Reklama

Złożony PIT a wezwanie do urzędu skarbowego. Co oznacza?

Podatnik nawet po złożeniu PIT może otrzymać wezwanie z urzędu skarbowego. Taka sytuacja może powodować stres, często bezzasadny. Fiskus może wezwać podatnika w razie wątpliwości w zakresie złożonych deklaracji. Sprawdź, co dokładnie może oznaczać wezwanie z urzędu skarbowego.

Wezwanie do urzędu skarbowego - zmartwiona kobieta czytająca dokument

Początek roku to czas wzmożonego kontaktowania się z urzędem skarbowym. Jest to okres, w którym zarówno pracownicy etatowi, jak i przedsiębiorcy rozliczają podatek dochodowy. W wielu przypadkach składanie zeznań jest ułatwione, bowiem deklarację można złożyć przez internet. Jednak moment złożenia deklaracji nie zawsze oznacza koniec sprawy. Niektórzy podatnicy mogą otrzymać wezwanie z urzędu skarbowego.

Wezwanie z urzędu skarbowego. Kiedy urząd może wezwać podatnika?

Kwestie stosowania przez urząd skarbowy wezwań określa rozdział 6 Ordynacji podatkowej.

Art. 155. § 1.:
Organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy.

Zgodnie z powyższym przepisem podatnik może zostać wezwany do urzędu wtedy, gdy jest to niezbędne dla wyjaśnienia sprawy. Przykładowo może mieć to związek z błędami obliczeniowymi w zeznaniu, czy pomyłkami, np. wpisaniem danych w niewłaściwe pole.

Co wezwanie oznacza dla podatnika?

Osoba wezwana dla własnego komfortu powinna udać się do urzędu we wskazanym w wezwaniu terminie, aby nie tylko wyjaśnić sprawę, lecz również uniknąć konsekwencji. Zgodnie z przepisami urząd musi dołożyć starań, by zadośćuczynienie wezwaniu nie było uciążliwe. Jeśli podatnik jest osobą chorą lub zaistnieje inna ważna przyczyna, która uniemożliwia mu stawienie się w urzędzie, organ może przyjąć wyjaśnienie lub też dokonać czynności w miejscu pobytu wezwanej osoby.

Sposób wezwania do urzędu skarbowego

Zwykle wezwanie ma formę pisemną, lecz nie jest to warunek konieczny. Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują również inne metody kontaktowania się z podatnikiem. W sprawach uzasadnionych ważnym interesem adresata lub gdy wymaga tego stan prawny, informacje o wezwaniu do urzędu skarbowego można otrzymać za pośrednictwem telegrafu, lub telefonicznie. Dopuszczalne są również inne środki łączności.

Treść wezwania powinna zawierać informacje na temat nazwy i adresu organu podatkowego, imię i nazwisko osoby wezwanej, informacje na temat sprawy, charakteru i celu wezwania. Także już w momencie otrzymania wezwania podatnik powinien wstępnie wiedzieć, czego będzie dotyczyć wizyta w urzędzie. Wezwanie powinno również wskazywać termin, w jakim należy się stawić w placówce, a także pouczenie o skutkach prawnych w razie niestawiennictwa.

Co grozi za zignorowanie wezwania do urzędu skarbowego?

Osoba wezwana do urzędu skarbowego, która opiera się wezwaniu, nie chce składać wyjaśnień bez ważnego powodu, może zostać ukarana karą porządkową. Wysokość kary ustala Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 3 sierpnia 2022 r. W 2023 r. kwota ta wynosi 3300 zł.

Źródło: Biznes.interia.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)