Reklama

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi pojawiające się najczęściej

Pytania na rozmowie o pracę czasem potrafią wzbudzić niepokój. Jednak, zamiast stresować się „na zapas”, lepiej zawczasu poćwiczyć najbardziej typowe pytania i odpowiedzi. To, czy osiągniesz sukces, w dużej mierze zależy od Twojego przygotowania. Poznaj najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - rozmowa dwóch osób

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi kluczem do sukcesu

Rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym pracodawcą to zwieńczenie starań i oznaka akceptacji Twojego CV. Teraz wszystko zależy od pierwszego wrażenia zrobionego na rekruterze i dobrym przygotowaniu do spotkania. Podstawowym błędem popełnianym przez wiele osób jest brak przygotowania i pójście na żywioł. Tymczasem zdobycie informacji o rekrutującej firmie, przygotowanie swoich mocnych stron i znajomość odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dają ogromną przewagę nad resztą “spontanicznych” kandydatów. Na pewno zastanawiasz się, jak poznać pytania i odpowiedzi padające na rozmowie kwalifikacyjnej, która jeszcze się nie odbyła.

Oczywiście poznanie pytań z przyszłości nie jest możliwe, jednak warto zdawać sobie sprawę z ilości rozmów przeprowadzanych przez rekruterów. Firmy oferujące dobre zarobki i ciekawe stanowiska są zalewane morzem CV i listów motywacyjnych.

Jakie pytania padają na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ciężko sobie wyobrazić układanie całkiem unikatowych pytań dla tylu osób, prawda? Dlatego wiele pytań powiela się niezależnie od pracodawcy. Oczywiście nie można z całą pewnością stwierdzić, że rekruter nie zaskoczy Cię w jakiś sposób, jednak poznając przykłady odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – przygotujesz się na wiele sytuacji związanych z rozmową o pracę.


Zobacz także jak napisać list motywacyjny


Rozmowa kwalifikacyjna: pytania online 

W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z udogodnień oferowanych przez internet. Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych wkracza na nowy poziom za sprawą rozbudowanych narzędzi do wideokonferencji. O co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej online? Mogłoby się wydawać, że rozmowa o pracę online wymaga mniej od kandydata – przecież może zostać we własnym domu i nie spotyka się z rekruterem na jego terytorium. Nic bardziej mylnego!

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej online wyglądają tak samo, dlatego warto się przygotować tak jak do spotkania twarzą w twarz. To idealny moment i wielka szansa na pokazanie się z jak najlepszej strony, gdy Twoich możliwości nie ogranicza wszechogarniający stres.

Schludny ubiór, stawienie się kilka minut przed czasem i przygotowanie do zadawanych pytań – dalej obowiązują.

Sprawdź też: Rozmowa rekrutacyjna przez Skype – jak się do niej przygotować?

Przykładowe pytania i gotowe odpowiedzi na rozmowie o pracę – dlaczego są tak ważne?

Wbrew pozorom głównym zadaniem rozmowy rekrutacyjnej nie jest przedstawienie swojego doświadczenia. Większość suchych faktów będących podstawą do przeprowadzenia wstępnej selekcji zawierasz w swoim curriculum vitae. Zaproszenie na rozmowę o pracę wyraża chęć poznania Cię jako człowieka i sprawdzenia, czy Twoja osobowość i cechy charakteru będą pasowały do oferowanej posady i zespołu współpracowników. Rekruterowi pomóc w tym mają przygotowane pytania na rozmowę o pracę.

Zadając konkretne pytania, rekruter chce ocenić nie tylko poprawność odpowiedzi. Równie ważne jest zrozumienie – czego tak naprawdę chce się dowiedzieć, sposób wypowiedzi, przygotowanie na rozmowę o pracę, a także poczucie humoru i inwencja twórcza. 

Rozmowa kwalifikacyjna – przykłady odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

chmurka dialogowa - pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Na wstępie warto zaznaczyć – nie da się przygotować na każde pytanie, które może paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Wiele zależy od stanowiska, na które kandydujesz, osoby rekrutującej i Twoich kompetencji zawodowych wpisanych w CV. O co pytają na rozmowie o pracę? Istnieje pewien kanon wskazujący najczęstsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pytań typowych, które padają tak często, że najprawdopodobniej spotkasz się z nimi na wielu rozmowach o pracę. Rozmowa rekrutacyjna to pytania głównie sprawdzające Twoją osobowość.

