Reklama

List motywacyjny na praktyki – co powinien zawierać? Wzór do pobrania w formacie PDF

Aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami w procesie rekrutacji, do zgłoszenia oprócz CV warto także dołączyć indywidualny list motywacyjny. Dzięki niemu zyskamy większe szanse na angaż oraz przychylność rekruterów. Co powinno znaleźć się w takim liście?

list-motywacyjny-na-praktyki-i-staż

Dobrze przemyślany i napisany list motywacyjny potrafi zdziałać cuda w każdym procesie rekrutacji. Jeśli postawimy się na miejscu rekrutera i spróbujemy sobie wyobrazić, że dziennie otrzymuje on nawet kilkadziesiąt zgłoszeń i CV, to na jakiej podstawie wyróżni jedynego w swoim rodzaju kandydata na pracownika? Podobnie ma się rzecz w przypadku rekrutacji na staż czy praktyki. Oprócz samego zgłoszenia oraz opcjonalnie CV, zawsze warto napisać list motywacyjny, który pomoże w zainteresowaniu przełożonego swoją osobą. Co powinno znaleźć się w takim liście motywacyjnym? Jak napisać list doskonały? Zapraszamy do lektury!

List motywacyjny na praktyki i staż – czy warto go napisać?

W niektórych ofertach pracy dla praktykantów bądź propozycjach pracy dla stażystów można przeczytać, że w celu prowadzenia rekrutacji należy obowiązkowo dołączyć list motywacyjny. W takiej sytuacji jest to zatem konieczność. Bez dołączonego listu Twoja kandydatura na przyszłego stażystę lub praktykanta zostanie automatycznie odrzucona, a szkoda z tak błahego powodu stracić szansę, by zdobywać doświadczenie w wymarzonej firmie. Dobry list motywacyjny nie musi być nie wiadomo jak długi, dlatego zawsze warto dołączyć go do swojego zgłoszenia. W zależności od ilości informacji, które kandydat chce zawrzeć w liście (doświadczenie zawodowe, wykształcenie, zalety, ukończone kursy, uzyskane dyplomy i certyfikaty, inne predyspozycje do wykonywania zawodu czy cele zawodowe) może on wynosić od połowy strony do nawet dwóch. W przypadku praktyk bądź stażu zazwyczaj nie jest jednak dłuższy niż jedna strona A4.

Wiele osób rezygnuje z napisania listu, aby w ten sposób zaoszczędzić trochę wolnego czasu. Okazuje się jednak, że często nie jest to czas zmarnowany, gdyż po napisaniu i przesłaniu listu pokonanie konkurentów jest w zasięgu ręki. Jakie są zalety z napisania listu motywacyjnego?

  • może być warunkiem do wzięcia udziału w rekrutacji,
  • pomaga rekruterom i pracodawcom oddzielić prawdziwie zainteresowanych kandydatów od tych, którzy tylko wysyłają zgłoszenie z CV,
  • pomaga wyróżnić się na tle innych chętnych,
  • przekona rekrutera i pracodawcę, że kandydatowi naprawdę zależy na otrzymaniu możliwości skorzystania z praktyk lub stażu,
  • jest pierwszym kontaktem przełożonego z kandydatem, dlatego warto, aby wywarł dobre pierwsze wrażenie,
  • można w nim zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, na które nie było miejsca w CV lub podaniu o przyjęcie na staż lub praktyki.

Jak można zauważyć na powyższych przykładach, warto pisać listy motywacyjne, ponieważ mają szereg niezwykłych zalet. Nic zatem dziwnego, że pracodawcy w procesie rekrutacji chętnie o nie proszą, a kandydaci, którzy naprawdę są zainteresowani stanowiskiem, równie ochoczo je wysyłają. Warto także napisać profesjonalny list motywacyjny, jeśli aplikujesz na praktyki zawodowe lub praktyki studenckie. Już od początku przedstawi to ucznia lub studenta w dobrym świetle, a późniejsze zaangażowanie i ciężka praca mogą pomóc w zdobyciu pierwszej, wymarzonej posady.

List motywacyjny na praktyki lub staż bez doświadczenia

Jeśli zamierzasz napisać list motywacyjny, to pamiętaj, że nie musisz mieć imponującego doświadczenia w pracy zawodowej. W końcu po to ubiegasz się o możliwość odbycia praktyk bądź stażu, by właśnie w ten sposób rozpocząć swoją karierę zawodową. Logicznym jest, że list motywacyjny studenta, który prawdopodobnie miał już możliwość zdobyć pierwsze doświadczenie w pracy zawodowej będzie różnił się od listu motywacyjnego ucznia, który nie zdobył jeszcze żadnego pożądanego wykształcenia, nigdy nie pracował i nie może przez to pochwalić się żadnymi większymi osiągnięciami. Brak wcześniejszego zatrudnienia nie jest jednak żadną przeszkodą i jak najbardziej taka osoba może napisać list motywacyjny.

