Reklama

Dofinansowanie dla samozatrudnionych bez względu na PKD – nawet 7500 zł!

Wciąż można składać wniosek o dofinansowanie dla samozatrudnionych. Maksymalną kwotą wsparcia jest ponad 7500 złotych. To dobre rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie mogą ubiegać się o inne świadczenia. Jakie kryteria trzeba spełnić? Ile masz czasu na złożenie wniosku?

dofinansowanie dla samozatrudnionych z PUP

Dofinansowanie dla samozatrudnionych zostało wprowadzone wraz z pierwszą odsłoną tarczy antykryzysowej. Może być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, których kody PKD nie kwalifikują się do przyznania np. bezzwrotnej pożyczki dla samozatrudnionych lub świadczenia postojowego. Dlaczego? W tym przypadku kod PKD nie jest podstawą uznania prawa do dofinansowania przedsiębiorcy. Całkowita kwota, jaką można dostać, to nawet 7500 tysiąca w okresie trzech miesięcy. Do kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie dla samozatrudnionych? Jakie stawki obowiązują? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź!

Dofinansowanie dla samozatrudnionych – kiedy można się ubiegać?

O dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych można się ubiegać bez względu na kod PKD. Niestety trzeba spełnić inne warunki, które znajdziemy w przepisach pierwszej tarczy antykryzysowej. Przede wszystkim samozatrudniony musi prowadzić aktywną działalność gospodarczą i na dzień 31 grudnia 2019 nie mieć żadnego zadłużenia w ZUS-ie. Co jeszcze?

  • Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przysługuje wtedy, gdy przedsiębiorca nie zatrudnia żadnego pracownika;
  • przedsiębiorca musi wykazać, że w stosunku do analogicznych miesięcy z poprzedniego roku – doszło do spadku obrotów o co najmniej 30%;
  • osoba samozatrudniona jest zobowiązana do prowadzenia działalności przez cały okres przyznanego wsparcia.

Dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych – jakie stawki?

Zaakceptowany wniosek o dofinansowanie samozatrudnionych uprawnia do otrzymywania wsparcia przez maksymalnie trzy miesiące. Warto wspomnieć, że samozatrudniony może wybrać, w jaki sposób pieniądze będą mu wypłacane. Istnieje możliwość jednorazowego zawnioskowania o wsparcie na trzy miesiące lub składania osobnych wniosków co miesiąc (maksymalnie 3 razy). Jakie dofinansowanie dla samozatrudnionych można otrzymać? Wysokość wsparcia zależy od spadku obrotów. Jeżeli obroty przedsiębiorcy spadły o więcej niż:

  • 30% – dostanie połowę minimalnego wynagrodzenia brutto;
  • 50% – przysługuje mu 70% najniższej krajowej brutto;
  • 80% – otrzyma 90% minimalnego wynagrodzenia.

Warto wspomnieć, że mówimy tu o miesięcznej kwocie dofinansowania dla samozatrudnionych. W 2021 roku najniższa krajowa wynosi 2800 złotych brutto, dlatego przedsiębiorca, którego obroty spadły o np. 85% – może dostać 3 dotacje w wysokości 2520 złotych każda. To daje 7560 złotych brutto na pokrycie części wydatków. 

Wniosek o dofinansowanie dla samozatrudnionych – do kiedy?

Mimo że przepisy zostały wprowadzone już na początku pandemii, wciąż można składać wniosek o dofinansowanie dla samozatrudnionych. Przyjmowanie dokumentów przedłużono do 10 czerwca 2021 roku, a same dotacje będą prowadzone do 30 czerwca 2021 roku. Wnioski można składać elektronicznie (na stronie www.praca.gov.pl) lub do powiatowego urzędu pracy zgodnego z miejscem prowadzenia działalności.

Szukasz pracy? Praca w Szczecinie czeka, aż ją odkryjesz!

Tarcza antykryzysowa – dofinansowanie dla samozatrudnionych nie dla wszystkich

Kto nie może ubiegać się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych? Przede wszystkim osoby, które nie spełniają warunków wymienionych na początku artykułu. Dodatkowo częściowe dofinansowanie kosztów nie zostanie przyznane przedsiębiorcy, którego te same koszty zostały już wsparte w ramach innego programu państwowego. To znaczy, że jeśli samozatrudniony skorzystał już z np. bezzwrotnej pożyczki 5000 zł w celu pokrycia niektórych wydatków lub świadczenia postojowego – nie przysługuje mu dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy. Osoba, która skorzystała już z programów wsparcia, może wnioskować o dofinansowanie z PUP tylko wtedy, gdy środki zostaną przeznaczone na zupełnie inny cel.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)