Reklama

Nowy Ład – rząd podniesie kwotę wolną od podatku i zwolni emerytury z PIT?

Nowy Ład Morawieckiego to zapowiedź ważnej zmiany gospodarczej, która ma wpłynąć na finanse wielu Polaków. Jedną z wyczekiwanych nowości jest podniesienie kwoty wolnej od podatku. Polski Ład ma też wprowadzić zmiany w opodatkowaniu najniższych emerytur. Co się zmieni? Znamy najważniejsze szczegóły!

nowy ład morawieckiego

W sobotę 15 maja poznaliśmy ogólny zarys rządowego programu, który ma wyprowadzić nas z pandemicznego kryzysu. Nowy Ład jest kolejnym pomysłem, który ma zrewolucjonizować kwestie podatkowe i emerytalne. Jedną z głośniejszych zmian jest podniesienie kwoty wolnej od podatku. Drugą szeroko komentowaną zmianą są emerytury bez podatku, które będą dotyczyć emerytów otrzymujących najniższe świadczenia. Kto za to zapłaci? Czy Nowy Ład Morawieckiego negatywnie wpłynie na kondycję budżetu państwa? Poznaj wszystkie najważniejsze punkty Nowego Ładu.

 

Nowy Ład – co to? Ogłoszenie zmian już niedługo

Już od jakiegoś czasu politycy partii rządzącej zapowiadają wprowadzenie ważnych zmian gospodarczych. Nowy Ład ma wpłynąć na najważniejsze aspekty naszego życia. Jednym ze sztandarowych pomysłów jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 złotych. Każdy, kto zadał sobie kiedyś pytanie, do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku, wie, że kwota zwalniająca z opłat w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Teoretycznie jakiś czas temu podniesiono kwotę wolną do 8000 złotych, jednak w praktyce z obniżki mogą skorzystać tylko nieliczni.

  • Jeśli pomysłodawcy projektu zastosują podobny mechanizm, to kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 złotych otrzymają tylko te osoby, które w ciągu roku podatkowego zarabiają mniej lub tyle samo. To by oznaczało, że szumnie zapowiadane zmiany – będą dotyczyć tylko pracowników o niższych zarobkach. 
  • Drugim najczęściej komentowanym pomysłem jest zwolnienie emerytur z podatku dla wszystkich, którzy otrzymują świadczenia nie wyższe niż 2500 złotych miesięcznie. Takie zmiany mogłyby wesprzeć najbardziej potrzebujących emerytów, jednak ekonomiści martwią się o wysokie koszty społeczne Nowego Ładu gospodarczego.
  • Trzeci szeroko komentowany scenariusz zakłada, że dotychczasowy pierwszy próg podatkowy zostanie podniesiony. Wyższe podatki podczas rozliczania PIT-u mieliby zapłacić obywatele, którzy zarobili w ciągu roku więcej niż 120 tysięcy złotych. To znaczna podwyżka w porównaniu z górną granicą pierwszego progu podatkowego, wynoszącą obecnie 85 528 złotych.  

Nowy Ład – gwarancje bankowe na zakup mieszkania

Pomysłodawcy Nowego Ładu mocno skupili się na kwestii zakupu mieszkań i budowy domów. Prezes PiS zapowiedział, że młodym ludziom łatwiej będzie o kredyt hipoteczny. Państwo ma spłacać część kredytów osób posiadających dzieci (np. 20 tys. przy drugim dziecku) i ułatwi uzyskiwanie gwarancji bankowych do kwoty 100 tysięcy złotych. W Nowym Ładzie ważnych zmian doczeka się także budownictwo jednorodzinne. Domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, będzie można budować bez pozwolenia, a jedynym biurokratycznym wymogiem ma być zgłoszenie zawiadomienia.

