Najwięksi pracodawcy w województwie zachodniopomorskim

Najwięksi pracodawcy w województwie zachodniopomorskim zatrudniają pracowników głównie w branżach produkcyjnych. W regionie jest więc dużo ofert pracy zarówno dla pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Kim są najwięksi pracodawcy w województwie zachodniopomorskim? Jak wygląda tamtejszy rynek pracy?

Najwięksi pracodawcy w województwie zachodniopomorskim - panorama Szczecina

Zachodnie Pomorze kojarzy się głównie z typowo morskimi zajęciami jak łowienie ryb, praca w gastronomii, czy inne aktywności turystyczne. Jednak województwo zachodniopomorskie jest na tyle duże, że na jego terenie warunki rozwoju mają firmy z różnych branż. Dzięki temu niezależnie od wykształcenia mieszkańcy nie muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia. Jaka praca w województwie zachodniopomorskim jest dostępna na rynku? Które firmy zatrudniają najwięcej osób?

Jak wygląda rynek pracy województwa zachodniopomorskiego?

W kwietniu 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 197 tys. osób – to o 4,9% więcej niż w kwietniu 2021 roku.

Gdzie pracują mieszkańcy województwa?

SekcjaZatrudnienie w tys.
Przemysł94,9
Handel; naprawa pojazdów samochodowych33,1
Transport i gospodarka magazynowa19,1
Budownictwo12,1
Administrowanie i działalność wspierająca9,9
Zakwaterowanie i gastronomia7,6
Obsługa rynku nieruchomości3.0

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Szczecinie: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa zachodniopomorskiego w kwietniu 2022 r.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw od 2015 roku wzrastało, by załamać się w 2020 w czasie pandemii. W późniejszym czasie powoli ruszyła odbudowa rynku pracy, aż pod koniec roku 2021 zatrudnienie znów zaczęło wspinać się w górę. W stosunku do poprzednich miesięcy w kwietniu odnotowano wzrost zatrudnienia w administrowaniu i działalności wspierającej, budownictwie, dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji. Natomiast nastąpił spadek zatrudnienia w obsłudze rynku nieruchomości, w górnictwie i wydobywaniu.

W porównaniu do kwietnia 2021 roku zmalała liczba osób bezrobotnych. W 2022 roku wyniosła 43 tys. osób, co jest wynikiem niższym aż o 18,4% niż w roku poprzednim. Najtrudniej o pracę w takich powiatach jak (stan na kwiecień 2022):

 • białogardzki (stopa bezrobocia: 17,1%);
 • choszczeński (stopa bezrobocia: 15,6%);
 • łobeski (stopa bezrobocia: 14,8%);
 • kamieński (stopa bezrobocia: 14,1%);
 • szczecinecki (stopa bezrobocia: 13,9%).

Najłatwiej o pracę w Szczecinie (3,2%), powiecie goleniowskim (4%), o pracę w Świnoujściu (4%) i powiecie kołobrzeskim (4%).

W kwietniu 2022 roku do urzędu pracy zgłoszono 6,7 tys. ofert zatrudnienia. Niestety jest to wynik mniejszy niż w poprzednim roku o 1,2 tys. ofert. Na koniec kwietnia 2022 roku na jedną ofertę pracy przypadało 8 osób bezrobotnych.

Wynagrodzenia w województwie zachodniopomorskim

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 roku wyniosło 6188,96 zł, co stanowi wynik wyższy o 13,9% niż w kwietniu roku 2021. Wynagrodzenie w województwie nie wypada źle w porównaniu do krajowego (6626,95 zł). Kto zarabia najwięcej w województwie?

SekcjaWynagrodzenie
Informacja i komunikacja10827,10
Obsługa rynku nieruchomości8083,29
Transport i gospodarka magazynowa6985,49
Przemysł6247,50
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna6161,26
Budownictwo5395,87
Handel; naprawa pojazdów samochodowych5340,98
Administrowanie i działalność wspierająca5163,86
Zakwaterowanie i gastronomia4636,92

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Szczecinie: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa zachodniopomorskiego w kwietniu 2022 r.

