Reklama

List motywacyjny do kancelarii prawnej – jak go napisać? Przykłady i wzór do pobrania

Zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na oferowane przez niego stanowisko prawnika. Jak zatem prawidłowo napisać list motywacyjny do kancelarii prawnej, abyś na pewno otrzymał posadę?

 

prawnik-w-pracy

Praca w kancelarii prawnej wiążę się z odpowiedzialnością, umiejętnością przekonywania zarówno klientów, jak i sędziów oraz odpowiednimi kwalifikacjami. Prestiż tego zawodu pozwala nam sądzić, że otrzymać posadę w wymarzonym miejscu mogą tylko nieliczni. Aby szanse na zatrudnienie wzrosły, warto oprócz profesjonalnego CV napisać również list motywacyjny do kancelarii prawnej. Choć wielu sądzi, że tego rodzaju dokument aplikacyjny powinien przypominać pismo urzędowe, to rzeczywistość pokazuje zupełnie co innego. Jak napisać skuteczny list motywacyjny do kancelarii prawnej, aby pracodawca przeczytał pismo z zainteresowaniem? Co powinno znaleźć się w dokumencie, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Zapraszamy do lektury!

Jak napisać list motywacyjny do kancelarii?

Niekiedy w ogłoszeniu o pracę można przeczytać, że warunkiem wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym, a następnie otrzymania zaproszenia do rozmowy kwalifikacyjnej jest wysłanie nie tylko CV prawnika, ale też listu motywacyjnego do kancelarii prawnej. Bez niego kandydatura nie zostanie uwzględniona. Niemniej jednak zawsze warto napisać list motywacyjny, nawet jeśli nie jest on wymagany przez pracodawcę. Często skuteczne CV to za mało, aby zostać zapamiętanym.

Do napisania profesjonalnego listu motywacyjnego nie potrzeba wiele. Wystarczy skupić się na własnych kwalifikacjach, wiedzy i doświadczeniu oraz na wszystkich wymaganiach i obowiązkach zawartych w ogłoszeniu o pracę. Z kolei samo pismo należy skonstruować w taki sposób, aby przekonać pracodawcę, że to właśnie Ty będziesz idealnym kandydatem na oferowaną przez niego posadę. W tym celu postaraj się wykorzystywać zarówno swoje kompetencje, jak i warunki z ogłoszenia. Co powinien zawierać prawidłowo napisany list motywacyjny?

List motywacyjny do kancelarii prawnej powinien zawierać:

  • miejscowość i datę,
  • dane kandydata (imię i nazwisko, adres, nr telefonu i adres e-mail),
  • szczegółowe dane adresata (imię i nazwisko, stanowisko),
  • dane kancelarii (nazwa i adres siedziby),
  • zwrot grzecznościowy,
  • informacja o stanowisku, na które rekrutuje kandydat,
  • zdobyte wykształcenie oraz ewentualne doświadczenie,
  • dowody, które potwierdzą, że kandydat będzie idealnym pracownikiem na aplikowane stanowisko,
  • można dołączyć informacje o uzyskanych certyfikatach, dyplomach oraz zdobytych umiejętnościach, które zostaną wykorzystane w nowej pracy,
  • wyrażenie gotowości do spotkania,
  • zwrot grzecznościowy i czytelny, własnoręczny podpis kandydata,
  • aktualną klauzulę na przetwarzanie danych osobowych RODO, jeśli nie zawarłeś jej w CV.

Poniżej opiszemy dokładnie, co powinno szczegółowo znaleźć się w takim liście.

Jak napisać list motywacyjny do kancelarii krok po kroku?

Pisząc list motywacyjny, pamiętaj, że pracodawca bądź rekruter często już po pierwszych kilku zdaniach podejmuje decyzję, czy zechce się z Tobą spotkać na rozmowie rekrutacyjnej, czy też nie. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś postarał się zrobić dobre wrażenie. Jak tego dokonać? Wykorzystaj nasze rady!

  • Zaadresuj list do konkretnej osoby

Poprawnie zaadresowany list motywacyjny będzie dodatkowym „plusem” do Twojej kandydatury. Z tego też powodu napisz pismo do konkretnej osoby – zapisz imię i nazwisko oraz posadę. Jeśli mimo chęci i poszukiwań nie udało Ci się zapoznać ze strukturą firmy, w ostateczności możesz wysłać pismo do działu HR. Dlaczego jest to aż tak ważne? Z dwóch powodów. Dzięki imiennej adresacji zwiększasz szansę, że list motywacyjny trafi na biurko osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji, a także pokazujesz, że napisałeś indywidualne pismo z myślą o tej kancelarii.

