Jak zmienić swoje życie zawodowe po trzydziestce?

Trzecia dekada życia to dla wielu osób moment refleksji i określania dotychczasowych osiągnięć. To właśnie wtedy powstaje pytanie, jak zmienić swoje życie zawodowe. Czy po trzydziestce jest na to za późno?

kolorowy napis na biurku czas na zmiany

Jak zmienić swoje życie zawodowe i od czego zacząć?

Jeszcze pokolenie temu magiczna trójka z przodu oznaczała konieczność osiągnięcia pewnego statusu społecznego. Bo przecież trzydziestka to nie czas na zmiany i szaleństwo, tylko pielęgnowanie tego, co już się osiągnęło, prawda? Obecne czasy podpowiadają, że nic bardziej mylnego. Generacja dzisiejszych trzydziestolatków żyje w epoce nieograniczonych możliwości, jakie daje nowoczesna technologia oraz otwarte granice. Jak zmienić swoje życie zawodowe? Warto zacząć od zastanowienia się nad tym, czy to w ogóle potrzebne.

Po pierwsze trzeba się zastanowić, czy bardziej odpowiednim działaniem będzie diametralna zmiana, czy może wystarczy coś ulepszyć? Dobrym sposobem na podjęcie decyzji jest stworzenie pewnego rodzaju bilansu wad i zalet obecnego zawodu. Dzięki temu dowiemy się, czy problem leży w źle wybranej ścieżce kariery, czy firmie, w której pracujemy. 

Zmiany zawodowe można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

  • zmiana stanowiska w firmie drogą awansu lub rekrutacji wewnętrznych
  • zmiana zarobków i warunków zatrudnienia
  • zewnętrzna forma zmiany związana z poszukiwaniem nowej firmy działającej w tej samej branży
  • totalna zmiana ścieżki zawodowej i nowy start

Warto wybierać rozsądnie i w zgodzie ze swoim sumieniem. Wiele osób po trzydziestce ma rodzinę, potomstwo i zobowiązania. Dlatego trzeba się zastanowić, który z rodzajów zmiany będzie najbardziej pasujący do sytuacji życiowej. Utrzymywanie rodziny i kompletne przemeblowanie swojego życia zawodowego może się wiązać z ogromnymi trudnościami, co jednak nie oznacza bycia niewolnikiem wcześniejszych wyborów. 

Zobacz też: Zmiana pracy to nie bułka z masłem – jak podjąć decyzję?

Jak zmienić swoje życie zawodowe bez zmiany firmy?

W przypadku, gdy bardzo dobrze czujemy się w konkretnej firmie i branży, ale czegoś nam brakuje, warto zastanowić się nad działaniami poprawiającymi jakość zatrudnienia na danym stanowisku. Na wstępie wypada zaplanować drogę do podwyżki i ocenić, czy istnieje możliwość poprawy warunków finansowych. W tym celu warto zapisać się na kurs online dający możliwość otrzymania certyfikatu i zapoznać się z obsługą programów przydatnych w codziennych obowiązkach. Kolejną opcją jest zapisanie się na kurs językowy, który pozwoli podbić swoje akcje na rynku pracy i sprawi, że staniesz się jeszcze bardziej wartościową częścią zespołu. 

Po rozpoczęciu tych działań można po prostu szczerze porozmawiać ze swoim przełożonym i podzielić się obawami związanymi z brakiem rozwoju. Rozmowa o podwyżce jest stresująca, dlatego wypada się do niej dobrze przygotować. Pracownik wnoszący o podwyżkę powinien czarno na białym przedstawić swoje osiągnięcia i pokazać, że rozwija swoje kompetencje, starając się wnieść jeszcze więcej do pracy zespołu. 

Jak zmienić swoje życie dzięki rekrutacji wewnętrznej?

Rekrutacja wewnętrzna to szansa na zmianę stanowiska w dobrze znanym środowisku. Pracodawcy decydują się na takie działania ze względu na wysokie koszty rekrutacji zewnętrznych, które mogą okazać się niewypałem. Wybór między osobami, które miały szansę pokazać swój profesjonalizm i kompetencje to bezpieczne podejście do angażowania nowych członków w innych zespołach.

Pracownik, któremu nie odpowiadają wykonywane obowiązki, może postarać się o zatrudnienie w tej samej firmie, lecz wykonując inne zadania. Wiek nie stanowi tutaj żadnej przeszkody. Pracodawca doskonale wie, że znajomość działania firmy i doświadczenie to coś, czego nie da mu osoba zatrudniona z zewnątrz.

Sprawdź: Rekrutacja wewnętrzna w firmie – jak przygotować się na rozmowę?

Jak zmienić swoje życie zawodowe i przejść do innej firmy?

Brak możliwości rozwoju, zbyt niskie zarobki i zła atmosfera w pracy potrafią złamać każdego pracownika. Nawet takiego, który lubi wybraną przez siebie branżę. W takich chwilach warto zastanowić się nad zmianą miejsca pracy.

Na rynku pracy od dłuższego czasu brakuje specjalistów. Doświadczony trzydziestolatek nie powinien się bać zmiany firmy i wziąć sprawy w swoje ręce. Konkurencja na rynku jest na tyle wysoka, że dobry specjalista na pewno znajdzie coś dla siebie. Jednak warto pamiętać, aby najpierw dogadać się z nowym pracodawcą, a dopiero potem złożyć wypowiedzenie. Większość firm poczeka na dobrego specjalistę, a pozostanie na lodzie mając na głowie zobowiązania rodzinne, na pewno nie należy do przyjemnych sytuacji.

Podczas zmiany pracodawcy warto pamiętać, aby nie palić za sobą mostów, szczególnie jeśli obracamy się w tej samej branży. Spotkanie swoich poprzednich współpracowników jest bardzo prawdopodobne, a bycie fair może się zwrócić w przyszłości.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę. Omówienie i wzór dokumentu

Jak zmienić swoje życie zawodowe zaczynając od zera?

Całkowite przemeblowanie swojego życia zawodowego to ryzykowne i trudne zadanie wymagające pomysłu na siebie. Jednak w obecnych czasach granice się zacierają, a wiek stanowi coraz mniejszą przeszkodę. 

Przed całkowitym przebranżowieniem trzeba szczerze i obiektywnie ocenić swoje możliwości. To bardzo ważne, ponieważ dopuszczenie do ponownego fiaska to zwykła strata czasu, który można przeznaczyć na zdobycie nowego doświadczenia zawodowego. Warto przemyśleć swoje dotychczasowe zadania i zastanowić się, czy któreś z nich sprawiało nam przyjemność. Może to, w czym jesteśmy dobrzy, da się wykorzystać w innej branży, która będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom?

Kolejnym sposobem na odnalezienie swojego miejsca na rynku pracy jest przeglądanie ogłoszeń o pracę. Brzmi to banalnie, ale warto podejść do tego trochę inaczej. Same ogłoszenia potrafią wskazać zawód marzeń. Jak? 

Po jakimś czasie czytania dużej ilości wpisów osób rekrutujących wyłania się pewna prawidłowość. Niektóre rekrutacje wywołują w nas automatyczną chęć złożenia papierów, ze względu na obowiązki, które wydają się nam pasować. Można zapisywać sobie branże ogłoszeń, które nas zainteresowały i sprawdzić najczęściej wybierane. W niektórych przypadkach przewaga jednego rodzaju zawodu jest tak duża, że czarno na białym widać, do jakiej pracy po prostu nas ciągnie.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora