Reklama

Zmiany dla poszukujących pracy. Założenia projektu ustawy o aktywności zawodowej

Szykują się zmiany przepisów, które dotkną osób poszukujących pracy. Niektóre osoby bezrobotne będą mogły liczyć na wyższe zasiłki, odmowa przyjęcia pracy nie będzie wiązać się z dużymi konsekwencjami, a poszukiwania pracy mają być owocniejsze. Jakie zmiany szykuje resort?

Zmiany dla poszukujących pracy - urzędnik wertujący pliki papierów

Zmiany w działaniu urzędów pracy

Jak podaje Business Insider, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szykuje zmiany, które mają uelastycznić działania urzędów i zwiększyć komfort osób poszukujących pracy. Wszystko za sprawą nowej ustawy o aktywności zawodowej. Nadchodzące zmiany mają zmienić postrzeganie urzędów pracy. Po wprowadzeniu przepisów mają się kojarzyć jako miejsca stanowiące realną pomoc w poszukiwaniu pracy. Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma wejść na miejsce ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z kwietnia 2004 r. Jak mówi cytowany przez Business Insider wiceminister rodziny Stanisław Szwed, projekt zakłada większą koncentrację na osobach faktycznie poszukujących pracy.

Jakie zmiany dla osób poszukujących pracy przyniesie ustawa?

Jak wynika z danych MRiPS, znaczna część osób dokonujących rejestracji w urzędzie pracy robi to w celu uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Zmiany mają nieco odciążyć urzędy w tym zakresie. Rozwiązanie zakłada wnioskowanie o ubezpieczenie zdrowotne do ZUS w formie elektronicznej przez profil ZUS.

Dużym ułatwieniem dla bezrobotnych ma być również zniesienie właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania. Kolejne rewolucyjne rozwiązanie obejmuje wdrożenie centralnej bazy CV, co może się przyczynić do skrócenia czasu poszukiwania pracy. Po wprowadzeniu profilu zawodowego kandydat od razu otrzyma informację o dostępnych w Centralnej Bazie Ofert Pracy propozycjach zatrudnienia.

Co zmiany oznaczają dla osób bezrobotnych?

Urzędy pracy mają wspierać aktywizację zawodową, dlatego też kandydat będzie miał prawo do wyboru oferty dopasowanej do jego oczekiwań. Zatem zmiany mają również objąć rezygnacje z sankcji za odmowę przyjęcia pracy z urzędu. Osoba, która nie przyjmie danej oferty, nie zostanie wykreślona z urzędu. Ponadto osoby bezrobotne będą mogły liczyć na opiekę indywidualnego doradcy ds. zatrudnienia.

Ustawa obejmuje również zmiany finansowe. Osoby ze stażem pracy do 5 lat mają otrzymywać zasiłek w wysokości 100% zasiłku podstawowego, a nie 80%. Wyższe ma być również stypendium stażowe, zamiast 120% ma to być 140%.

Szczególnym aspektem zmian jest aktywizacja zawodowa rodziców wychowujących dzieci. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy mają więc mieć bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych. Zgodnie z przewidywaniami wiceministra przepisy powinny wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

Oceń artykuł
1/5 (1)