Jakich pracowników poszukują firmy w województwie?

Prognozy Barometru Zawodów na 2022 rok wskazują na zapotrzebowanie pracodawców województwa m.in. na:

 • kucharzy,
 • lekarzy,
 • cieśli,
 • kierowców autobusów,
 • nauczycieli,
 • opiekunów osób starszych,
 • pracowników socjalnych,
 • magazynierów,
 • murarzy i tynkarzy,
 • mechaników samochodowych,
 • fizjoterapeutów,
 • pracowników produkcji odzieży i innych.

Równowaga na rynku pracy dotyczy większości zawodów, natomiast prognozy wykluczają nadwyżki zawodowe.

Najwięksi pracodawcy w województwie zachodniopomorskim

Ranking Najlepszych Pracodawców Polska 2022 przygotowany przez Forbes we współpracy z firmą Statistica oraz ranking Diamentów Forbesa 2022 wskazują na szczególnie rozwojowe firmy, które jednocześnie zatrudniają wielu mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Jakie firmy należą do jednych z największych pracodawców Zachodniego Pomorza?

 • Netto – znana sieć sklepów ma swoją siedzibę właśnie w województwie zachodniopomorskim w Kobylance. Netto w całym kraju zatrudnia ok. 7 tys. osób. W samym województwie mieści się ponad 60 filii Netto. Sieć oferuje pracę w Kołobrzegu, pracę w Wałczu, czy Stargardzie Szczecińskim. Rekrutacja do firmy jest prosta i szybka. Firma posiada rozbudowaną strukturę organizacyjną, działy współpracują ze sobą, zapewniając rozwój przedsiębiorstwa. Pracownicy są szkoleni, a pracodawca ceni ich zaangażowanie. Zatrudnieni otrzymują benefity takie jak karta rabatowa do sklepu, ubezpieczenia grupowe, integracja, czy nagrody jubileuszowe i paczki dla dzieci.
 • Kronospan Polska – firma z siedzibą w Szczecinku zajmuje się produkcją materiałów drewnopodobnych, płyt meblowych, czy paneli podłogowych. Firma działa w Europie, Azji i USA prowadząc 40 zakładów. Kronospan zatrudnia około 3000 pracowników. Swoim pracownikom oferuje atrakcyjne wynagrodzenie oraz nagrody uznaniowe. Dba o rozwój pracowników, poprzez przydzielanie ciekawych zadań. Zatrudnia na takie stanowiska jak specjalista do spraw sprzedaży, kierownik utrzymania ruchu, czy specjalista do spraw cen transferowych.
 • Espersen Poland – firma z siedzibą w Koszalinie to światowy lider w przetwórstwie mrożonych bloków rybnych, filetów, i innych produktów rybnych. Działa nie tylko na terenie Polski, lecz także w Danii, Francji i Litwy. Pod koniec 2018 roku liczba pracowników w firmie Espersen zatrudnionych w Koszalinie przekroczyła 2000 osób. Oferty pracy w Koszalinie, na jakie zatrudnia, dotyczą pracowników działu produkcji i takich jak magazynier, czy pracownik z uprawnieniami na wózki widłowe. Firma zatrudnia także pracowników działu marketingu i komunikacji (np. asystentów do spraw employer brandingu), czy w dziale badań, np. specjalistów ds. środowiska.
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – uczelnia zatrudnia około 2000 pracowników. Składa się z 11 wydziałów, na których wykładanych jest 47 kierunków. Pracownicy zapewniają edukację i organizację około 7 tys. studentom. Na uczelni zatrudniani są zarówno wykładowcy, jak i kadra zarządzająca, np. prorektor do spraw kształcenia, kwestor, czy kanclerz.
 • NordGlass- firma należąca do japońskiej grupy AGC stanowi dostawcę szkła i producenta szyb samochodowych. Tworzy laminowane szyby czołowe stworzone na rzecz części zamiennych do samochodów. Na polskim rynku działa od ponad 25 lat. Siedziba główna firmy znajduje się w Koszalinie. Większość z 1200 pracowników przedsiębiorstwa jest zatrudnionych właśnie w fabryce w Koszalinie. Przedsiębiorstwo stara się wykorzystać potencjał każdego z zatrudnionych pracowników. Zapewnia optymalne warunki do realizacji zadań i możliwości rozwoju. Zatrudnia na takie stanowiska jak elektromechanik, operator produkcji, pracownik magazynowy, czy pracownik produkcyjny.
 • Concentrix – firma z siedzibą w Szczecinie działa w obszarze innowacji i nowych technologii. Wspiera cyfrowe rozwiązania, automatyzację, optymalizację procesów i usługi IT. Firma jest obecna w 40 krajach, gdzie zatrudnia ponad 270 tys. pracowników. Obecnie Rozwija się także na rynku polskim, gdzie znajduje się ponad 700 osób. Przedsiębiorstwo bardzo ceni swoich pracowników, oferując im interesujące warunki zatrudnienia. W firmie możliwa jest praca zdalna, wynagrodzenie jest konkurencyjne, a pracownicy otrzymują prywatny plan medyczny, ubezpieczenia na życie, a także dni urlopu edukacyjnego. Zatrudnieni mogą także liczyć na zniżki i premie. Firma zatrudnia specjalistów ds. promocji, recepcjonistów, analityków operacji IT, czy doradców ds. pomocy technicznej.
 • Rimaster – firma zajmuje się produkcją wiązek elektrycznych, kabli akumulatorowych, szafek elektrycznych, elektroniki i paneli sterowania. Opinie o Rimaster wskazują na komfortową atmosferę pracy i jej niewymagający charakter. Firma oferuje pracę w Czaplinku. W Polsce zatrudnia około 750 osób i w ostatnich latach odnotowała duży wzrost liczby zatrudnionych osób.
 • Kospel Koszalin – Kospel to firma zajmująca się produkcją urządzeń grzewczych. W trzech zakładach produkcyjnych zatrudnia ponad 600 pracowników. Pracownicy to wykwalifikowana kadra, inżynierowie z dużą wiedzą. Siedziba firmy znajduje się w Koszalinie. Przedsiębiorstwo poszukuje pracowników produkcji, a także specjalistów i kierowników. Zatrudnia pracowników młodocianych, oferuje staże i praktyki.
 • MPS International – firma z siedzibą w Koszalinie jest producentem wysokiej jakości kosmetyków, opakowań i środków czystości. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 350 pracowników m.in. na takie stanowiska jak księgowa, pracownik do sortowania opakowań, asystentka zarządu, pomocnik operatora maszyn, czy specjalista do spraw ochrony środowiska. Od pracowników produkcyjnych nie wymaga doświadczenia.
 • Tramwaje Szczecińskie – Tramwaje Szczecińskie liczą około 110 km tras i rocznie przewożą około 65 milionów pasażerów. Taka aktywność wymaga wielu pracowników, których przedsiębiorstwo zatrudnia około 250. Poszukują nie tylko motorniczych, lecz także ślusarzy, spawaczy, elektromonterów, a także osób sprzątających.

W województwie zachodniopomorskim jest wiele firm wartych uwagi w momencie wyboru zatrudnienia. Inne przedsiębiorstwa, które także są wymieniane jako korzystne i zatrudniające wiele osób to np. firma Arla z siedzibą w Tychowie zajmująca się produkcją nabiału – zatrudnia mniej niż 250 pracowników, a na całym świecie ponad 18 tysięcy. Z kolei inna firma – Mojsiuk z siedzibą w Koszalinie zatrudnia około 250 osób jako autoryzowany salon i serwis samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i naczep.

Oceń artykuł
0/5 (0)