Reklama

Niemcy testują bezwarunkowy dochód podstawowy – 1200 euro bez względu na zarobki?

Aż 1200 euro miesięcznie dla wszystkich w Niemczech? Zachodni sąsiedzi testują bezwarunkowy dochód podstawowy dla każdego obywatela. Ile osób bierze udział w eksperymencie społecznym? Czy podstawowy dochód dla wszystkich to przyszłość? 

osoba przeliczająca bezwarunkowy dochód gwarantowany w Niemczech

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Niemczech to eksperyment, który trwa już od jakiegoś czasu. Osoby, które zostały wytypowane do wzięcia udziału w projekcie, otrzymują 1200 euro miesięcznie bez względu na poziom zarobków i status społeczny. Sam eksperyment ma potrwać 3 lata i pochłonąć ponad 5 milionów euro. W jakim celu rozpoczęto projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego w Niemczech? Co na to inne kraje?

Potrzebujesz nowej pracy? Sprawdź oferty pracy w Lublinie na GoWork.pl

Aż 1200 euro miesięcznie w Niemczech – bez względu na zarobki

Taki sam dochód podstawowy w Niemczech dla wszystkich, to kolejna próba oceny wpływu dodatkowych środków finansowych na jakość życia obywateli. Niemcy nie są pierwszym krajem zainteresowanym bezwarunkowym dochodem gwarantowanym. Do wzięcia udziału w projekcie zgłosiło się ponad 2 miliony osób. Do samego eksperymentu dopuszczono zaledwie 122 obywateli, którzy otrzymują 1200 euro miesięcznie.

Jedynym warunkiem jest cykliczne wypełnianie specjalnych formularzy, które mają pomóc w ocenie zmian, jakie zaszły w życiu “królików doświadczalnych”. Co na to inne kraje? Gdzie obywatele najbardziej przychylnie patrzą na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego?

Niemcy testują bezwarunkowy dochód podstawowy – co na to inne kraje?

Projekt dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego w Niemczech to tylko kolejna odsłona tematu poruszanego na forum już od wielu lat. Portal finanse.rankomat.pl powołał się na ciekawą statystykę, która powstała w wyniku badań przeprowadzonych przez Europejski Sondaż Społeczny w 2017 roku.

Zgodnie z sondażem największymi orędownikami wprowadzenia gwarantowanego dochodu są mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Poparcie dla takiego dochodu potwierdziło aż 73,2% ankietowanych w Rosji. Na dalszych miejscach znalazły się: Słowenia (65%), Polska (58,5%) i Czechy (52,2%). 

Wśród największych przeciwników takiego dochodu znalazły się z kolei kraje takie jak: Norwegia (66%), Szwecja 62,4%, a także Islandia (54%).

Oceń artykuł
3/5 (2)