Nowelizacja Kodeksu pracy zawiera przepis wpływający na dorabianie u więcej niż jednego pracodawcy. Już teraz pracownicy mają takie prawo, jednak nadchodzące zmiany jasno przedstawiają kwestie podwójnego zatrudnienia.
Dwóch pracodawców – przepisy Kodeksu pracy
Pracownicy już teraz mają prawo do zatrudnienia u dwóch pracodawców, co umożliwia im Konstytucja, jak i dotychczas obowiązujące przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do wolności wyboru zawodu, czy miejsca pracy. Na mocy art. 10 Kp § 1. natomiast:
Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.
Nowy przepis w Kodeksie pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy dodatkowo wzmacnia to przesłanie poprzez dodanie art. 26(1):
§ 1. Pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się: 1) w przypadku określonym w art. 1011 § 1; 2) jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej.
Pracownik może nawiązać współpracę na podstawie różnych umów. Może jednocześnie pracować u dwóch pracodawców w ramach umowy o prace, jak i B2B. Przytaczany przepis nie odnosi się jednak do zasad związanych z zakazem konkurencji.
Nowelizacja Kodeku pracy wejdzie w życie już 7 kwietnia 2023 roku. Oprócz omawianej kwestii zmiany w Kodeksie pracy obejmują również przepisy w sprawie pracy zdalnej, nowy wzór świadectwa pracy, czy kwestie urlopu rodzicielskiego.
Źródło: Bezprawnik.pl