Co wiesz o naszej firmie?

To jedno z pytań, które bardzo często padają na samym początku rozmowy o pracę. Dlatego pozyskanie informacji i potencjalnym pracodawcy, działaniach firmy i branży, w której funkcjonuje stanowi obowiązkowy element przygotowania do każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Wcześniejsze przygotowanie świadczy o Twoim profesjonalnym podejściu do tematu, zaangażowaniu i umiejętności zdobywania informacji.

Odpowiedź na pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej powinna być treściwa i pokazać, że informacje na temat firmy zdobyłeś / zdobyłaś z różnych źródeł. Poszukiwanie danych w wielu miejscach świadczy o tym, że Ci zależy i równie dobrze poradzisz sobie ze zdobywaniem informacji podczas wykonywanej pracy.

Pytanie na rozmowie o pracę: jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Czasem pojawiają się także tzw. podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego tak często można usłyszeć pytanie o mocne i słabe strony. To niemal obowiązkowy punkt dla wielu osób rekrutujących nowych pracowników. Dla większości kandydatów pokazanie swoich mocnych stron nie stanowi wielkiego wyzwania, jednak problemy zaczynają się przy ukazaniu własnych słabości. Bez wcześniejszego przygotowania odpowiedzi najprawdopodobniej staniesz się świadkiem niezręcznej ciszy, gorączkowo myśląc nad znalezieniem słabych stron, które nie dyskwalifikują Cię w oczach rozmówcy. Poparcie ich przykładami będzie jeszcze trudniejsze i może skończyć się kilkoma ogólnikami, które wcale nie odwzorują Twojej osoby. 


Praca w Warszawie jest do Twojej dyspozycji!


Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest bardzo ważne. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad słabościami, które mają związek z potencjalnym stanowiskiem i jednocześnie nie dyskwalifikują kandydata na pracownika. Lenistwa i braku zaangażowania nie da się tak łatwo zwalczyć. Może warto postawić na słabą organizację pracy, którą udało się poprawić po intensywnym szkoleniu pamięci i opracowaniu systemu “przypominajek”?

Jak wyobrażasz sobie swój pierwszy dzień w naszej firmie?

Tego rodzaju przykładowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej są typowe i mają określić, jakim będziesz członkiem zespołu i co wiesz o pracy w podobnych firmach. Warto wyrazić chęć poznania członków zespołu, odbycia małej wycieczki po biurze i zapoznania się z zasadami panującymi w firmie. Dodatkowym atutem jest wiedza o niezbędnym szkoleniu bhp, wprowadzeniu do stanowiska i dostarczeniu niezbędnych dokumentów.

Przykładowa odpowiedź na pytanie: jak radzisz sobie ze stresem?

To jedno z bardzo ważnych pytań, ponieważ wiele sytuacji w pracy będzie generowało stres i presję upływającego czasu. Pracownik, który zdaje sobie sprawę z jego obecności, ale potrafi nad nim panować, będzie świetnym nabytkiem dla każdego pracodawcy. 

Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej o stres powinno się traktować, jako pewnego rodzaju test na szczerość. Większość osób zajmujących się rekrutacją potrafi wyczuć samopoczucie kandydata i określić, czy radzi sobie ze stresem już na podstawie rozmowy o pracę. Jeżeli widać, że obecne spotkanie stresuje Cię do granic wytrzymałości, staraj się nie zapewniać o doskonałej odporności na stres. Lepiej powiedzieć, że faktycznie ma on na Ciebie duży wpływ, jednak każdego dnia starasz się go opanować.

Skąd pomysł na zmianę pracy?

