Reklama

Niemcy szukają kucharzy. Ile można zarobić?

W Niemczech potrzeba 17 tys. kucharzy. Podobnie jak Polska kraj ten zmaga się z przebranżowieniem personelu. Powodem deficytu pracowników mają być także niskie zarobki. Ile Niemcy oferują za pracę w kuchni? Czy pracownicy z Polski mogą na tym skorzystać?

Niemcy szukają kucharzy - napis na drzwiach "zamknięte"

Po tym, jak restauracje w wielu krajach znów otworzyły się dla klientów, ich właściciele zmagają się z poważnym problemem – brakiem pracowników. Także w Niemczech potrzeba kucharzy i ogólnych pracowników gastronomii. Dlaczego praca jako kucharz w Niemczech nie przyciąga kandydatów? Kłopot jest nie tylko efektem pandemii, lecz także niskich wynagrodzeń.

W Niemczech potrzeba 17 tys. kucharzy. Co mówią restauratorzy?

Informacyjny portal turystyczny (DIP) na dowód złej sytuacji niemieckiej gastronomii przytacza słowa znanych restauratorów. Wśród nich znalazł się Marcus Gessler. Mężczyzna ubolewa, że nie może wrócić do pracy, ponieważ brakuje pracowników. Obecnie w restauracji poszukuje szefa kuchni i pomocnika kuchennego. Bez nich restauracja nie może prosperować, dlatego bywa zamknięta. Gessler tłumaczy, że próbował szukać pracowników za pomocą ogłoszeń, znajomych, a także w urzędzie pracy – bezskutecznie.

Dlaczego Niemcy szukają kucharzy?

Podobnie jak w Polsce w czasie lockdownu w Niemczech część pracowników gastronomii straciło zatrudnienie. Wielu z nich postanowiło się przebranżowić i obecnie wykonują swoje obowiązki w innych, niezwiązanych z gastronomią firmach. Kolejnym problemem są niskie zarobki w gastronomii. Ludzie związani z branżą wolą pracować w ośrodkach turystycznych w Szwajcarii, czy Austrii gdzie mają szansę zarobić więcej. Obecnie w Niemczech potrzeba szefów kuchni i pomocników kuchennych i w sumie w niemieckiej gastronomii brakuje 46 tys. pracowników, z czego 17 tys. kucharzy.

W Niemczech potrzeba pracowników gastronomii. Ile płacą?

Szef kuchni w Niemczech może zarobić 2249 euro brutto, natomiast starszy szef kuchni (kucharz) 3476 euro brutto. Dla porównania znacznie więcej zarabiają stolarze, budowniczy czy malarze. Niektórzy niemal dwukrotnie więcej niż szef kuchni. Praca w gastronomii w Niemczech nie jest zatem dobrze płatnym zawodem. Natomiast sprawa zupełnie inaczej wygląda z perspektywy polskich pracowników. Ostateczna kwota niemieckiej pensji jest uzależniona od takich czynników, jak podatek kościelny czy przynależność do grupy podatkowej. Jednak zarobki niemieckiego kucharza w przeliczeniu na polską pensję wahają się w granicach 6-7 tys. zł na rękę.


Poszukujesz zatrudnienia w Trójmieście? Jeśli tak, to zakładka praca: Gdynia jest dla Ciebie


Kai Schultz, właściciel restauracji w Kolonii obawia się, że niemieccy pracownicy gastronomii po pandemii już nie wrócą do swoich zawodów. Twierdzi, że ta praca stała się zbyt zawodna oraz nie gwarantuje stabilnego i bezpiecznego zatrudnienia.

Oceń artykuł
1/5 (1)