Ile zarabia administrator IT? Omówienie stanowiska

Branża IT jest jedną z najlepiej opłacalnych. Sprawdź, ile zarabia administrator IT i jaki jest jego zakres obowiązków. Czy na jego zarobki wpływ mają staż pracy, znajomość języków programowania oraz umiejętności interpersonalne? Jak zostać administratorem IT?

Kobieta sprawdza, ile zarabia administrator IT

Ile zarabia administrator IT? Branża technologii informacyjnej jest jedną z najlepiej opłacalnych. Zarobki różnią się jednak w zależności od doświadczenia, wykształcenia oraz znajomości nowej technologii i języków programowania. Administrator IT może zajmować różne stanowiska związane z obsługą technologicznego zaplecza firm. Wymieniamy i opisujemy je poniżej. Sprawdź, ile wynosi mediana zarobków administratora IT oraz jaki jest jego zakres obowiązków. Jak nim zostać? Jakie trzeba mieć kompetencje?

Ile zarabia administrator IT?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków administratora IT wynosi 6 750 złotych brutto miesięcznie. Na tym stanowisku można jednak zarobić jeszcze więcej. Zarobki informatyków powyżej mediany rynkowej sięgają nawet 9 000 złotych brutto. Ostateczna kwota zależy jednak od doświadczenia, wykształcenia, wielkości firmy oraz województwa.

Administrator IT: zarobki na początku kariery

Im większy staż pracy, tym większe wynagrodzenie. Jak wskazują badania Sedlak&Sedlak, zarobki administratora IT dopiero rozpoczynającego swoją karierę zawodową mogą być niższe niż 5 500 złotych brutto. Kwota ta może jednak systematycznie wzrastać. Młody pracownik, który chce zarabiać więcej, musi regularnie się dokształcać i zdobywać wiedzę z zakresu nowych technologii. Bez tego będzie mu ciężko o wyższą pensję. IT jest jedną z tych branż, które rozwijają się najszybciej.

Jak zostać administratorem IT?

Skoro już wiesz, ile wynoszą zarobki administratora IT, omówmy kwestię tego, jak nim zostać. Jakie są wymagania na stanowisku? Jakie studia trzeba ukończyć? Jeśli chcesz zostać administratorem sieci komputerowych, musisz ukończyć studia informatyczne. Administrator IT zajmuje się infrastrukturą informatyczną firmy, na przykład monitoringiem, bezpieczeństwem systemów, aplikacji oraz DevOpsami. Dlatego niezbędna na tym stanowisku jest wiedza technologiczna oraz systematyczne poszerzanie swoich kompetencji i zdobywanie nowych informacji z zakresu nowych technologii. Dzięki temu zarobki administratora IT nieustannie wzrastają.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Sosnowcu

Zarobki administratora IT a znajomość technologii

Jak wyżej wspomnieliśmy, zarobki administratora IT wzrastają, jeśli zna i potrafi posługiwać się systemami bazodanowymi wykorzystującymi SQL, systemami MDM, językami C/C++. Administrator powinien również dobrze znać systemy operacyjne używane w danej firmie, praktycznie posługiwać się językami skryptowymi, znać konfigurację protokołów sieciowych oraz serwerów Web.

Administrator IT: zarobki a zakres obowiązków

Administrator IT może zajmować różne stanowiska związane z obsługą technologiczną. Zgodnie z informacją zamieszczoną przez ekspertów na stronie Administrator-it.pl najczęściej wymienia się cztery następujące obszary:

  • administrator systemów komputerowych (zajmuje się instalowaniem oraz nadzorowaniem pracy systemów komputerowych i dokonywaniem ich przeglądu),
  • administrator baz danych (zarządza bazą, archiwizuje dane, pracuje nad pojemnością baz, instaluje zabezpieczenia oraz nadzoruje dostęp do katalogów baz przez poszczególnych użytkowników),
  • administrator stron internetowych (dba o ich poprawne funkcjonowanie, aktualizuje dane, odpowiada za zabezpieczenia, utrzymuje w ruchu serwery oraz modyfikuje kod danych witryn).

Każde z tych stanowisk oznacza inny zakres obowiązków. Pamiętaj, że zarobki administratora IT są zależne nie tylko od wykształcenia czy doświadczenia, ale też różnorodności zadań przydzielonych do stanowiska.

Administrator IT – zarobki a dodatkowe umiejętności

Administrator sieci technologicznych powinien dobrze znać język angielski. Wiele nowych systemów nie zostało jeszcze przetłumaczonych na język polski, dlatego umiejętność posługiwania się innym językiem jest bardzo przydatna. Na zarobki administratora IT wpływ mają również zdolności interpersonalne. Nie zawsze jest to stanowisko samodzielne. Administrator powinien także dobrze dogadywać się z zespołem i umieć z nim współpracować – szczególnie przy wspólnych projektach, do realizacji których wymagane jest kilka osób.

Oceń artykuł
3/5 (2)