  • Napisz, na jakie stanowisko rekrutujesz

Jeśli chcesz napisać skuteczny list motywacyjny prawnika, to już w pierwszych zdaniach musisz wspomnieć, na jakie dokładniej stanowisko rekrutujesz. Postaraj się nie używać typowych i nudnych sformułowań jak „z przyjemnością aplikuję na stanowisko radcy prawnego”. Możesz wymyślić coś własnego lub skorzystać z naszego wzoru.

Jeśli z kolei nie masz doświadczenia, a mimo to zależy Ci na posadzie w kancelarii, to możesz napisać list motywacyjny na praktyki. Być może uda Ci się rozpocząć swoją przygodę prawniczą w taki właśnie sposób.

  • Udowodnij, dlaczego powinni zatrudnić właśnie Ciebie

Pamiętaj, że list motywacyjny to zupełnie co innego niż przykładowe CV prawnika, dlatego postaraj się nie powielać treści z obu dokumentów zwłaszcza z podsumowania zawodowego. Profesjonalne CV prawnika powinno zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące życia zawodowego, z kolei w liście należy uargumentować, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. W tym celu powinieneś wzorować się zarówno na wymaganiach zawartych w ogłoszeniu o pracę, jak również na własnych kwalifikacjach oraz doświadczeniu. Uwagę rekrutera przyciągniesz wieloletnim doświadczeniem lub wyjątkowymi umiejętnościami. Zawód prawnika wymaga bowiem wykształcenia w każdym przypadku – jeśli chcesz dostać prace skup się równiez na innych aspektach Twojej kariery.

Możesz wypisać 3 przykładowe cechy oraz zdolności, by pokazać, w jaki sposób będziesz użyteczny dla kancelarii. Kancelaria zajmuje się obsługą klientów nie tylko krajowych? Wspomnij, że masz wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa handlowego (o ile to prawda) i że masz bardzo dobrą znajomość języków obcych, w tym władasz językiem angielskim. Jeśli istnieje taka możliwość, postaraj się przedstawić swoje dotychczasowe dokonania w postaci statystyk, liczb oraz dat. Według rekruterów, przedstawienie kwalifikacji w taki sposób na dłużej zapada w pamięci pracodawców. Postaraj się to wykorzystać i pokaż, że powaznie traktujesz powierzone obowiązki!

  • Zadbaj o szczegóły w liście motywacyjnym

Pisząc list motywacyjny, nie staraj się silić na język urzędowy. W CV adwokata możesz pokazać się jako rzetelny pracownik, z kolei w liście motywacyjnym pracodawca może po raz pierwszy poznać Cię jako zwykłego człowieka, dlatego język oficjalny jak najbardziej wystarczy. Po napisaniu pisma upewnij się, że nie popełniłeś nigdzie żadnej literówki lub, co gorsza błędu ortograficznego. Nie chcesz przecież, by pracodawca pomyślał, że takie samo podejście masz do powierzonych zadań. Zadbaj o odpowiednie zwroty grzecznościowe: „Szanowni Państwo”, „Szanowna Pani/Szanowny Panie” na przywitanie oraz „Z poważaniem/Z wyrazami szacunku” na zakończenie. Jeśli zaś wspominasz o załącznikach, nie zapomnij ich dodać do kompletu dokumentów aplikacyjnych.

Zawsze warto dodać do listu motywacyjnego aktualną klauzulę RODO, by tym samym zyskać pewność, że rekruter z pewnością się do Ciebie odezwie (nie będzie miał takiego prawa, jeśli w żadnym z dokumentów nie wyrazisz na to zgody).

List motywacyjny do kancelarii bez ogłoszenia

Jeśli zależy Ci na rozpoczęciu pracy prawnika w wymarzonej kancelarii, ale ona akurat nie prowadzi rekrutacji na odpowiednie dla Ciebie stanowisko, to nic nie szkodzi. Zawsze możesz zgłosić swoją kandydaturę poprzez wysłanie CV oraz listu motywacyjnego bez ogłoszenia. Niekiedy dzięki takiemu zabiegowi pracodawcy otwierają rekrutację bądź zgłaszają się do zainteresowanego kandydata w pierwszej kolejności podczas procesu rekrutacyjnego w przyszłości. Oprócz wszystkich powyższych wskazówek dotyczących napisania listu motywacyjnego musisz dodatkowo sporządzić podanie o pracę, w którym wytłumaczysz, z czego wynika Twoją chęć pracy w tej konkretnej kancelarii.

