Reklama

Czy czeka nas koniec pracy zdalnej? Pracodawcy są zgodni!

Okres pandemii doprowadził do jednej z największych rewolucji na rynku pracy w ciągu ostatnich lat. Przejście na pracę zdalną i poradzenie sobie z lockdownem to dla pracodawców i pracowników było prawdziwe wyzwanie, które ostatecznie zakończyło się sukcesem. Jednak dużego sukcesu tej formy zatrudnienia, okazuje się, że wielu przedsiębiorców chce powrotu do biura. Dlaczego? Czy ma to związek z narastającymi niepokojami u największych pracodawców na świecie?

Praca zdalna

Narastające niepokoje w sektorze światowych przedsiębiorstw mogą doprowadzić do licznych zmian – nie tylko tych w zakresie rozwoju najnowszych technologii i umocnienia swojej pozycji biznesowej w tych niepewnych czasach, ale również spoglądają w stronę powrotu do pracy stacjonarnej.  Jak wynika bowiem z raportu KPMG 2023 CEO Outlook, światowi CEO patrzą z nadzieją na przyszłość:

Osoby zarządzające, które patrzą w przyszłość, są świadome wyzwania, jakim jest przetrwanie okresu głębokiej niepewności. […] Nie jest zaskoczeniem, że ESG [kwestie środowiska i społecznej odpowiedzialności] i AI, pomimo dostrzegalnych wyzwań związanych z tymi obszarami, znajdują się na szczycie listy priorytetów kadry kierowniczej.

Jednocześnie dostrzegają zagrożenia, jakie wiążą się ze zmianami politycznymi i napięciami społecznymi:

Na pierwszy plan wysunęły się tematy związane z niepewnością polityczną (16 proc.). Na drugim miejscu ex aequo zostały wskazane: rewolucyjne technologie, kwestie środowiskowe, zmiany regulacyjne, ryzyko związane ze stopami procentowymi oraz ewentualne skutki nieetycznego zachowania wewnątrz organizacji – po 12 proc. wskazań.

Czy niepokój pracodawców oznacza koniec pracy zdalnej?

Badanie obejmuje również polskich prezesów, którzy są nie tylko zgodni, że recesja i zacieśnianie polityki pieniężnej to główne zagrożenia, ale także w kwestii powrotu pracowników do biur. Jak wynika z raportu aż 88% pracodawców chciałaby powrotu pracowników do biur w ciągu najbliższych trzech lat. To dość zaskakujące dane, ponieważ jeszcze rok temu wynik ten oscylował wokół 64%. Warto jednak zaznaczyć, że jest to domena polskiego rynku pracy. Na światowych sektorach możemy bowiem oglądać w tym roku wynik,i bardzo podobne do zeszłorocznego raportu. W tamtym roku 65% światowych gigantów chciało powrotu do pracy zdalnej, natomiast w tym roku jest to już 64%.

Oceń artykuł
1/5 (1)