Co zatem powinno znaleźć się w liście motywacyjnym osoby, która nie ma jeszcze żadnego doświadczenia? Warto w takiej sytuacji zastanowić się, czy w swojej szkolnej lub studenckiej karierze zrobiłeś coś, czym mógłbyś pochwalić się w liście i tym samym przekonać rekruterów do swojej kandydatury.

  1. Możesz opisać swoją przynależność do różnego rodzaju kół zainteresowań i kół naukowych, a także przedstawić zadania, które zostały Ci tam przydzielone oraz ukazać efekty wykonanej pracy.
  2. Jeśli odbyłeś już jakieś praktyki zawodowe lub praktyki studenckie, to nie zapomnij wspomnieć o tym w liście motywacyjnym. Chęć do nauki i zdobywania różnorodnych umiejętności będzie dodatkowym atutem. Opisz pełnione stanowisko, zakres powierzonych zadań oraz efekty pracy.
  3. Jeśli miałeś możliwość udzielać się i pomagać społecznie np. na zasadach wolontariatu to również będzie to ciekawy wpis do listu motywacyjnego. Tu również należy opisać powierzone zadania oraz efekty takiej pomocy.
  4. Obowiązkowo wspomnij o fakcie, jeśli Twoje zainteresowania pokrywają się z opisem stanowiska lub branżą firmy. Pracodawca znacznie chętniej zatrudni osobę, dla której praca jest dodatkowo pasją.
  5. Wymień i opisz ukończone przez siebie kursy oraz szkolenia (potwierdzone dyplomem ukończenia kursu), które mogą być przydatne podczas odbywania stażu. Pamiętaj, że rekruter może poprosić Cię o ukazanie odpowiednich certyfikatów.
  6. Jeśli pracowałeś dorywczo np. w pracy wakacyjnej, to możesz wspomnieć o tym w liście. Samo stanowisko prawdopodobnie nie zainteresuje rekrutera, ale warto w tym przypadku skupić się na zdobytej umiejętności, która dodatkowo sprawdzi się również podczas stażu czy praktyki. Mowa tu np. o podstawowej wiedzy z negocjacji czy wykorzystywaniu mówionego języka angielskiego w kontaktach z innymi.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny na praktyki lub staż?

Jeśli zamierzasz przygotować w ramach rekrutacji dodatkowo list motywacyjny, musisz zadbać o to, aby miał on odpowiednią formę i by zawierał niezbędne informacje. W pierwszej kolejności warto zapoznać się ze strukturą firmy, do której aplikujesz, by sprawdzić, kto zajmuje się rekrutacją stażystów. Dzięki temu będziesz mógł zaadresować list do konkretnej osoby, a tym samym pokażesz, że poświęciłeś dodatkowy czas i nie wysyłasz listu do kogokolwiek. Dodatkowo zyskujesz pewność, że dokument trafi na biurko właściwej osoby, co pozwoli zwiększyć Twoje szanse na przyjęcie.

Musisz pamiętać, że list motywacyjny nie jest czymś na podobieństwo CV, dlatego w każdym z obydwu dokumentów powinny znaleźć się zupełnie różne informacje. Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnego doświadczenia w pracy, to napisz list motywacyjny w taki sposób, by dodatkowo i subtelnie zawrzeć w nim wszystkie te informacje, które powinny znaleźć się w CV. Mowa tu o wykształceniu, znajomości języków obcych czy chociażby zainteresowaniach.

Zadbaj o to, by w Twoim liście nie było żadnych pomyłek, ani tym bardziej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Rekruterzy zwracają uwagę na rozmaite czynniki, dlatego odpowiedni dobór czcionki czy nawet sama struktura listu wpływająca na jego czytelność może mieć znaczący wpływ na jego odbiór. Zapisz plik pod odpowiednią nazwą i w formacie PDF. Idealnym rozwiązaniem byłoby, by plik nazywał się imię i nazwisko_staż _nazwa firmy. Dzięki temu jest nikła szansa, że dokument zostanie niezauważony. Rozpoczynając karierę zawodową warto też zadbać o odpowiedni adres e-mail. Nie powinien zawierać żadnych prześmiewczych nazw, które mogłyby sprawić, że kandydat nie zostanie poważnie potraktowany w procesie rekrutacji.

Co powinien zawierać list motywacyjny na staż lub praktyki?

