Reklama

Najnowsze projekcje przedstawione przez NBP – co z inflacją?

Narodowy Bank Polski opublikował niedawno dane i projekcje dotyczące inflacji na najbliższy okres. To właśnie na podstawie tego dokumentu podejmowane będą decyzje dotyczące między innymi wysokości stóp procentowych. Jak zatem wyglądają prognozy? Czego możemy spodziewać się w kontekście inflacji w najbliższych latach?

Najnowsze dane inflacyjne
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_94518398_nowoczesny-biznes-pracuj%C4%85cy-za-pieni%C4%85dze-przed-stosem-monet-w-budynku-biurowym-z-rozmytym-t%C5%82em.html?vti=m3lmemzpmvoizav23n-1-6&is_plus=1

Na ten dokument czekała chyba cała Polska – a przynajmniej większość kredytobiorców, którzy w ostatnim czasie ucierpieli z powodu podwyżek stóp procentowych. Dzięki tym projekcjom Rada Polityki Pieniężnej może w najbliższym czasie podjąć decyzje co dalej z wysokością stóp procentowych. Jednocześnie prognozy te i wyliczenia są istotne także dla rządu, który musi podjąć decyzję co dalej z zerowym VAT-em na żywność oraz z zamrożeniem cen energii. Wszystko wskazuje na to, że inflacje będzie sukcesywnie spadać:

Przyjęte w scenariuszu centralnym projekcji założenie o przedłużeniu powyższych działań osłonowych do końca horyzontu projekcji przyczynia się do przesunięcia w dół inflacji również w 2025 r. Dynamikę cen konsumenta ogranicza również osłabienie presji kosztowej następujące w ślad za ustępowaniem wpływu szoków podażowych na ceny surowców energetycznych oraz umocnienie złotego w IV kw. 2023 r., obniżające ceny towarów importowanych. W dalszym horyzoncie projekcji wpływ tego czynnika będzie jednak stopniowo wygasał – czytamy w raporcie.

Do stworzenia prognoz wykorzystano dwa scenraiusze – jeden, w którym rząd postanawia zostawić zerowy VAT na produkty spożywcze oraz zamrożone ceny energii oraz taki, w którym te mechanizmy antyinflacyjne zostają zakończone. Jak zatem prezentują się wyliczenia?

Co dalej z inflacją?

Jakie są zatem przewidywania? W pierwszym scenariuszu jeśli zostaną utrzymane mechanizmy antyinflacyjne możemy spodziewać się:

  • 3 proc. w 2024 r.,
  • 3,4 proc. w 2025 r.,
  • 2,9 proc. w 2026 r.

Natomiast jeśli rząd zdecyduje się znieść zerowy VAT oraz odmrozić ceny energii przewidywania są następujące:

  • 5,7 proc. w 2024 r.,
  • 3,5 proc. w 2025 r.,
  • 2,7 proc. w 2026 r.

Jednocześnie cały czas wisi w powietrzu niepewność związana z rozwojem gospodarczym uzależnionym od polityki fiskalnej rządu. Jak zauważają eksperci Narodowego Banku Polskiego:

Scenariusz centralny projekcji, przedstawiający najbardziej prawdopodobny rozwój sytuacji makroekonomicznej w Polsce, obarczony jest niepewnością odzwierciedloną w wykresach wachlarzowych. (…) Przyszła sytuacja gospodarcza oraz ścieżka inflacji CPI w Polsce jest silnie uzależniona od obecnych i przyszłych działań fiskalnych w Polsce, w tym skali i zakresu podejmowanych antyinflacyjnych działań osłonowych.

Oceń artykuł
0/5 (0)