Reklama

Gwarancja zatrudnienia dla górników. Aż 28 lat nieprzerwanej pracy w kopalni

Doszło do porozumienia między rządem a górnikami. Gwarancja zatrudnienia dla górników do emerytury zostanie wpisana do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. W postulatach górników czekają jeszcze inne ważne kwestie do wyjaśnienia, np. dotyczące wynagrodzenia.

gwarancja zatrudnienia dla górników

13 kwietnia 2021 roku po blisko pięciogodzinnych rozmowach zapadły ważne decyzje dotyczące gwarancji zatrudnienia dla górników w kopalniach. Sprawa była rozpatrywana przez kilka ostatnich miesięcy, jednak w końcu udało się dojść do porozumienia. Według informacji Dominika Kolorza, przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności, górnicy otrzymają gwarancję zatrudnienia aż do emerytury. Ponadto zostanie ona wpisana do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych. Według Kolorza jest to jeden z najistotniejszych punktów całej umowy społecznej dla górnictwa.

Gwarancja zatrudnienia dla górników w ustawie

Przedstawiciele górników negocjowali z rządem, gdyż bulwersował ich przyjęty we wrześniu 2020 roku harmonogram z listą kopalń przeznaczonych do zamknięcia (ostatnia ma zostać zlikwidowana w 2049 roku). Rząd uległ górnikom i zgodził się na ich postulaty. Gwarancja zatrudnienia dla górników do emerytury na okres około 28 lat zostanie wpisana w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa wraz z całym systemem osłon socjalnych. Tak jak przysługuje to pracy w szczególnych warunkach.

– Myślę, że jest to jeden z najistotniejszych punktów, który został dzisiaj uzgodniony, i jeden z najistotniejszych punktów całej umowy społecznej – skomentował po konferencji rządu Dominik Kolarz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Gwarancja zatrudnienia dla górników a wynagrodzenie

Dominik Kolarz apeluje również, że wynagrodzenie górników może z roku na rok drastycznie spadać. Ich sytuacja finansowa za około 28 lat może być tragiczna. Dlatego oprócz gwarancji zatrudnienia dla górników chcą oni odpowiedniej indeksacji pensji w okresie do 2049 roku. Rząd jednak zaproponował wprowadzenia specjalnego systemu premiowego, który generowałby dla państwa o wiele niższe koszty. Co więcej, górnicy chcą zabezpieczenia przed zmianą ustalonego harmonogramu z listą kopalń do zamknięcia. Nie chcą, aby cokolwiek zostało w tym zakresie przyspieszone.


Szukasz pracy w stolicy? Aplikuj na nasze oferty praca Warszawa


Nie będzie nowych miejsc pracy w górnictwie?

Pod znakiem zapytania stoi również kwestia nowych miejsc pracy w górnictwie. Obecnie zatrudnieni będą pilnować swoich stanowisk, tym bardziej, jeśli otrzymali od rządu gwarancję zatrudnienia dla górników do emerytury. W takim wypadku nie ma sensu szkolić nowych, młodych kandydatów do pracy w górnictwie. Co więcej, Polska Grupa Górnicza wstrzymała kolejną edycję stypendiów dla rocznika 2021/2022 w klasach o specjalności górniczej. Zdaniem rzecznika PGG Tomasza Głogowskiego, być może w przyszłości te stypendia jeszcze powrócą.

Oceń artykuł
0/5 (0)