Reklama

Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się różne pytania, które między innymi dotyczą naszego poprzedniego zatrudnienia. Nie jest to łatwy temat, szczególnie gdy zostaliśmy stamtąd zwolnieni. Sprawdź, jak mówić o zwolnieniu z pracy, aby dobrze wypaść na spotkaniu. 

zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy – i co dalej?

Jeśli zostałeś zwolniony z pracy, świat się nie kończy. Musisz tylko podjąć odpowiednie kroki, aby szybko stanąć na nogi. Przed rozpoczęciem poszukiwań przeanalizuj powody, przez które zakończyłeś swoją poprzednią współpracę oraz wyciągnij z tego jak najwięcej wniosków, które pomogą ci uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.

Na zwolnienie z pracy może również składać się wiele czynników, które nie koniecznie dotyczą akurat ciebie i twojego zaangażowania w służbowe obowiązki. Może być to redukcja etatów związana z kryzysem gospodarczym, rezygnacja z planowanych wcześniej projektów lub reorganizacja firmy. Nie warto więc obwiniać się ani nakładać na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Złoty spadochron – jak zostać milionerem po wyrzuceniu z pracy? 

W jakim celu rekruter pyta o powód naszego zwolnienia z pracy?

Rozmowa kwalifikacyjna służy do weryfikacji potencjalnego kandydata, który miałby dołączyć do zespołu i dobrze wykonywać swoją pracę. Jeśli rekruter porusza kwestię twojego poprzedniego zwolnienia z pracy, zapewne chce dowiedzieć się, czy poradzisz sobie z nowymi obowiązkami, trudnymi sytuacjami czy konfliktami w firmie.

Rozmowa rekrutacyjna – o co nie może spytać cię rekruter? 

Jak mówić o zwolnieniu z pracy?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zadaje nam różne pytania. Dotyczą one poprzedniego zatrudnienia, naszego zawodowego doświadczenia, obowiązków, kwalifikacji czy wielu, wielu innych zagadnień. Na spotkaniu możemy również spodziewać się pytania o powód naszego zwolnienia z pracy. W tym miejscu zawsze miej na uwadze, aby nie używać nietaktownych zwrotów o poprzednim pracodawcy, ani nie obwiniać go za to, co się stało.

Pamiętaj, aby:

  • Zawsze być szczerym. Jednak nie musisz opowiadać o szczegółach, które tak naprawdę nie są takie ważne. Rekruterowi wystarczą tylko podstawowe informacje, które zaspokoją jego ciekawość dotyczącą twojej decyzji na poszukiwanie nowego zatrudnienia
  • Nie wypowiadaj się źle o poprzedniej firmie i pracodawcy. Nawet jeśli wszystko jest zgodne z prawdą. Inaczej nie zrobisz dobrego wrażenia na rekturerze
  • Wyjaśnij, jakie wnioski udało ci się stamtąd wynieść, czego się nauczyłeś i jak to doświadczenie wpłynęło na twoją karierę zawodową
  • Wyraź gotowość do nowej pracy, dalszego polepszania swoich kwalifikacji i umiejętności

Zwolnienia grupowe – sprawdź kiedy możesz dołączyć i jaką dostaniesz odprawę 

Zwolnienie z pracy a stres

Według skali stresu Holmesa i Rahe’a, zwolnienie z pracy zajmuje 8 miejsce (47%) najbardziej stresujących i wyniszczających nasze zdrowie psychiczne przypadków. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia, nie bój się o to poprosić. Porozmawiaj z bliską ci osobą lub zgłoś się do terapeuty. Skorzystaj również z kilku naszych porad, dzięki którym nauczyć się skutecznie relaksować:

Relaks – jak nauczyć się skutecznie odpoczywać? 

Stresujące sytuacje w pracy. Jak sobie z nimi poradzić? 

Oceń artykuł
5/5 (3)