Nowy Ład – kolejne podwyżki dla samozatrudnionych

Jeżeli propozycje partii rządzącej wejdą w życie, większość samozatrudnionych będzie musiała liczyć się ze stratami finansowymi. Podniesienie drugiego progu podatkowego, zmiany w kwocie wolnej od podatku i brak możliwości odliczania części składki zdrowotnej, to najważniejsze zmiany, które wpłyną na ich zarobki. Zgodnie z wyliczeniami firmy doradczej Grant Thornton na Nowym Ładzie zyskają tylko Ci przedsiębiorcy, których miesięczne wpływy brutto nie przekraczają 6000 złotych brutto. Im wyższe zarobki, tym więcej trzeba będzie oddawać państwu.

Nowy Ład – nawet 12 tysięcy złotych na dzieci

W Nowym Ładzie nie zabrakło dodatkowych świadczeń dla świeżo upieczonych rodziców. Program rozszerza instrumenty rodzinnego wsparcia, wprowadzając rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowy instrument ma przyznawać do 12 000 złotych na dzieci między 12. a 36. miesiącem życia. Środki mają być przeznaczone na dowolne wydatki, a rodzice będą mogli wybrać między pobieraniem 1000 złotych miesięcznie przez rok, lub 500 złotych przez dwa lata. Warto dodać, że środki będzie można otrzymać na opiekę nad drugim i następnym dzieckiem.

Rozliczanie się z małżonkiem w Nowym Polskim Ładzie

Program ma wprowadzić zmiany w rozliczaniu PIT wspólnie z małżonkiem. W obecnym kształcie przepisów świeżo upieczone małżeństwo musi odczekać przynajmniej rok, zanim zacznie rozliczać się wspólnie. Marszałek Elżbieta Witek, podczas konferencji prezentującej Nowy Polski Ład przekazała, że już niedługo roczne oczekiwanie zostanie usunięte. Małżeństwa będą mogły rozliczać się wspólnie w tym samym roku, w którym zostały zawarte.

Nowy Ład – pokrycie wkładu własnego i nowe inwestycje mieszkaniowe

Różnego rodzaju dofinansowania budowy domów i kupna mieszkań, to jeden ze sztandarowych elementów Nowego Ładu. Jarosław Kaczyński, podczas swojego wystąpienia przekazał, że rząd dostrzega problemy młodych ludzi, którzy nie są w stanie pokryć wkładu własnego i muszą rezygnować z zaciągania kredytów hipotecznych. Rząd zapowiada niwelowanie wkładu własnego przez system gwarancji bankowych do 100 tysięcy złotych, jednak to nie wszystko. Pomysłodawcy projektu przekazali, że państwo będzie dopłacać do kredytów hipotecznych rodzin z dziećmi, a kwota będzie zależna od liczby osób składających się na rodzinę.

A dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. kredytu przez państwo, trzecie to 60 tysięcy, a kolejne do szóstego po 20 tys. Razem do 160 tys. zł – Jarosław Kaczyński podczas konferencji.

Ostatecznie, Nowy Polski Ład ma wprowadzić tzw. bony mieszkaniowe (także uzależnione od liczby dzieci). Podczas wystąpienia Jarosława Gowina, mogliśmy poznać ogólny zarys funkcjonowania nowego programu, który już niedługo ma zostać poddany konsultacjom społecznym. Bony mieszkaniowe będą przyznawane bez względu na wiek, dochody, czy metraż. Jedynym kryterium w tym przypadku ma być liczba dzieci. Im większa rodzina, tym wyższy bon mieszkaniowy zostanie przyznany jej członkom. Jarosław Gowin przedstawił przykład, który ukazał rodzinę z trójką dzieci. Taka rodzina miałaby otrzymać 100 tysięcy złotych bezzwrotnego wsparcia na kupno mieszkania lub budowę domu.

Nowy Polski Ład ma zmienić polskie wsie

Projektanci Nowego Polskiego Ładu zwrócili się także w stronę rolników i mieszkańców małych miasteczek. Program ma unowocześnić rolnictwo, wprowadzając nowe narzędzia wspomagające cyfryzację. Partia rządząca wraz z koalicjantami zapowiada, że zmienione zostaną normy regulujące pracę w rolnictwie, a handel detaliczny ma zostać uwolniony. Oprócz tego zapowiedziano program wsparcia miejscowości popegeerowskich i rozwój obiektów sportowych. Na terenie polskich wsi i miasteczek ma powstać około 4000 świetlic, 300 boisk i baseny.

Zmiany w służbie zdrowia w Nowym Ładzie

Jednym z najczęściej komentowanych elementów Nowego Ładu, są zmiany w służbie zdrowia i usunięcie możliwości odliczenia składki zdrowotnej dla pracowników. Pomysłodawcy przekazali, że mają zamiar podnieść wydatki na służbę zdrowia do 7% PKB do 2027 roku. W programie zawarto też plany podwyżek dla „kadr medycznych” i zwiększenie liczby lekarzy specjalistów. W Nowym Ładzie ma zostać uruchomiony fundusz wsparcia ofiar pomyłek lekarskich, a także usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej.

Według wielu obserwatorów realne podatki do zapłaty zostaną podniesione za sprawą zmian w opłacaniu składki zdrowotnej. Obecnie wynosi ona 9% i w tej kwestii nic się nie zmieni. W praktyce możemy odliczyć 7,75% tej składki, obniżając swój podatek należny, który trzeba zapłacić urzędom skarbowym. Po wprowadzeniu zmian ani przedsiębiorcy, ani pracownicy – nie będą mogli pomniejszyć podatku do zapłaty o 7,75%. Każdego ma obowiązywać liniowa stawka wynosząca 9%. Taki zabieg to według ekonomistów realna podwyżka podatków z 17% do niemal 25%. Osoby zarabiające powyżej 120 tysięcy złotych mają odczuć podwyżkę z 32% do niemal 40%.

Nowy Ład gospodarczy – kto za to zapłaci?

W tym przypadku warto zastanowić się nad kwestią sposobu podniesienia kwoty wolnej do 30 000 złotych. Gdyby faktycznie wszyscy (bez względu na poziom zarobków) otrzymali tak znaczną ulgę podatkową – budżet państwa mógłby tracić nawet 70-100 miliardów złotych rocznie. Trudno wyobrazić sobie taką sytuację. Potwierdzili to sami pomysłodawcy, którzy przekazali, że budżet państwa nie jest aż tak elastyczny. Ktoś musi stracić, aby ktoś mógł zyskać. Wygląda na to, że „ktosiem” finansującym zmiany gospodarcze będą osoby samozatrudnione i lepiej zarabiający pracownicy.  

Według wstępnych obliczeń całkowity koszt Polskiego Ładu do 2030 roku miałby wynieść około 660 miliardów złotych. 

Nowy Ład – 10 głównych haseł partii rządzącej

Mateusz Morawiecki wraz z Jarosławem Kaczyńskim zdradzili kilka głównych haseł, wobec których partia rządząca planuje zmiany na przyszłość. Program Nowy Ład w Polsce ma obejmować następujące obszary:

  • plan na zdrowie;
  • uczciwa praca – godna płaca;
  • dekada rozwoju;
  • rodzina i dom w centrum życia;
  • Polska – nasza Ziemia;
  • przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek;
  • dobry klimat dla firm;
  • czysta energia – czyste powietrze;
  • CyberPoland 2025;
  • złota jesień życia.

– Jest to bardzo poważna propozycja dla społeczeństwa. Nasze dotychczasowe programy, to wszystko w jakimś sensie było rozwijaniem programu napisanego na jesieni 2008 r. Natomiast Nowy Polski Ład jest już nową jakością, i naprawdę warto go wprowadzić – podsumowuje Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Polską Agencją Prasową”.

Oceń artykuł
3/5 (4)