Reklama

Od 25 października można składać wnioski o dofinansowanie na ograniczenie zrzutów azotanów do wód – nawet do 150 tys. na jedno gospodarstwo rolne!

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że zgodnie z opracowanym wcześniej programem, który wszedł w życie już w lutym tego roku – „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” – będzie można niedługo składać wnioski o dofinansowanie „czystej wody”, czyli zaplecza koniecznego do ograniczenia zrzutów azotanów do wód.

Krowa w gospodarstwie

Choć program wszedł w życie już w lutym 2023, to aktualne wnioski można składać od 25 października 2023. Głównym założeniem programu jest walka z zanieczyszczeniami wód i stworzenie przestrzeni dla polskich rolników, dzięki której będą mogli w sposób ekologiczny i ekonomiczny zadbać o lepsze warunki przechowywania i utylizacji azotanów. Chodzi tutaj w szczególności o gospodarstwa rolne zajmujące się hodowlą zwierząt. Jak możemy przeczytać na stronie Gov.pl na zakładce Ministerstwa Infrastruktury:

Program zobowiązuje podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) inwentarza do dostosowania powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Termin na dostosowanie gospodarstw upływa 31 grudnia 2024 r. Aby wesprzeć rolników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło mechanizm pomocowy, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji dotyczących programu.

Termin składania wniosków to okres od 25 października do 24 listopada 2023 i dotyczy on działań w obrębie inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″. Wysokość dofinansowania to standardowo 50%, natomiast w przypadku młodego rolnika jest to 60%. Maksymalne dofinansowanie może wynieść aż 150 tysięcy złotych.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Zgodnie z wytycznymi dofinansowanie można uzyskać między inny mi na koszty budowy, przebudowy lub zakupu:

  • zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,
  • płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych,
  • zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek,
  • zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych,
  • instalacji technicznej lub wyposażenia zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury:

Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. Pod uwagę będzie brana m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, udział kosztów inwestycji objętych operacją, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie, oraz to czy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy, nie wystąpił o pomoc w ramach typu operacji „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” lub „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN”.

Oceń artykuł
1/5 (1)