Reklama

Czas pracy kierowców. Sprawdź jego ogólne zasady oraz nowelizację ustawy w 2020 roku

Zapoznaj się z ogólnymi zasadami czasu pracy kierowców oraz sprawdź nowelizację ustawy w 2020 roku, związaną z epidemią koronawirusa COVID-19. 

czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowców – co się do niego wlicza?

Dokument, w którym znajdziemy opis czasu pracy kierowców to Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z jej Art. 6, czas pracy kierowców naliczany jest od rozpoczęcia, jak i zakończenia wykonywania swoich czynności. Obejmuje on działania takie jak:

  • Prowadzenie pojazdu
  • Załadowywanie i rozładowywanie towaru oraz nadzór nad jego załadunkiem i wyładunkiem
  • Pomoc oraz kontrola osób wsiadających oraz wysiadających
  • Czynności spedycyjne, czyli między innymi organizowanie przewozu ładunku
  • Codzienną obsługę pojazdów i przyczep
  • Prace, które dodatkowo podejmowane są w celu wykonania zadania służbowego
  • Zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa osób, towaru, jak i pojazdu przy zachowaniu jego odpowiedniej czystości
  • Dopełniania niezbędnych formalności administracyjnych

Dodatkowo czas pracy kierowcy nalicza się w chwili, kiedy czeka on na załadunek lub rozładunek towaru, czyli pozostaje na stanowisku pracy w pełnej gotowości do wykonywania swoich służbowych obowiązków. Kierowcy przysługują również przerwy w wysokości 15 minut na co najmniej 6. godzinowy wymiar pracy.

Czas pracy kierowców międzynarodowych

Czas pracy kierowców międzynarodowych określa Konwencja AETR, czyli europejska umowa obowiązująca na terenie Unii Europejskiej. Została podpisana w 1970 roku, jednak w życie weszła dopiero sześć lat później. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także usprawnienie transportu międzynarodowego. W Polsce obowiązuje od października 1992 roku. Dokument reguluje czas trwania pracy kierowców i jego stosunek do przerw oraz odpoczynków od jazdy. W 2014 roku w Genewie została wprowadzona nowelizacja Konwencji, w którym między innymi ograniczono tygodniowy wymiar czasu pracy do maksymalnie 56 godzin.

Według przepisów Konwencji AETR dzienny czas pracy kierowcy może wynosić do 9 godzin, z możliwością przedłużenia o jedną godzinę dwa razy w ciągu jednego tygodnia. Czas odpoczynku kierowcy podczas jazdy to minimum 45 minut lub kilka okresów 15-minutowych.

Czas pracy kierowcy a Ustawa

Według Art. 11. 1. polskiej Ustawy:

Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 1 i 3–5.”

W przypadku godzin nadliczbowych, ich suma nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Art. 13. 1. ustawy mówi, iż:

“Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie”.

Zgodnie z Art. 15.1. Osoby kierujące pojazdami drogowymi mają możliwość przedłużenia czasu pracy do 12 godzin na dobę w ramach systemu równoważnego czasu pracy. To znaczy, że wymiar czasu pracy przedłużony w poszczególnych dniach równoważony jest skróconym czasem pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od wykonywania służbowych obowiązków.

Czas pracy kierowców – tymczasowe zmiany w 2020 roku

W związku z wybuchem epidemią koronawirusa COVID-19 na świecie, od 17 kwietnia do 31 maja 2020 roku stosuje się tymczasowe zmiany w czasie pracy kierowców. Jak czytamy na stronie kadry.infor.pl:

  • Dzienny czas pracy nie może przekroczyć 11 godzin
  • Tygodniowy czas pracy nie może przekroczyć 60 godzin
  • Łączny czas pracy w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin
  • Po okresie prowadzenia pojazdu trwającym 5,5 godziny, kierowca może skorzystać z przerwy trwającej co najmniej czterdzieści pięć minut
  • Kierowca może wykorzystać regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, jeśli oczywiście posiada do tego odpowiednie warunki, a pojazd znajduje się na przystosowanym do tego postoju

Sprawdź również:

Wymiar czasu pracy w 2020 roku

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku 

Oceń artykuł
3.2/5 (5)