Krajowy Plan Odbudowy przeznaczy pieniądze na pracę zdalną dla MŚP i budżetówki!

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz budżetówka otrzymają pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy! Głównym celem KPO jest ułatwienie pracy zdalnej oraz wsparcie kompetencji cyfrowych pracowników. Co więcej, Krajowy Plan Odbudowy ma łączyć się z Nowym Ładem Morawieckiego.

Krajowy Plan Odbudowy

Projekt Krajowego Planu Odbudowy jest obecnie konsultowany z partnerami społecznymi. Wstępne założenia zdradzają, że KPO ułatwi pracę zdalną oraz zajmie się promowaniem aktywności zawodowej rodziców i seniorów. Jego głównym celem jest potrzeba odżywienia gospodarki po koronakryzysie ze środków przyznanych Polsce w ramach unijnego funduszu odbudowy. Jest to prawie 24 mld euro dotacji oraz 34,2 mld euro pożyczek.

Krajowy Plan Obudowy: jakie są jego główne założenia?

Celem Krajowego Planu Odbudowy jest między innymi promowanie aktywności zawodowej osób starszych i rodziców, tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy, zwiększenie produktywności na rynku oraz kompetencji cyfrowych pracowników. Dlatego właśnie KPO przeznaczy unijne pieniądze na między innymi ułatwienie pracy zdalnej oraz zwalczanie dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na płeć. Co więcej, KPO planuje również wesprzeć elastyczne formy zatrudnienia i organizacji pracy.

Projekt KPO ma się uzupełniać z Nowym Polskim Ładem

Obecnie Krajowy Plan Odbudowy jest na etapie konsultacji. Jednak jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, rząd jest otwarty na dyskusję i modyfikację planu – jeśli zajdzie taka potrzeba. KPO ma również łączyć się z Nowym Polskim Ładem Morawieckiego, czyli z tak zwaną nową strategią rozwoju po epidemii koronawirusa w Polsce.

Krajowy Plan Odbudowy: ułatwienie pracy zdalnej i wspieranie kompetencji cyfrowych pracowników

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na obsługę produktów cyfrowych, KPO chce ułatwić pracę zdalną i wykonywanie obowiązków zawodowych poza firmą. Dlatego przewiduje on szkolenia pracowników administracji rządowej i samorządowej w tym zakresie oraz doposażenie ich w odpowiedni sprzęt do home office.

Wsparcie z KPO dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ponadto Krajowy Plan Odbudowy chce wesprzeć kompetencje cyfrowe pracowników z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz tych, którzy aktywnie poszukują pracy. MŚP będą musiały wziąć udział w konkursie o dofinansowanie na przykład na doradztwo w zakupie oprogramowania do pracy zdalnej, analizę procesów realizowanych cyfrowo czy szkolenia i licencje na narzędzia informatyczne, ułatwiające komunikację elektroniczną.

KPO przeznaczy na pomoc dla jednego przedsiębiorcy 15 tys. euro, natomiast łącznie dla MŚP ma rozdysponować 44 mln euro.


Szukasz pracy w Gdyni? Aplikuj na nasze oferty praca Gdynia 

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora