Reklama

Jak założyć stronę firmową na Facebooku? Na co zwrócić uwagę?

Założenie strony firmowej na Facebooku to obecnie jedna z niezbędnych czynności marketingowych w prowadzeniu biznesu. Klienci często poszukują informacji o firmie właśnie za pośrednictwem social mediów. Dowiedz się, jak założyć i prowadzić stronę firmową na Facebooku.

Telefon, długopis i notes postawione na biurku

Social media odgrywają ważną rolę w życiu ludzi. To świetne miejsce do śledzenia informacji ze świata, kontakt ze znajomymi, czy dzielenie się faktami ze swojego życia. Jednak to także narzędzie do prowadzenia biznesu i marketingu. Facebook jest niezwykle pomocny dla przedsiębiorców. Osoby prowadzące własną firmę, mogą niewielkim kosztem zwiększyć jej konkurencyjność, dbając o komunikację z klientami, czy też ustawiając kampanie pomagające w dotarciu do większej grupy odbiorców. Jak założyć stronę firmową na Facebooku?

Rodzaje kont na Facebooku

Facebook to medium społecznościowe, z którego mogą korzystać zarówno osoby, które chcą wykorzystywać przestrzeń do celów prywatnych, tematycznych, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą, aby ich biznes zaistniał również w sieci. Wszystkie grupy użytkowników cechują inne zasady funkcjonowania na Facebooku. Użytkownicy, którzy zakładają profil dotyczący ich życia osobistego, pod własnym imieniem i nazwiskiem tworzą zwyczajny profil  dedykowany większości osób. Profil nie służy do preprezentacji firmy. Regulamin Facebooka tego zabrania. Na Facebooku można prowadzić także stronę społecznościową, która dotyczy określonego tematu, lecz nie ma związku z żadną marką, czy prowadzeniem firmy. To może być np. strona, na której artysta chwali się rękodziełem. Jednocześnie nie prowadzi w tym zakresie działalności, nie sprzedaje swoich wyrobów na Facebooku. To miejsce, które zrzesza sympatyków pewnych rozwiązań, czy dzieł.  Z kolei przedsiębiorcy, którzy zamierzają afiszować swoją działalność w mediach społecznościowych, prowadzą tzw. fanpage, inaczej – strona firmowa na Facebooku.

Czym jest fanpage?

Fanpage to strona reprezentacyjna firmy, czy samej marki. To miejsce do udostępniania ważnych informacji związanych z działalnością, takich jak, np. godziny otwarcia, menu restauracji, czy dane adresowe firmy i jej numer telefonu. Profil firmowy jest darmowy, a sam Facebook oferuje przedsiębiorcom wiele korzystnych rozwiązań, jakich nie ma do wyboru w przypadku indywidualnych profili. Przedsiębiorcy mogą mieć więcej obserwujących, mają dostęp do statystyk strony firmowej oraz mogą promować reklamy, tworzyć kampanie internetowe na Facebooku.

Od czego zacząć zakładanie strony?

Przed założeniem strony firmowej na Facebooku koniecznie trzeba obmyślić plan jej prowadzenia. W szczególności należy ustalić grupę docelową, co zwykle nie jest trudne, ponieważ przedsiębiorcy wiedzą, już na etapie ustalania swoich usług, czy produktów, jaka jest grupa potencjalnych klientów. Wiedząc to, można przyjąć odpowiedni model komunikacji. Przykładowo, jeśli młodzież interesuje się kilkoma znanymi muzykami, można nawiązać z nimi współpracę. Do odbiorców dobiera się również styl tworzenia postów, czy grafikę. Trzeba przeanalizować cele biznesowe, założenia strony na Facebooku. Firma może w ten sposób np. dążyć do zwiększenia sprzedaży, czy budować pozytywny PR. Przed założeniem strony warto także sprawdzić, w jaki sposób na Facebooku funkcjonuje konkurencja. Nie należy jej kopiować, ale pewne rozwiązania mogą stanowić inspirację dla przedsiębiorcy. Facebook to portal stworzony dla wszystkich, a zatem jest intuicyjny w obsłudze, a założenie zarówno profilu użytkownika, jak i strony firmowej nie powinno sprawiać większych trudności.

Jak założyć stronę firmową na Facebooku?

W pierwszej kolejności trzeba jednak założyć konto prywatne lub wykorzystać już to istniejące. Koniecznie jest posiadanie konta prywatnego, aby z jego poziomu móc założyć konto firmowe. Firmowy fanpage łączy się z profilem osoby, która będzie zarządzać stroną, posiadając uprawnienia administratora. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł dodawać posty, rozmawiać z klientami. Następnie należy wejść w menu znajdującym się w prawym górnym rogu. W sekcji Utwórz wystarczy kliknąć Strona. Wówczas pokaże się okienko ukazujące podgląd tworzonej strony i sposób, w jaki będzie się wyświetlać na komputerze lub na urządzeniu mobilnym. Jednak aby na podglądzie pokazały się dane strony, najpierw z lewej strony należy podać nazwę strony, wybrać kategorię oraz opcjonalnie także biogram. Nazwa strony powinna nosić nazwę firmy, czy marki.

