Reklama

Przerwanie urlopu: zasady. Czy można odebrać dni wolne w innym terminie?

Czy pracownik lub pracodawca mogą przerwać urlop wypoczynkowy? W jakich sytuacjach rezygnacja z dni wolnych np. z powodu L4 upoważnia do wykorzystania ich w innym terminie? Sprawdź przepisy Kodeksu pracy dotyczące przerwania urlopu.

przerwanie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego

Kiedy możemy przerwać urlop i wykorzystać go w późniejszym terminie? Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Jego wymiar zależy od stażu pracy i może wynosić 20 lub 26 dni w ciągu roku kalendarzowego. Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownik może przerwać urlop w wyniku różnych nieprzewidzianych sytuacji. To samo dotyczy pracodawcy, który na podstawie artykułu 167 Kodeksu pracy może odwołać pracownika z urlopu. Wyjaśniamy, czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy. Sprawdź, co wskazuje Kodeks pracy w przypadku przerwanego urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę.

Przerwany urlop: przepisy z Kodeksu pracy

Zgodnie z artykułem 167 Kodeksu pracy pracodawca może przerwać urlop wypoczynkowy swojemu pracownikowi, jeśli jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Jednak według artykułu 166 Kodeksu pracy jest on zobowiązany udzielić mu części niewykorzystanych dni wolnych w terminie późniejszym. Powodem przerwania urlopu wypoczynkowego może być na przykład czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, urlop macierzyński czy obowiązek odbycia ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do trzech miesięcy.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego zwolnieniem lekarskim

Jak wyżej wspomnieliśmy, istnieją sytuacje, w których pracownik musi przerwać urlop wypoczynkowy lub nie może go nawet rozpocząć. W takich przypadkach pracodawca jest zobowiązany przesunąć go na późniejszy termin. Do obowiązków pracownika należy jednak stosowne udokumentowanie swojej niezdolności do pracy poprzez złożenie wniosku o przerwanie urlopu wypoczynkowego. Może być to na przykład zaświadczenie od lekarza. Następnie pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem inny termin, w którym ten odbierze urlop za wcześniejszy okres. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim wyklucza możliwość skorzystania z uprawnień pracowniczych do urlopu wypoczynkowego w tym samym czasie.

Przypomnijmy również, że pracownikowi na L4 należy się 80 procent wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni niedyspozocyjności. Z kolei urlop wypoczynkowy jest sto procent płatny.

Przerwanie urlopu z powodów osobistych lub rodzinnych

Pracownik może również przerwać urlop wypoczynkowy z powodu szczególnych interesów rodzinnych lub osobistych, które wymuszają na nim konieczność zmiany terminu. Jednak zgodnie z artykułem 166 Kodeksu pracy udzielenie niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego jest możliwa jedynie w czterech wariantach, takich jak: choroba, konieczność izolacji w związku z chorobą zakaźną, urlop macierzyński, obowiązek odbycia ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia. To znaczy, że przerwanie urlopu z interesów osobistych lub rodzinnych nie przemawia za odebraniem w przyszłości niewykorzystanych dni wolnych za ten okres. Chyba że pracownik może w pewien sposób udokumentować swoją decyzję, która wpłynie na jego korzyść.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego z winy pracodawcy

Kiedy powodem przerwania urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę był obowiązek stawienia się w pracy z powodu nieprzewidzianej sytuacji, pracownik nie może mu odmówić. Nawet jeśli ten nie podał konkretnej przyczyny lub jeśli pracownikowi wydaje się, że uzasadnienie jego przełożonego jest bezpodstawne. Odmowa grozi zwolnieniem dyscyplinarnym. Co ważne, pracodawca ma obowiązek zwrócić wszystkie koszty związane z odwołaniem urlopu, na przykład za zakup biletu powrotnego dla pracownika i całej jego rodziny oraz za niewykorzystaną część zaplanowanego wypoczynku.

W jakich przypadkach można żądać odszkodowania?

Jeśli pracownik przybył do pracy po wezwaniu przez swojego pracodawcę, a na miejscu okazało się, że odwołanie urlopu było całkowicie bezpodstawne i jego obecność w biurze jest niepotrzebna, to zgodnie z Kodeksem cywilnym, pracownik może żądać odszkodowania i oczywiście zwrotu koszów za bilet powrotny i np. wykupioną wycieczkę.


Szukasz pracy w Gdyni? Aplikuj na nasze oferty praca Gdynia 

Oceń artykuł
1/5 (1)