Pracownik lotniska — zakres obowiązków

Pracownik lotniska, to bardzo ogólne pojęcie, które oznacza wszystkie osoby zatrudnione na lotnisku. Jednak miejsce to charakteryzuje się wieloma funkcjami, które w znacznej mierze różnią się podstawowymi obowiązkami. Jednak mianownik zawsze jest ten sam — samolot. Jakie są poszczególne zawody na lotnisku?

Pracownik lotniska - pracownik obsługi sprzętu lotniskowego w pracy

Obsługa lotniska i wszystkiego co ma związek z podróżami samolotem to trudne, logistyczne zadanie. Aby wszystko ze sobą współgrało, musi pracować przy tym sztab ludzi, a każdy z nich jest odpowiedzialny za inna zadanie. To właśnie od pracowników lotniska zależy bezpieczeństwo i komfort lotu podróżujących. Aby utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa i obsługi klienta konieczna jest taka organizacja wszystkich funkcji na lotnisku, aby wzajemnie się dopełniały i kontrolowały. Przy czym każdy z pracowników lotniska ma szereg własnych obowiązków, bez których nie byłoby możliwe podróżowanie samolotami. Jakie stanowiska są dostępne na lotnisku? Jak wygląda zakres obowiązków pracowników lotniska?

Pracownicy lotniska — zadania na lotnisku

Na lotnisku istnieje szereg koniecznych czynności, które muszą zostać wykonane, aby mógł odbyć się bezpieczny lot samolotem. Właśnie dlatego lotniska to ogromne centra, które zapewniają zatrudnienie tysiącom pracowników. Tylko przy odpowiedniej ilości, odpowiednio wyszkolonej załogi linie lotnicze mogą zadbać o bezpieczeństwo swoich podróżnych.

Port lotniczy, bo tak nazywane jest też lotnisko, to przede wszystkim dobrze prosperująca firma logistyczna, w której każdy pracownik ma do wykonania konkretne obowiązki, dzięki którym samoloty mogą spokojnie lądować i wylatywać według wcześniej przygotowanego rozkładu. Tak naprawdę, możemy powiedzieć, że port lotniczy działa jak dobrze naoliwiony mechanizm, w którym nawet najmniejszy trybik ma określone zadanie.

Główne zadania w porcie lotniczym (airport services):

  • obsługa frachtu
  • obsługa pasażerska
  • obsługa sprzętu lotniczego
  • załadunek i rozładunek samolotów
  • załadunek i rozładunek bagażu
  • obsługa lotów
  • konserwacja samolotów i sprzętu lotniczego
  • utrzymanie porządku na płycie lotniska oraz w budynku lotniczym
  • kontrola ruchu lotniczego

Praca na lotnisku

Praca na lotnisku z pewnością nie należy do tych najłatwiejszych. Oczywiście ogromne znaczenie ma to, na jakim stanowisku znajdziesz zatrudnienie, jednak trzeba mieć na uwadze, że praca w porcie lotniczym to przede wszystkim praca w systemie zmianowym. Loty nie odbywają się tylko od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00. Decydując się na pracę na lotnisku, musisz wiedzieć, że może się zdarzyć, że w pracy będziesz także na weekendy lub święta. Ponadto często są również zmiany nocne.

Praca w airport services charakteryzuje się szeregiem wymagań, które musi spełnić kandydat do pracy w zawodzie związanym z obsługą lotów pasażerskich. Wymagania te to przede wszystkim posiadanie doświadczenia oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Warunek konieczny to również znajomość języka angielskiego, ponieważ praca na lotnisku to praca w międzynarodowym środowisku — chodzi tu nie tylko o innych pracowników, ale przede wszystkim o pasażerów.

Zarząd lotniska zazwyczaj dba także o to, aby kandydaci do pracy spełniali wszystkie wymagania dotyczące kompetencji miękkich, takie jak wysoka kultura osobista, prezencja, wrodzony profesjonalizm i cierpliwość. W tym celu inwestują w niezbędne szkolenia, które przygotowują kandydatów do umiejętnej obsługi klienta według standardów stosowanych przez linie lotnicze.

Dyspozytor lotniczy

Dyspozytor lotniczy często mylony jest ze stanowiskiem kontrolera ruchu lotniczego, jednak są to dwa różne zawody. Choć oczywiście niektóre obowiązki się pokrywają, to jednak zasadniczą różnicą jest fakt, że dyspozytor lotniczy pracuje na zlecenie konkretnej linii lotniczej. Jego zadania w dużej mierze polegają na opracowaniu trasy lotu poszczególnych samolotów z uwzględnieniem warunków pogodowych, stref czasowych, punktów na trasie, czy ilości paliwa. Dodatkowo musi on wziąć pod uwagę także inne loty, które odbywają się na konkretnym lotnisku.

