie?

czarna świnka skarbonka na pieniądze

Podczas niemal każdej rozmowy o pracę prędzej czy później pada słynne pytanie: Ile pan/pani chciałby/chciałaby zarabiać? Aby nie dać plamy już na wstępie, warto wcześniej solidnie się nad tym zastanowić, rozważyć swoje mocne i słabe strony oraz przemyśleć swoją pozycję na rynku pracy. Kiedy już to ustalimy, warto skorzystać z dostępnego na GoWork.pl KALKULATORA WYNAGRODZEŃ. Rekruterzy zwykle oczekują od nas podania kwoty brutto. To ona znajduje się także, w późniejszym etapie, na naszej umowie.

Kwota netto i brutto – różnice

Kwota brutto jest wyszczególniona w umowie. W zależności od jej rodzaju – czy będzie to umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło – ostatecznie na nasze konto wpłynie inna kwota netto. Kwota netto, to suma, jaką możemy realnie dysponować.

Co mieści się w kwocie brutto?

Od kwoty brutto w przypadku umowy o pracę odlicza się składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku umowy zlecenia odlicza się składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i zaliczkę na podatek. Jeżeli chodzi o umowę o dzieło, to odliczana jest wyłącznie zaliczka na podatek dochodowy. To co zostaje po odliczeniu zaliczek, składek i podatków to kwota netto, czyli suma, którą możemy realnie dysponować.

Ważne

Zastanawiasz się, jakie masz zarobki brutto netto? Chcesz sprawdzić, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku? Wpisz kwotę w kalkulator płac. Przelicznik wynagrodzenia pokaże, jakie przysługuje Ci miesięczne wynagrodzenie na umowach: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)