List motywacyjny do kancelarii – wzór

Poniżej przygotowaliśmy profesjonalny wzór listu motywacyjnego do kancelarii prawnej. Możesz go pobrać w formacie PDF lub skopiować jego treść. Pamiętaj, aby nigdy nie kopiować pisma w całości, ale jedynie się na nim wzorować – jest to jedynie przykładowy list motywacyjny. Postaraj się wykorzystać swoją kreatywność, by w nietuzinkowy sposób przedstawić swoje kwalifikacje, wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Po napisaniu listu motywacyjnego zawsze zapisz plik w formacie PDF, aby uniknąć niepotrzebnego sformatowania. Bez względu na to, czy zamierzasz pismo dostarczyć osobiście, czy wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, musisz zawsze złożyć własnoręczny podpis.

Darmowy wzór listu motywacyjnego do kancelarii do pobrania w formacie PDF

………………………………

(miejscowość i data)

……………………………

(imię i nazwisko kandydata)

……………………………

……………………………

(adres korespondencyjny)

……………………………

(numer kontaktowy)

……………………………

(adres e-mail)

………………………………

(imię i nazwisko adresata)

………………………………

(stanowisko adresata)

………………………………

(nazwa firmy)

.……………………………..

….…………………………..

(adres firmy)

Szanowni Państwo,

pragnę zaoferować swoją wiedzę i doświadczenie, by tym samym wziąć udział w procesie rekrutacyjnym na stanowisko radcy prawnego w Kancelarii Kowalski i Wspólnicy.

Od blisko 5 lat pracuję w Kancelarii Zgodnie z Prawem na stanowisku radcy prawnego. Jestem specjalistą w prawie pracy i prawie podatkowym. Wierzę, że moja rzetelność, pracowitość oraz zaangażowanie do spraw przyczynią się do kolejnych sukcesów Państwa kancelarii.

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku radcy prawnego w Kancelarii Kowalski i Wspólnicy?

  1. Mam na koncie ponad 150 spraw zakończonych z powodzeniem, dzięki czemu dobrze poznałem tryb pracy w doświadczonej kancelarii oraz miałem bliższą możliwość na zapoznanie się z problemami prawnymi zarówno klientów indywidualnych jak i biznesowych.  Jestem przekonany, że zdobyte doświadczenie znacznie ułatwi mi pracę dla Państwa klientów.
  2. Biegle władam językiem angielskim oraz rosyjskim, co potwierdzą zdobyte przeze mnie certyfikaty z międzynarodowych szkół językowych. W wolnych chwilach regularnie poszerzam słownictwo branżowe. Miałem przyjemność nie raz współpracować z klientami, którzy nie posługują się językiem polskim. Jestem pewny, że dzięki takiej umiejętności, będę mógł poszerzyć grono klientów w Państwa kancelarii.
  3. Jestem osobą samodzielną, odpowiedzialną i punktualną. Zawsze mocno angażuję się w powierzone mi obowiązki. Dodatkowo potrafię pracować pod presją czasu — na poprzednim stanowisku wielokrotnie musiałem wykonać zadania, które nie były wcześniej zaplanowane, co jednak nie wpłynęło na jakość mojej pracy. Wierzę, że dzięki tym cechom sprawdzę się w Państwa kancelarii doskonale.

Bardzo chciałbym mieć możliwość spotkania się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z moją kandydaturą oraz planami zawodowymi. Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź oraz za uwzględnienie mojej kandydatury.

Z wyrazami szacunku

…………..……………………

(czytelne imię i nazwisko kandydata)

Załączniki:

  1. Certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego i rosyjskiego w stopniu zaawansowanym.

Jeśli rekrutujesz na stanowisko do kancelarii jako radca prawny lub prawnik, bez wątpienia potrzebujesz CV oraz listu motywacyjnego. Jeśli przyłożysz się do sporządzenia wysokiej jakości dokumentów aplikacyjnych, jak również przedstawisz swoje kompetencje i udowodnisz swoją przydatność dla firmy, istnieje ogromna szansa, że to właśnie Ty zostaniesz zatrudniony spośród wielu kandydatów.

Oceń artykuł
0/5 (0)