W tym wypadku konieczne jest ukończenie specjalnego kursu na dyspozytora lotniczego lub posiadanie wieloletniego doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku, takim jak kontroler ruchu lotniczego bądź pilot. Ponadto trzeba zdać egzamin państwowy składający się z części teoretycznej i praktycznej. Taki egzamin należy powtarzać co 5 lat. Praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego cały proces rekrutacyjny i związane z nim egzaminy są podzielone na etapy, aby dokładnie sprawdzić poszczególnych kandydatów.

Kontroler ruchu lotniczego

Kontroler lotniczy to stanowisko z kontrolowaniem ruchu powietrznego i naziemnego, czyli tego, który odbywa się na płycie lotniska. Praca ta jest obarczona ogromną odpowiedzialnością, ponieważ to na barkach kontrolera spoczywa obowiązek zapewnienie odpowiedniej ilości korytarzy powietrznych. Kontroler podejmuje wszelkie konieczne zadania, aby nie dopuścić do kolizji samolotów. Musi brać pod uwagę takie czynniki jak pogoda, ruch powietrzny, ruch na płycie lotniska, czy nawet ruch samolotów wojskowych. Stanowisko to ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa milionów pasażerów oraz załóg podróżujących samolotami każdego dnia.

Do objęcia stanowiska kontrolera lotniczego niezbędne jest przejście wieloetapowej rekrutacji składającej się z kilku egzaminów, badań lekarskich oraz testów językowych. Sam proces przygotowawczy trwa około 2 lat i dopiero po tym czasie możesz objąć fotel kontrolera. Wymagania, jakie musisz spełnić do tej pracy to przede wszystkim predyspozycje, takie jak logiczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, matematyczny umysł, spokój i opanowanie w stresujących sytuacjach. Takie właśnie cechy sprawdzane są podczas rekrutacji. Konieczna jest także znajomość języka angielskiego wraz ze specjalistycznym słownictwem stosowanym w pracy. Pracownicy wieży kontroli lotów pracują dwie godziny, następnie muszą udać się na przymusową godzinną przerwę, ponieważ tak istotne jest w tym fachu zachowanie świeżego, trzeźwego umysłu.

Obsługa sprzętu lotniskowego

Szukając pracy na lotnisku, możesz także natknąć się na ogłoszenia o wakatach dla obsługi sprzętu lotniskowego. Co to oznacza? Chodzi tu przede wszystkim o osoby podejmujące pracę na płycie lotniska, czyli między innymi kierowców zajmujących się holowaniem, wypychaniem czy odladzaniem samolotów. Dodatkowo do tej grupy możemy zaliczyć także pracowników zajmujących się obsługą autobusów przewożących pasażerów do odpowiedniego samolotu, pakowaczy walizek, naziemnych pilotów, którzy pokazują odpowiedni pas startowy oraz pilnują prawidłowego ułożenia samolotu na lotnisku.

Tak naprawdę wymagania, jakie stawia przed takimi pracownikami pracodawca, w dużej mierze zależą od wewnętrznej polityki firmy. Te stanowiska również nacechowane są dużą odpowiedzialnością, jednak w tym przypadku niepotrzebne są specjalistyczne certyfikaty czy licencje. Zazwyczaj wystarczy szkolenie przeprowadzone w miejscu pracy oraz kilkumiesięczne wprowadzenie do zawodu przez starszych kolegów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że praca ta również wiąże się z systemem zmianowym oraz pełną dyspozycyjnością w niedziele, święta oraz w nocy.

Zarobki na lotnisku

Zarobki związane z pracą na lotnisku ściśle związane są ze stanowiskiem, jakie obejmujesz. Wiąże się to z poziomem odpowiedzialności oraz konkretnością wymagań, jakie muszą spełnić osoby podejmujące pracę w danym zawodzie. Najwięcej zarabiają piloci zawodowi samolotów pasażerskich. Ich miesięczna pensja w polskich liniach lotniczych często przekracza 20 tys. złotych brutto miesięcznie. Dobrze zarabiają także kontrolerzy ruchu lotniczego — w tym wypadku mówimy o zarobkach rzędu ponad 15 tys. złotych brutto miesięcznie przy takim „środkowym” stopniu kariery. Do grupy stanowisk, które mogą cieszyć się z atrakcyjnego wynagrodzenia, możemy także podpiąć dyspozytorów oraz stewardessy i stewardów. Najniższe wynagrodzenie dostają natomiast osoby pracujące na płycie lotniska oraz ochrona i pracownicy obsługi.

Jednak podejmując zatrudnienie na lotnisku, możesz spodziewać się szeregu benefitów pracowniczych, takich jak prywatna opieka medyczna czy karta multisport. Ponadto wynagrodzenie jest często wzbogacane o premię lub różnego rodzaju dodatki za pracę nocą, lub pracę w święta. Na wielu pracowników czeka także dofinansowanie na szkolenia podnoszące kwalifikacje lub kursy językowe.

Oceń artykuł
0/5 (0)