Reklama

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości! Kto nie musi już płacić podatku?

 31 sierpnia wchodzą zmiany dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości. Do tej pory wynosił on 2%, co w przypadku zakupu domu lub większego mieszkania jest bardzo dużą kwotą – szczególnie przy dzisiejszych cenach występujących na rynku nieruchomości. Czego dokładnie dotyczą zmiany? Kto załapie się na korzystne rozliczenie?

Zmiany w podatku PCC - nowe mieszkania w mieście

Końcówka sierpnia i początek września to już standardowo czas, w którym możemy spodziewać się dobrych zmian w wielu sektorach ustawowych. Choć w tym wypadku zmiany te są znaczące dla wielu osób, bowiem dotyczą między innymi zwiększonej ochrony przed zwolnieniem, zmian w świadczeniach emerytalnych, czy w podatkach, w tym także w podatku VAT i PCC. To właśnie zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych napawają optymizmem wiele gospodarstw domowych, ponieważ na fali nowych przepisów część osób będzie zwolniona z opłacania podatku od zakupu nieruchomości. Do tej pory podatek ten wynosił 2%, co w przypadku dużego zakupu było sporym obciążeniem dla budżetu. Przyjmując, że mieszkanie zostało kupione za 500 tysięcy złotych, to kwota podatku to 10 tysięcy, co w przypadku osób korzystających z kredytów wiązało się z dodatkowym obciążeniem finansowym.

Nowelizacje ustawy przytacza serwis Money.pl informując, że:

Zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Jak teraz będzie wyglądał podatek PCC?

Jednak zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy tylko osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom, a nie inwestorów, którzy zakupują kolejną już nieruchomość. W założeniu ma to być ulga dla młodych rodzin, aby mogły pozwolić sobie na zakup pierwszego własnego loku. Dzięki temu w kieszeni podatników może zostać nawet od 10 do 20 tysięcy, ponieważ podatek PCC naliczany jest od wartości nieruchomości. Jak podaje Businnesinsider.pl:

Podatku nie zapłaci kupujący, który jest osobą fizyczną lub osoby fizyczne (w przypadku gdy kupujących jest więcej), którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Z informacji przedstawionych przez portal wynika także, że zwolnienie będą stosowali notariusze:

Są oni bowiem płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc odpowiadają za pobranie podatku (jeśli występuje) i wpłacenie go do urzędu skarbowego. Notariusze będą więc również sprawdzać, czy zwolnienie z PCC podatnikowi (nabywcy nieruchomości) przysługuje.

Co ciekawe, zmiany w ustawie określają także podwyżkę PCC dla inwestorów. Od 1 stycznia 2024 roku osoby, które zakupują mieszkania w celach inwestycyjnych będą bowiem musiały uiścić aż 6% podatku PCC od wartości nieruchomości.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)