Reklama

Odbieranie premii niezaszczepionym dyskryminacją? Firma na celowniku PIP

Czy odbieranie premii niezaszczepionym jest zgodne z prawem? Państwowa Inspekcja pracy przyjrzy się krakowskiej fabryce firmy Oknoplast. To efekt niezadowolenia pracowników i doniesień portalu money.pl. O co dokładnie chodzi?

pracownik fabryki, któremu odebrano premię za brak szczepienia

Pracownicy fabryki firmy Oknoplast mieli pożegnać się z premią frekwencyjną, jeśli nie przedstawią pracodawcy certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Według doniesień portalu money.pl pracodawca chciał pozbawić w ten sposób około 1000 pracowników fabryki położonej pod Krakowem. Po publikacji portalu przedsiębiorstwo wycofało się z zapowiedzianych zmian, jednak kontrola PIP w firmie Oknoplast i tak się odbędzie. Czy pracodawca miał prawo do obcięcia premii niezaszczepionym?

Szukasz pracy? Praca w Warszawie czeka, aż ją odkryjesz!

Odebranie premii niezaszczepionym dyskryminacją? PIP zbada sprawę

Chęć odebrania premii niezaszczepionym pracownikom firmy Oknoplast to sytuacja, o której w swoim materiale poinformował portal money.pl. Fabryka przedsiębiorstwa znajdująca się pod Krakowem zatrudnia około 3000 osób, z czego 2000 postanowiło zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Co z pozostałymi?

Planowane zmiany w systemie wynagradzania u wskazanego pracodawcy, w szczególności poprzez wprowadzenie nagrody frekwencyjnej, której wypłata ma być uzależniona od przedstawienia przez pracowników certyfikatów szczepienia przeciwko COVID-19, budzą szereg wątpliwości prawnych – PIP dla money.pl.

Pracodawca miał pozbawić premii frekwencyjnej (w wysokości 400 złotych brutto miesięcznie) wszystkich tych, którzy nie przedstawili mu certyfikatów zaszczepienia przeciwko COVID-19. Takie działania przedsiębiorstwa wzbudziły wiele obaw Państwowej Inspekcji Pracy. Instytucja poinformowała, że już 04.10.2021 roku planuje odwiedzić fabrykę Oknoplastu i przyjrzeć się legalności całego przedsięwzięcia.

Firma chciała odebrać pracownikom premie – co na to przepisy?

Po nagłośnieniu sprawy przedstawiciele przedsiębiorstwa zdecydowali, że do kontrowersyjnego obcięcia premii jednak nie dojdzie. Mimo to inspektorzy PIP odwiedzą fabrykę i sprawdzą, czy tamtejsza premia frekwencyjna miała charakter premii regulaminowej, czy uznaniowej. Zdaniem przedstawicieli PIP od tego zależy, czy karanie pracowników za brak szczepień było legalne, czy też nie.

Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. […] W żaden sposób nie powinno to jednak naruszać obecnie obowiązującej zasady dobrowolności szczepień ani w inny sposób naruszać uprawnień pracowników – PIP dla money.pl

Oceń artykuł
1/5 (2)