Reklama

Dodatek za pracę zdalną – projekt zmian w Kodeksie pracy

Jest plan wprowadzenia dodatku za pracę zdalną! Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy nie będą musieli z własnej kieszeni opłacać wysokich rachunków za prąd oraz innych niezbędnych dodatków usprawniających ich pracę w domu. Co miałoby się zmienić?

dodatek za pracę z domu

Praca zdalna to nie tylko wygodniejsza forma wykonywania obowiązków zawodowych – w przypadku, gdy charakter stanowiska nie wymaga codziennej obecności w biurze – ale także obowiązek opłacenia wyższych rachunków za zużyty prąd oraz samodzielnego zapewnienia sobie odpowiednich warunków do pracy. Wielu pracodawców, mimo luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, zdecydowało się przedłużyć pracę poza biurem lub wprowadzić system zmianowy. W związku z tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wstępne zmiany w Kodeksie pracy dotyczącej warunków świadczenia pracy poza biurem. Co miałoby się zmienić? Czy dojdzie dodatek za pracę zdalną?

Dla kogo dodatek za pracę zdalną?

W trakcie epidemii koronawirusa ponad milion Polaków musiało przejść na pracę zdalną. Niestety, nie każdy pracownik miał w swoim domu odpowiednie warunki i ostatecznie ponosił większe koszty wyposażenia mieszkania czy rachunków za prąd. Na tę chwilę wielu pracowników nie wróciło jeszcze do biur i taka forma pracy ma pozostać przynajmniej do końca bieżącego roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wystąpiło z propozycją i wstępnym planem wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy dotyczących pracy z domu.

– Kodeks pracy powinien być zmieniony, bo musi być przystosowany do zupełnie nowej rzeczywistości. Podstawowym wyzwaniem jest oczywiście uporządkowanie kwestii dot. pracy zdalnej – informuje w wywiadzie z Money.pl Stanisław Szwed, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas Forum Ekonomicznego.

Dodatek za pracę zdalną mieliby dostać wszyscy pracownicy, którzy – według resortu – uzgodnią ze swoim pracodawcą wysokość rekompensaty za wykorzystaną energię, ogrzewanie czy zużyty sprzęt.

Dodatek za pracę zdalną – dopłata do rachunków

Przed planem Ministerstwa pracodawcy we wspólnym apelu podpisanym przez Konfederację Lewiatan, BCC, Pracodawców RP i Polskie Forum HR zaproponowali, aby to ZUS samodzielnie wypłacał rekompensatę w kwocie 100 złotych za wykorzystany sprzęt lub zużyty prąd w domu. Kwota jednak przepadła. Obecnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało, aby warunki wypłacania zwrotów kosztów były ustalane między pracownikiem a pracodawcą.

Dodatek za pracę zdalną na sprzęt

Zmiany w Kodeksie pracy miałyby też wprowadzić obowiązek rekompensaty dla pracownika za zużyty sprzęt podczas jego pracy zdalnej. Nie wiadomo, kiedy dokładnie dobiegną końca prace legislacyjne nad projektem zmian w Kodeksie pracy w zakresie pracy zdalnej. – Obecne rozwiązania w tym zakresie obowiązują nadal i będą obowiązywały do upływu 3 miesięcy od dnia odwołania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 – poinformowała Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Na tę chwilę nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na dalsze informacje od rządu.

Szukasz zatrudnienia? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
5/5 (2)