Listem motywacyjnym musisz przede wszystkim uargumentować i pokazać, w jaki sposób wykorzystujesz zdobytą wiedzę teoretyczną i jakie może mieć ona odwzorowanie w pracy na konkretnym stanowisku. Aby to osiągnąć, przedstaw swoje największe dokonania i zalety, ale w taki sposób, by pracodawca dostrzegł, że rzeczywiście będą one przydatne w jego firmie. Zawsze odnoś się do informacji zawartych w ogłoszeniu o staż lub praktyki, by tym samym udowodnić, że posiadasz wszystkie niezbędne cechy i umiejętności, które są wymagane w danym zakładzie pracy na opisywanym stanowisku praktykanta.

Staraj się również unikać ogólnikowych informacji, których w żaden sposób nie można sprawdzić, ponieważ zazwyczaj nie przyciągają one większej uwagi. Używaj za to jak najwięcej nazw, liczb, statystyk i tytułów. Na długo zapadają w pamięci i są rzeczywistym wyznacznikiem osiągniętych sukcesów.

Jeśli odbyłeś wcześniej staż lub praktyki, to nie zapomnij zanotować tego faktu w liście motywacyjnym. Opisz stanowisko, na którym pracowałeś, najważniejsze z powierzonych zadań, a także przedstaw zdobytą wiedzę i osiągnięcia (jeśli takowe istnieją).

List motywacyjny powinien zawierać:

  • miejscowość i datę,
  • dane kandydata (imię i nazwisko, adres, nr telefonu i adres e-mail),
  • dane adresata (imię i nazwisko, stanowisko),
  • dane firmy (nazwa i adres siedzimy),
  • zwrot grzecznościowy,
  • informacja o rodzaju stażu/praktyk i stanowisku,
  • zdobyte wykształcenie oraz ewentualne doświadczenie (zwłaszcza w sytuacji, kiedy kandydat nie załącza dodatkowo CV),
  • dowody, które potwierdzą, że kandydat będzie idealnym stażystą/praktykantem na dane stanowisko,
  • można dołączyć informacje o uzyskanych certyfikatach, dyplomach (będzie to przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy kandydat nie załączy dodatkowo CV do zgłoszenia),
  • wyrażenie gotowości do spotkania,
  • czytelny podpis kandydata.

List motywacyjny na praktyki i staż – wzór do pobrania

Poniżej przedstawiamy przygotowany przez nas wzór listu motywacyjnego na staż lub praktyki. Należy zawsze pamiętać, by w miarę możliwości zmienić nieco treść takiego listu i dopasować ją do swoich indywidualnych umiejętności i zalet, wykształcenia, ewentualnego doświadczenia w pracy czy celów zawodowych. Dzięki temu dokument nie będzie wydawał się wymuszonym obowiązkiem, a stanie się ciekawą informacją, dzięki której pracodawca w przystępny sposób zapozna się ze swoim przyszłym stażystą.

Wzór listu motywacyjnego na praktyki lub staż do pobrania w formacie PDF

………………………………

(miejscowość i data)

……………………………

(imię i nazwisko kandydata)

……………………………

……………………………

(adres korespondencyjny)

……………………………

(numer kontaktowy)

……………………………

(adres e-mail)

 ………………………………

(imię i nazwisko adresata)

………………………………

(stanowisko adresata)

………………………………

(nazwa firmy)

.……………………………..

….…………………………..

(adres firmy)

Szanowni Państwo,

 

z ogromną radością aplikuję na bezpłatny/płatny staż/praktyki w Państwa firmie na stanowisko ……………………… .

 

Jestem obecnie uczniem w/studentem ………………………………………….. (nazwa szkoły lub uczelni) na kierunku/w klasie o profilu  …………………………………….. . Po uzyskaniu szkolnej, teoretycznej wiedzy, chciałbym(-ałabym) zyskać doświadczenie i wiedzę praktyczną, a branża Państwa firmy jest zgodna z kierunkiem mojego wykształcenia.

 

Od jakiegoś czasu obserwuję rozwój firmy i cele stawiane przed pracownikami w ….……………… …………………. (nazwa firmy, do której aplikujesz). Jestem pod dużym wrażeniem pomysłowości, umiejętności oraz ogromu pracy, które są widoczne na każdej płaszczyźnie przedsiębiorstwa. Chciałbym (-łabym) zyskać możliwość uczenia się od najlepszych specjalistów, by w przyszłości stać się jednym z nich.

 

Dlaczego sądzę, że warto przyjąć mnie na praktyki w (nazwa firmy, do której aplikujesz)?