Wybór kategorii

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej kategorii. Stanowi to informację dla użytkowników, którzy wiedzą, jakiego rodzaju treści mogą się spodziewać po stronie i czy leżą one w zakresie ich zainteresowania. W polu z kategoriami wystarczy wpisać jedną literkę, aby serwis zwrócił oferty kategorii zawierających ją.

Jeśli ktoś prowadzi firmę związaną z nieruchomościami, wystarczy zacząć wpisywać litery, póki nie pojawi się pełna nazwa Nieruchomości. Następnie wystarczy kliknąć kategorię. Przykładowe kategorie dostępne na Facebooku to: samochody, samoloty, łodzie, sklep elektroniczny, supermarket, restauracja, meble, handel i przemysł, zdrowie i medycyna.

Jak stworzyć stronę na Facebooku? Kolejny krok

Kolejny krok to kliknięcie przycisku Utwórz stronę. Przed utworzeniem warto przeczytać zasady dotyczące stron, grup i wydarzeń na Facebooku. Ponieważ zakładając stronę, przedsiębiorca poświadcza, że akceptuje te zasady. Po utworzeniu strony Facebook prosi o dokończenie jej konfiguracji. W sekcji Kontakt przedsiębiorca może wpisać adres internetowy, numer telefonu i adres e-mail. Należy także wpisać lokalizację firmy, adres, miejscowość, kod pocztowy. Dobrze jest także uzupełnić godziny otwarcia lokalizacji. Stronę można dostosować, dodając zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle.

Ciekawym rozwiązaniem jest przycisk do działania, tak zwany Call to Action. Przedsiębiorcy mogą wybrać, na jakiej czynności klientów na Facebooku najbardziej im zależy. To może być wysłanie wiadomości, wysłanie wiadomości przez WhatsApp, połączenie telefoniczne, kontakt e-mail, Kup teraz, Zarezerwuj, Zagraj w grę, Odwiedź grupę, Obejrzyj teraz. Na końcu przedsiębiorca może także wybrać, czy chce otrzymywać powiadomienia w profilu dotyczące strony oraz informacje marketingowe.

Warto jednak pamiętać, że Facebook stale się rozwija, pojawiają się nowe funkcjonalności i zmiany w UX strony. Powyższe opcje mogą w przyszłości występować w różnych konfiguracjach, serwis może się zmieniać i wymagać również innych informacji. Warto zawsze sprawdzać informacje na stronie Meta dotyczące tworzenia strony na Facebooku.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że strona firmowa na Facebooku stanowi wizytówkę przedsiębiorstwa. Musi się kojarzyć z firmą, nosić nazwę do niej nawiązującą, eksponować firmowe kolory i inne elementy identyfikacji wizualnej. W odróżnieniu od firmowych stron internetowych strona na Facebooku nie wyróżnia się schematem od stron innych firm. Przedsiębiorca, który chce zaistnieć w social mediach, musi więc wyróżniać się wyjątkowo interesującą dla swoich odbiorców treścią.

Możliwości strony na Facebooku

Facebook robi ukłon w stronę przedsiębiorców, oferując im wiele możliwości ułatwiających prowadzenie biznesu w sieci. Z prywatnego konta łatwo można przełączyć się na stronę firmową. Można planować posty, dzięki czemu firma utrzymuje kontakt z klientami nawet w okresie świąt. Przedsiębiorca może zatwierdzać lub odrzucać publikowane przez użytkowników recenzje i opinie dotyczące strony. Jedna z opcji umożliwia nawiązanie kontaktu z firmą poprzez Messenger, co jest wygodne dla klientów, którzy np. chcą spytać o realizację zamówienia. Przedsiębiorca może także nałożyć na stronę ograniczenia wiekowe.

Jeśli administrator nie chce, aby użytkownicy Facebooka pisali w komentarzach na stronie określone treści, w szczególności wulgaryzmy, może skorzystać z blokowania określonych słów w komentarzach na stronie. Wówczas komentarze tego typu zostają ukryte. To pomocne rozwiązanie, gdy użytkowników strony jest tak wielu, że moderacja strony staje się utrudniona. Facebooku umożliwia użytkownikom potencjalnie zainteresowanym dotarcie do strony firmowej przedsiębiorcy poprzez proponowanie jej osobom, które lubią już podobne strony.

