Reklama

Zwrot podatku w dwóch przelewach! Czy to pomyłka urzędu?

Część podatników już rozliczyła swoje PIT-y. Co więcej, wiele osób otrzymało już zwrot podatku. Zdarza się jednak, że pieniądze przyszły w dwóch przelewach. Czy to oznacza, ze urząd skarbowy się pomylił? Czy jest to błąd podatnika?

Zwrot podatku 2022

Początek roku to czas rozliczeń podatkowych za 2022 rok. Mimo że do końca okresu rozliczeniowego jeszcze trochę czasu zostało, część podatników zdecydowała się już rozliczyć PIT. Jak się okazuje strategia ta przynosi same korzyści – nie tylko mamy już problem z głowy, ale także niektórzy uzyskali już zwrot nadpłaty za podatek dochodowy. Jednak w tym roku wiele osób otrzymało dwa przelewy. Dlaczego? Wpływ na konto dwóch zwrotów podatku, sprawił, ze wielu podatników zdecydowało się zwrócić dodatkowo pieniądze do urzędu. Osoby, które od lat pracują u jednego pracodawcy i rozliczają się w ten sam sposób, otrzymały regularny zwrot nadpłaty za podatek dochodowy oraz dodatkowy przelew ze zmienioną kwotą, trudną do zidentyfikowania. Czy to błąd urzędu?

Jak możemy przeczytać na portalu PIT.pl, nie jest to związane z pomyłką, a wynika ze zmian podatkowych i nowelizacji wprowadzonych w 2022 roku:

(…) za sprawą nowelizacji ustawy o tzw. Polskim Ładzie dokonano likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej, która straszyła swoim skomplikowanym mechanizmem wyliczania samych podatników, jak i działy kadrowe. Rekompensatą za zmiany była wprowadzona od 1 lipca obniżona – 12% stawka podatku PIT. Nie wszyscy podatnicy skorzystali jednak na wspomnianej likwidacji. Część z nich pomimo zmian zapłaciła wyższy podatek PIT.

Jeśli w urzędzie skarbowym urzędnicy wyliczyli, że podatnik rozliczył się według starych przepisów, samodzielnie naliczą mu przysługujące wyrównanie z tytułu ulgi dla klasy średniej.

Kiedy trzeba zwrócić pieniądze?

Wiele osób zastanawia się, czy zwrócić pieniądze otrzymane od urzędu skarbowego. w przypadku przelewów z tytułu ulgi dla kasy średniej nie należy zwracać środków, jednak jeśli pojawią się wątpliwości lepiej skontaktować się z właściwym dla miejsca zamieszkania urzędem skarbowym. Warto jednak pamiętać, że istnieją również pieniądze, o które może niedługo upomnieć się fiskus. Chodzi o nienależne ulgi np.ulga prorodzinna, która nie powinna być naliczana w przypadku zbyt dużych dochodów.

Czy wypłacenie takich nienależnych ulg to błąd urzędników? Nie, ponieważ za poprawność rozliczenia odpowiada podatnik. Dlatego też w przypadku błędnego naliczenia sobie ulg podatkowych, nadpłata podatku będzie podlegała zwrotowi – w niektórych przypadkach nawet z odsetkami.

Oceń artykuł
0/5 (0)