  1. Umiem w stopniu zaawansowanym język ……………………., co mogę potwierdzić uzyskanym certyfikatem. Miałem(-am) okazję wypróbować takie narzędzia jak …………..……..………..……………Potrafię również sprawnie obsługiwać przydatne programy jak np.: ……………………………………………………………………………………………. .
  2. Umiem myśleć analitycznie, pracować pod presją czasu i wyciągać trafne wnioski.
  3. Jestem osobą bardzo dobrze zorganizowaną, systematyczną oraz samodzielną. Jestem kreatywny(-a), szybko się uczę i dobrze radzę sobie w pracy w grupie.

 

Moim dodatkowym atutem jest ………………………………………………….………… .

 

Bardzo chciałbym(-łabym) mieć możliwość spotkania się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej. Chętnie odpowiem na wszelkie Państwa pytania związane z moją kandydaturą oraz planami zawodowymi. Byłabym bardzo wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź oraz za uwzględnienie mojej kandydatury.

Z wyrazami szacunku

…………..……………………

(imię i nazwisko kandydata)

Podanie o staż

Aby móc rozpocząć staż lub praktyki należy w pierwszej kolejności dopilnować wszelkich niezbędnych formalności. Przed wysłaniem listu motywacyjnego trzeba przygotować stosowne podanie o staż lub praktyki, a następnie złożyć je w danym zakładzie pracy bądź instytucji. Pracodawcy i rekruterzy zawsze patrzą przychylniejszym okiem na osoby, które oprócz obowiązkowego zgłoszenia załączą również dodatkowe, indywidualne dokumenty. W zależności od tego, czy przyszły stażysta zdobył już pierwsze doświadczenie zawodowe, można umieścić informację o pozyskanych umiejętnościach, jak również załączyć CV. Jeśli zaś staż czy praktyki będą pierwszym kontaktem z jakimkolwiek zawodem, to można pominąć tę kwestię w podaniu. Co powinno zawierać takie podanie?

W podaniu powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • miejscowość i data,
  • dane przyszłego stażysty bądź praktykanta (imię i nazwisko, adres, nr telefonu, adres e-mail),
  • dane firmy lub instytucji (nazwa i adres),
  • nagłówek „Podanie/Wniosek o przyjęcie na staż/praktyki”,
  • prośba o przyjęcie na staż/praktyki,
  • nazwa stanowiska,
  • nazwa szkoły lub uczelni, kierunek kształcenia, rok studiów lub klasa,
  • zalety szczególnie przydatne w pracy,
  • w przypadku posiadania doświadczenia zawodowego można wpisać nazwę firmy i stanowisko,
  • czytelny podpis ucznia,
  • można załączyć także profesjonalne CV (w przypadku posiadanego doświadczenia).

Wniosek o przyjęcie na staż wzór

Aby ułatwić przyszłym praktykantom i stażystom pracę, przygotowaliśmy przykładowy wzór wniosku o przyjęcie na staż lub praktyki. Trzeba pamiętać, aby zawsze w miarę możliwości zmodyfikować treść i dopasować ją do swoich umiejętności, wykształcenia oraz doświadczenia w pracy zawodowej. Poprzez tego rodzaju dokumentów rekruterzy i pracodawcy wyrabiają sobie pierwsze wrażenie o swoim pracowniku. Warto zatem, aby były one solidnie przygotowane. Podobne podanie trzeba również złożyć w sytuacji, kiedy uczeń lub student ubiega się o praktyki zawodowe lub praktyki studenckie.

Wzór wniosku o przyjęcie na staż do pobrania w formacie PDF

 

…………………………………

(miejscowość i data)

……………………………………..

(imię i nazwisko stażysty)

……………………………………..

……………………………………..

(adres korespondencyjny)

……………………………………..

(numer telefonu)

……………………………………..

(adres e-mail)

……………………………………..

(nazwa firmy)

……………………………………..

……………………………………..

……………………………………..

            (adres firmy)

 

WNIOSEK O PRZYJĘCIE NA STAŻ

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o umożliwienie mi odbycia stażu na stanowisku (nazwa stanowiska)………………………………….……..…. . Swoją prośbę motywuję tym, iż praca w Państwa firmie jest zgodna z kierunkiem mojego wykształcenia, przez co pozwoliłaby mi na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce oraz na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Ukończyłem(łam) szkołę/studia o kierunku ………………………………………………………..…………………. na/w (nazwa uczelni lub szkoły) ………………..……………………………………………….  .

Jestem osobą sumienną, zaangażowaną i odpowiedzialną. Nie boję się też podejmować nowych i skomplikowanych wyzwań.

 

Do tej pory pracowałem(łam)/odbywałem(łam) praktyki w ……………………………………..…

………………………………… (nazwa firmy, stanowisko).

 

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

Z poważaniem

     .……………………..…………….…

      (czytelne imię i nazwisko stażysty)

Oceń artykuł
5/5 (2)