Oczywiście Facebook to narzędzie przydatne w prowadzeniu marketingu internetowego. Manager reklam pozwala przedsiębiorcy zwiększyć swoją konkurencyjność. Korzystając z Facebooka, łatwo jest dotrzeć do nowych klientów, jest to oszczędność czasu oraz gwarancja skuteczności reklam. Facebooku umożliwia również pobrania raportów, zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi między innymi grupy odbiorców, ich wieku, czy lokalizacji. Za pośrednictwem Facebooka można również prowadzić sprzedaż.

Jak powinna wyglądać strona firmowa?

Korzystnym rozwiązaniem jest wykorzystanie logo firmy na zdjęciu profilowym strony. Częstą praktyką jest umieszczanie na zdjęciu w tle grafik przedstawiających produkty firmy. Dodawanie zdjęć dobrze najpierw przetestować. Warto mieć na uwadze, że grafika na urządzeniach mobilnych i komputerze może wyświetlać się w nieco inny sposób, co może przyczynić się do np. do uciętych napisów. Po uzupełnieniu informacji o firmie oraz dodaniu zdjęcia profilowego i zdjęcia w tle pora na udostępnianie treści. Na Facebooku zwykle jest to grafika poprzedzona tekstem z linkami.

Zasady prowadzenia firmowego fanpage

Aby firma odniosła w social mediach sukces, nie wystarczy samo założenie strony na Facebooku. Trzymając się pewnych wskazówek dotyczących prowadzenia strony, można jednak zwiększyć szansę swojej firmy.

  • Regularne publikacje – gdy klient szuka strony firmy na Facebooku, zwraca uwagę na daty publikacji. Strona, na której treści pojawiają się rzadko, sprawia wrażenie opuszczonej. Klienci potrzebują aktualnych informacji, Dlatego bardzo ważna jest regularność prowadzenia strony. Oczywiście posty nie muszą się pojawiać codziennie, lecz dobrze jest robić to od dwóch do pięciu razy w tygodniu. Większa częstotliwość może z kolei irytować klientów, którzy mogą po prostu zablokować posty lub przestać obserwować stronę.
  • Interakcja – warto zachęcać odbiorców strony do działania. Dobrze na zasięgi strony działają reakcje, komentarze, udostępnienia. Można na przykład zadawać użytkownikom pytania, prosicie o opinie, czy podzielenie się jakimiś doświadczeniami. Można także organizować konkursy i prosić o wpisanie konkretnej frazy w komentarzu oraz udostępnienie.
  • Statystyki – statystyki na temat odwiedzin strony i odbioru postów dają przedsiębiorcy wskazówkę, czy zmierza w dobrym kierunku ze stylem prowadzenia swojej strony. Dzięki temu łatwo jest oszacować, w jakich momentach najlepiej dodawać posty, jakie treści podobają się użytkownikom, a które nie.
  • Planowanie – na Facebooku znajduje się bardzo pomocna funkcja planowania postów. Można poświęcić np. kilka godzin w ciągu dnia na zaplanowanie postów na cały tydzień, co pomaga zaoszczędzić czas i ograniczyć stres związany z wymyślaniem treści na szybko.
  • Rodzaj treści – warto zadbać o to, by udostępniane materiały nie były monotematyczne. Treści można urozmaicić, na przykład dzieląc je na poszczególne cykle. Z jednej strony można prezentować produkty, z innej opinie klientów na temat firmy, czy tworzyć posty z linkiem do artykułów eksperckich na blogu firmy. W szczególności trzeba pamiętać o tym, by nawiązywać z użytkownikami kontakt. Facebook to miejsce do wchodzenia z interakcje z klientami, budowanie reputacji firmy.

Czy warto założyć fanpage firmy?

Prowadzenie firmowej strony na Facebooku to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Jednak ważne, by prowadzić stronę w sposób odpowiedni, tak, by treści zauważyła preferowana grupa odbiorców strony. Tylko w ten sposób firma może zwiększyć swoją sprzedaż i sprawić, że stanie się bardziej rozpoznawalna. Facebook to miejsce idealne do promocji swojego biznesu. Klienci czasem mają trudności z dotarciem na stronę internetową firmy, szczególnie jeśli nie jest ona wypozycjonowana. Na Facebooku możliwe jest dokładne prezentowanie swojej oferty produktów i usług. Prowadzenie otwartej komunikacji z klientami wpływa pozytywnie na zaufanie wobec firmy, a użytkownicy social mediów, którzy poruszają zagadnienia związane z firmą, przyczyniają się do zwiększania jej zasięgów i nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami. Warto także korzystać z narzędzi reklamowych Facebooka, które po odpowiednim ustawieniu docierają do sprecyzowanej grupy odbiorców, np. interesujących się motoryzacją, rękodziełem, macierzyństwem. Podsumowując, korzyści prowadzenia strony filmowej na Facebooku obejmują budowanie relacji z klientem, lepsze możliwości dotarcia do szerszego grona odbiorców, wzmacnianie wizerunku marki oraz łatwą i szybką obsługę klienta online.

Oceń artykuł
2.3/5 (3)