Typowe pytania poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej niemal zawsze dotyczą poprzedniego pracodawcy. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w tym temacie badają jaka jest Twoja motywacja do pracy. Gotowe odpowiedzi kandydatów mogą pokazać ich lojalność wobec firmy i sugerować, czy będą w stanie zachować ją w stosunku do nowego pracodawcy. Najgorsza możliwa odpowiedź to skupianie się na wadach i złych decyzjach poprzedniego szefa. To świadczy o tym, że jesteś osobą konfliktową i niezbyt lojalnym pracownikiem.

Przeczytaj: Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej?

O co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim, o Twoje oczekiwania finansowe

Oczekiwania dotyczące wynagrodzenia to wciąż wstydliwy temat w oczach wielu kandydatów. Dobry specjalista powinien wiedzieć, na ile wycenić swoją pracę i znaleźć złoty środek między ambicją a przesadnie roszczeniowym podejściem. W tym przypadku warto poszukać porównywarek wynagrodzeń w internecie i dowiedzieć się, ile średnio zarabia pracownik na danym stanowisku. 

Drugim błędem negocjacyjnym jest podawanie tzw. “widełek” wynagrodzenia, którego górną barierą jest oczekiwana kwota. Jeżeli chcesz zarabiać 3500 złotych brutto, unikaj podawania zakresu 3000 – 3500 zł. Większość rekruterów zaproponuje Ci dolną granicę, ponieważ dajesz do zrozumienia, że ona też Ci odpowiada. 

Rozmowa o pracę i pytania o zainteresowania 

Z pozoru banalne pytanie o zainteresowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej może powiedzieć o Tobie więcej, niż mogłoby się wydawać. Dlatego przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć tego, co robisz w wolnym czasie. Rekruter chce sprawdzić, czy rozumiesz intencje osoby zadającej pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej i dostosujesz odpowiedź do sytuacji. Na rozmowie o pracę skup się na zainteresowaniach chociaż trochę związanych z nowym stanowiskiem. Możesz też pokazać, które z nich mogą Ci pomóc wykonywać nowe obowiązki.

Jak wyglądają pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko urzędnicze?

Pytania, jakie padają na rozmowie kwalifikacyjnej, są silnie uzależnione od rodzaju stanowiska. Kanon pytań najczęściej wiąże się ze stanowiskami korporacyjnymi, a jak wyglądają pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko urzędnicze? Przede wszystkim są to pytania dotyczące motywacji do pracy. Trzeba się przygotować na pytanie w stylu: Dlaczego chce Pan/Pani pracować na stanowisku urzędniczym? W przykładowej odpowiedzi warto wykazać swoją potrzebę do sprawowania funkcji w jednostkach państwowych motywowaną przesłankami patriotycznymi jak np. motywacja do usprawnienia systemu biurokracji w Polsce. Na stanowiskach urzędniczych bardzo ważna jest także wiedza, dlatego na pewno padną typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczące prawa np. znajomości ustaw związanych z konkretnym stanowiskiem. Jeśli wybrana oferty pracy wiąże się z obsługą interesantów w urzędzie, mogą także paść pytania o sposoby radzenia sobie ze stresem, czy podejście do ludzi, gdyż urzędy starają się powoli odchodzić od reputacji “niemiłej pani z okienka”.

Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: przykłady

Wiadomo, że poza pytaniami z kanonu, na każdej rozmowie rekrutacyjnej w zależności od stanowiska padną inne pytania. Zdarza się jednak, że niektóre z pytań mogą wydać się dziwne, a jeszcze inne wręcz niestosowne. Warto zatem przed rozmową dowiedzieć się, o co nie może pytać rekruter. Przykład dziwnego pytania to:

  • Czy wolałbyś walczyć z jedną kaczką wielkości konia czy ze stoma końmi wielkości kaczki?
  • Wyobraź sobie, że otwierasz zamrażarkę i znajdujesz w niej pingwina. Co robisz?
Te pytania, choć mogą wzbudzić lekki dysonans, nie są nielegalne. Za niewłaściwe należy uznać pytania o poglądy, wyznanie czy zdrowie. Dziwnych pytań lepiej nie brać dosłownie. Rekruterzy oczekują, że ich zaskoczysz odpowiedzią. Wykaż się kreatywnością!
Oceń artykuł
4/5 (8)